Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Segment IPO se potýká s nižším oceněním, primární emise netáhnou

    Segment IPO se potýká s nižším oceněním, primární emise netáhnou

    28.06.2016 13:49
    Autor: Pavel Daniel

    Na americkém trhu s primárními emisemi akcií (IPO) nevládne zrovna dobrá nálada. Jak si všimla agentura Reuters, investoři totiž stále častěji tlačí na vedení firem, které plánuje jít s akciemi do veřejného obchodování, k tomu, aby svůj záměr odložilo. A tomu pak odpovídají i celkové statistiky -zatímco v letošním roce uvedlo své akcie na trh 39 firem, vloni to bylo o více než 60 procent společností více.

    Rovnice platí: nižší ocenění = nižší počty IPO 

    Podle agentury Reuters může být příčinou nižšího počtu primárních emisí na trhu klesající ocenění akcií. Podle burzovních statistik se totiž čtvrtina z letošních IPO na americkém trhu obchoduje pod svou upisovací cenou. A to doslova tlumí chuť investorů nakupovat nové akcie, ale také omezuje schopnost privátního kapitálu nasytit společnosti potřebnou hotovostí. „Investoři jsou nyní mnohem citlivější ohledně ocenění akcií, než byli v roce 2015," citovala agentura Reuters Benjamina Howea, CEO a spoluzakladatele investiční banky AGC Partners.

    Podle Renaissance IPO Index, který sleduje výkonnost amerických IPO, jsou v letošním roce výnosy z primárních emisí negativní a to ve výši 7,2 procenta, ve srovnání s výkonností indexu S&P 500, který dosáhl zisku ve výši 2,2 procenta. Podle analytiků navíc nejsou prognózy vývoje trhu s IPO příznivé. A i to může být důvod, proč privátní investoři stále více tlačí na management firem, aby záměry na uvedení akcií na trh, odložil. Příklad? Agentura Reuters uvedla příběh Jessici Mah, zakladatelky a ředitelky společnosti inDinero, která před šesti lety, když jí bylo 19 let, začala podnikat s firmou, specializující se na vývoj účetních softwarů.

    Podle ní byla tehdy zaplavena žádostmi investorů, kteří chtěli vědět, kdy s firmou uskuteční IPO a akcie firmy se začnou obchodovat na veřejném trhu. Jenže od té doby se postoje investorů výrazně změnily. „Mí investoři mě nyní tlačí k tomu, abych v dohledné době do primární emise akcií nešla," citovala agentura Reuters Jessicu Mah.

    Netáhnou nejen IT, ale ani biotechnologické IPO

    Živou vodou pro trh s primárními emisemi akcií byly dosud technologické akcie. Jenže se zdá, že toto lákadlo přestává fungovat. V tomto roce IPO v technologickém sektoru uskutečnily jen dvě společnosti a jednou z nich byla SecureWorks Corp, divize Dell Inc, zaměřená na kybernetickou bezpečnost. Akcie firmy po dubnovém debutu nyní stagnují na hodnotě upisovací ceny. Testem zájmu investorů o technologické firmy je podle mínění analytiků plánované IPO společnosti Twilio Inc. Odborníci na IPO ale říkají, že „hvězdné“ předpovědi o IPO mohou zisky pro ostatní „tech“ IPO doslova z trhu vyčistit.

    I další z taháků IPO trhu – biotechnologie – ztrácejí na ocenění. Zatímco vloni, z hlediska objemů, byly biotechnologie jasnou vzpruhou segmentu IPO, nyní se potýkají i kvůli zvýšeným kontrolám cenových praktik s léky, nižšímu ocenění akcií. Nasdaq Biotechnology Index v tomto roce zatím klesá o 25 procent a je na cestě k jeho nejhoršímu pololetnímu výkonu od roku 2002. Burzovní statistiky ukazují, že z 23 zdravotnických společností, které začaly v letošním roce s obchodováním s akciemi, se 8 obchoduje pod upisovací hodnotou akcie.

    Pro investory to tak není atraktivní, když cena akcie nepřevyšuje průměrný výnos akciového indexu, v tomto případě S&P , nebo se obchoduje dokonce pod upisovací cenou firmy. Výsledek je pak jasný – investoři odcházejí z trhu. A opatrný přístup kvůli přetrvávající nejistotě investorů, hned tak nezmizí, a to ani ze segmentu amerických IPO.


    Čtěte více:

    10 způsobů jak se rozvést s EU a la Brexit
    28.06.2016 8:13
    Britové si ve čtvrtečním referendu odhlasovali evropský rozvod. Debaty...
    Pád libry nastartoval brexitovou kakaovou raketu
    28.06.2016 11:52
    Tržní sentiment konečně obrátil a navzdory nejistotě plynoucí z rozhod...
    Draghi: Světové centrální banky by měly lépe koordinovat své kroky
    28.06.2016 12:51
    Světové centrální banky by se měly snažit sladit svá měnová opatření, ...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    07.08.2026
    22:05Slabá data z trhu práce pomohla akciím  
    17:51Akcie v optimismu, průmysl v extrémním, dluhopisy neprotestují
    16:20UEFA vs. FIFA a „tajné plány vytvořené bezcharakterními lidmi, které mají pochybné přínosy pro samotný fotbal“
    15:35Akce Fedu se odsouvá, americký trh práce překvapil opět negativně
    14:46Vysychající řeky a ničivé požáry v Evropě. Klimatická rizika dopadají na průmysl, ekonomiku i finanční trhy  
    12:55Co je vlastně cílem americké centrální banky? Nasliboval toho Warsh příliš?
    12:35Po raketovém růstu přichází vybírání zisků. Zaměstnanci SpaceX prodávají akcie
    12:26Závěr týdne je pro akcie převážně pozitivní při vyčkávání na nová data  
    11:52ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
    11:00Perly týdne: Zlato nahoru a SpaceX k 10 bilionům dolarů
    10:30Hlavní akcionář Volkswagenu je ve ztrátě, automobilku vyzval k rychlým opatřením
    8:59Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
    8:51Výsledky oznámily CSG a Gen Digital, Trump uvalil nová cla. Evropa zahájí opatrně  
    8:47Rozbřesk: Koruna po holubičím překvapení ČNB v defenzivě
    8:14CSG výrazně překonala odhady. Obranná divize táhne růst, výhled potvrzen
    5:50Srpen přeje dividendám. CNBC vybírá mezi aristokraty s růstovým potenciálem i pravidelným výnosem
    06.08.2026
    15:57ČNB ve vyčkávacím režimu, zvýšení sazeb ale zůstává dále ve hře
    15:31Zásoby plynu v EU jsou pro toto období rekordně nízké, ukazují data
    14:47Růst MercadoLibre akceleruje na 50 %. Podle trhu ale roste příliš draze  
    14:37Bankovní rada ČNB podle očekávání drží základní úrokovou sazbu na 3,75 procentech

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data