Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
10 způsobů jak se rozvést s EU a la Brexit

10 způsobů jak se rozvést s EU a la Brexit

28.06.2016 8:13
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Britové si ve čtvrtečním referendu odhlasovali evropský rozvod. Debaty o tom, co bude následovat, se rozjely na plné obrátky. Jaké jsou tedy možné, ač leckdy těžko představitelné, scénáře ukončení evropsko-britského manželství?

1. Postup pěkně podle pravidel… Kéž by to s EU bylo takhle jednoduché

Britský premiér David Cameron, který dostál před referendovým slibům a hned v pátek oznámil svou rezignaci, souhlasí s představiteli EU, že jedinou legální cestou, jak opustit Evropskou unii je článek 50 Lisabonské smlouvy. Cameron nicméně uvedl, že spuštění tohoto procesu chce přenechat svému nástupci, kterého však konzervativci možná vyberou až v říjnu. Evropští lídři ovšem na Camerona tlačí, aby proces odstartoval hned nebo alespoň co nejdříve. Právně k tomu ovšem britského premiéra na odchodu nemohou nijak donutit.

O rozvod by Británie mohla požádat v souladu s článkem 50 teoreticky (ovšem nepravděpodobně) již zítra, kdy se Cameron setká s představiteli dalších 27 členských států unie na summitu v Bruselu nebo později formou oficiálního dopisu, ať již z pera Davida Camerona nebo jeho nástupce. K vyjednání přátelských podmínek odloučení pak poběží dvouletý limit s možností prodloužení se souhlasem všech 28 států EU. V ideálním případě by mělo dojít k rozdělení majetku a závazků ze společného rozpočtu EU a vyřešení dalších důležitých témat jako je postavení britských a evropských občanů, kteří mají tu smůlu, že žijí na špatné straně nové britsko-evropské hranice.

Ve skutečně dokonalém světě by se Spojené království a EU rozešly v dobrém a zůstaly přáteli. Následovalo by dojednání nových blízkých ekonomických vztahů, možná dokonce nějaká paralelní obchodní dohoda. Takhle jednoduché to ale asi nebude. Zatímco dohoda o vystoupení Británie z řad EU potřebuje souhlas 20 z 27 členských států, které představují 65 procent zbývající evropské populace, úplně nově nastavený vztah by pravděpodobně vyžadoval jednohlasnou podporu.

2. My jsme to tak nemysleli… ALE co důvěryhodnost demokracie?

Spojené království zažívá doslova politické zemětřesení. Obě hlavní strany jsou ve válce a proevropské Skotsko vyhrožuje zablokováním Brexitu v tamním parlamentu, ačkoliv není přesně jasné jak, nebo oddělením od Británie. Vzhledem k tomu, že výsledek referenda není ústavně závazný, mohla by ho po nových volbách vláda teoreticky ignorovat. EU by jela dál po staru, ale speciální podmínky britského členství, které Cameron v únoru vyjednal, jsou výsledkem referenda jaksi pasé.

3. My to tak sice mysleli, ale ne teď hned… aneb evropský kompromis


Dvouletý limit procesu vystoupení na základě článku 50 Lisabonské smlouvy dlouhodobě vzbuzuje nevoli stoupenců Brexitu. Někteří dokonce výslovně požadují spuštění procesu až poté, co dojde k dohodě o volném obchodu, která ovšem Británii uleví od nepopulárních evropských pravidel jako je volný pohyb osob. Takto rozsáhlé obchodní dohody obvykle vznikají nejméně 5 let. Dokud by k dohodě nedošlo, byla by Velká Británie plnohodnotným členem EU.

Takový scénář by však byl pro evropské lídry doslova noční můrou. Ti s určitostí vyloučili jakákoliv jednání, dokud se Britové nezaváží k časovému rámci stanovenému článkem 50. Není pro ně přijatelné, aby si Spojené království ponechalo přístup na jednotný trh, ale ukončilo platby do evropského rozpočtu a volný pohyb pracovních sil.

4. Mysleli jsme to tak… anebo vlastně ne?

Článek 50 Lisabonské smlouvy počítá s jednostranným vystoupením. Představitelé EU trvají na tom, že jakmile se proces spustí, nemůže si to Británie rozmyslet a v EU zůstat. Názory právníků se v tomto ohledu různí. Budoucí britská vláda ale může dojít k závěru, že nejlepší cestou k ukončení rozvodového řízení je dohodnout se na pokračování manželství.

5. Co to prostě rychle doladit? Aneb nikdy neříkej nikdy v zemi evropských kompromisů

Někteří stoupenci Brexitu považovali rozhodnutí o odchodu z EU za skvělý způsob jak dosáhnout v EU pro ostrovní království ještě výhodnějších podmínek. Představitelům, EU tato varianta přirozeně nevoní. V řadách společenství by vybírání si toho, co mi na EU vyhovuje a co ne, mohlo spustit lavinu. Dohoda, které Cameron před referendem s EU dosáhl a která měla chránit londýnskou City před eurozónou a omezit evropskou migraci, je díky výsledku čtvrtečního referenda minulostí. Kolotoč jednání by se tak musel roztočit znovu dokola. S myšlenkou přidruženého nebo speciálního členství si však EU pohrává již nějakou dobu.

6. Je libo něco pohodlnějšího? Nezdá se ale, že zrovna to by teď Britové chtěli

Britové by po vzoru Švýcarska, Islandu nebo Norska mohli zkusit vstoupit do Evropského hospodářského prostou nebo Evropské asociace volného obchodu. Britští političtí lídři by však museli přesvědčit zastánce Brexitu, aby souhlasili s příspěvky do rozpočtu EU a přistěhovalci, které některé z těchto zemí přijímají. Nevyřešil by se tím ovšem přístup na jednotný evropský trh služeb v takovém rozsahu, jaký je klíčový pro britský finanční sektor. Jenže dohoda šitá Britům více na míru vše vrací zpět k předchozím scénářům.

7. Proč nezačít znovu? Aneb úplně nová unie


Extrémní názory hovoří o variantě tak katastrofálního dopadu obchodu Velké Británie z EU na celé společenství, že by dokonce mohlo dojít k proměně Evropské unie tak, jak jí známe, v úplně novou unii, která by zahrnovala i Británii. Zbrusu nová struktura EU by však znamenala kolosální výzvu.

8. Podruhé a lépe?

Někteří Britové, kteří hlasovali pro Brexit si jednoduše představují, že pokud to bez EU nebude fungovat, může se Spojené království přece kdykoliv vrátit. To je sice asi pravda, nicméně znamenalo by to roky jednání a vyžadovalo jednohlasné schválení stávajícími členskými státy. Navíc všechny výjimky včetně přijetí eura, které si Británie za 43 let členství v unii tak pracně vybojovala, by byly ty tam.

9. Místo pro Skotsko? Ne hned, ale jednou určitě

Není tajemstvím, že Skotové z EU nechtějí. Skotsko doufá, že se Brexitu vyhne tím, že se od Velké Británie oddělí. Myšlenka, že by se nezávislé Skotsko prostě v Bruselu posadilo na prázdnou britskou židli, je však podle představitelů EU scestná. V roce 2014, kdy Skotsko v referendu rozhodovalo o odtržení od Británie, EU jasně uvedla, že se nezávislé Skotsko může přihlásit o členství v EU, ale stoupne si do řady pěkně za Srbsko. Naděje na to, že by Skotové i nadále platili librou, smetla EU rovnou ze stolu. EU sice se Skoty, kteří nechtějí z jejích řad odejít, soucítí, na druhou stranu hraje velkou roli strach o vlnu dalších separatistických snah zejména z Belgie, Španělska nebo Itálie. Tyto státy mají v tomto ohledu vlastních starostí dost a nadto právo veta.

10. Prásknutí dveřmi

Nová britská vláda zkrátka odejde. S odvoláním na článek 50 legálně opustí unii v roce 2019 bez jakýchkoliv jednání. Mohla by teoreticky ignorovat dvouletý časový rámec a skončit se svými povinnostmi najednou a naráz. Britové by tím však riskovali svou důvěryhodnost na poli mezinárodního práva. EU však nemůže udělat nic, aby tomu zabránila. Obyvatelům Spojeného království by se to mohlo vrátit v oblasti obchodu či s ohledem na Brity žijící v EU a v konečném důsledku by na to nedoplatil nikdo jiný než evropská ekonomika a občan. Evropští lídři se navíc hrozí toho, že pokud po sobě nechají Británii šlapat, poskytne Brexit inspiraci dalším evropským nacionalistickým frakcím a znící celou unii.

Zdroj: RRTS


Čtěte více:

Project Syndicate: Politika v Trumpově stylu přichází i do Indie
27.06.2016 11:22
Rozhodnutí všeobecně uznávaného ekonoma Raghúráma Radžana, že se nebud...
Tomáš Vlk: Brexit je téma dne, týdne, měsíce i roku (Video)
24.06.2016 16:13
Dlouho se nebude mluvit o takové události jako je tato. Ani Grexit, kt...
Týden na měnách: Libra obětí Brexitu
24.06.2016 16:36
Není asi třeba zdůrazňovat, že tento týden měl nejen na devizových trz...
Hlavní měnové páry korigovaly masivní pohyby z dnešního rána
24.06.2016 16:57
Šok z výsledku britského referenda poslal strmě dolů libru, značně osl...
Libra se začátkem týdne dostává znovu pod tlak
27.06.2016 10:55
Britská libra byla předmětem největších výprodejů během pátečního rána...

Váš názor
  •  
    27.06.2016 15:57

    Pekny sumar. Mne se libi sedma, pekne riznout do kminku pro nove olisteni. :)
    Hruškovec přelahodný
Aktuální komentáře
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data