Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pimco: Optimismus u investic do EM je stále namístě

Pimco: Optimismus u investic do EM je stále namístě

18.10.2016 11:00
Autor: Redakce, Patria.cz

V letech 2013–2015 nebyl výhled pro rozvíjejících se trhy (EM) příliš povzbudivý. Příčinou byly obavy z obratu v monetární politice Fedu, pokles cen komodit a problémy v čínské ekonomice. Nyní se však zdá, že tyto faktory už jsou věcí minulosti, makroekonomické prostředí EM se stabilizovalo a ekonomická politika se pohybuje směrem ke standardu. Opadly i obavy z toho, že problémy EM by se mohly začít přelévat na vyspělé trhy (DM). Investiční výhled EM je tak podle našeho názoru pozitivní, i když je stále namístě opatrnost. Jejich valuace jsou navíc nižší než na DM, což znamená i větší potenciál pro cenový růst. 

Zlepšení ekonomického výhledu rozvíjejících se trhů a nedostatek investičních příležitostí na trzích vyspělých vedly k tomu, že letos do EM přiteklo 51 miliard dolarů kapitálu a očekává se, že tento trend bude pokračovat i nadále v případě, že se neobjeví nějaký negativní globální šok. Je naopak pravděpodobné, že postupné zvyšování sazeb v USA a hovory (zatím skutečně jen hovory) o omezení kvantitativního uvolňování v eurozóně výhled pro rozvíjející se trhy nepoškodí. Evropská ekonomika a její bankovní systém budí stále obavy, ty by se ale EM dotknout neměly. 

Možná největší hrozbu pro rozvíjející se trhy představuje případné zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Platí to zejména pro Mexiko a Čínu, ale i zde by možné škody měly být jen omezené, protože pravomoci amerického prezidenta nejsou bez limitů. Největším reálným rizikem pro EM tak bude spíše růst cen na amerických dluhopisových trzích a zřejmě negativní překvapení z oblasti globální monetární politiky. 

V souvislosti s dalším vývojem na EM se dříve hodně hovořilo o tvrdém přistání čínské ekonomiky. Tuto debatu ale do značné míry vystřídaly úvahy o tvrdém či měkkém Brexitu. V případě Číny se dnes naopak zdá, že finanční trhy budou negativní zprávy spíše ignorovat, a to až do kongresu Komunistické strany Číny naplánovaného na podzim 2017. I přesto bychom ale měli pozorně sledovat vývoj na čínském realitním trhu. 

Řada centrálních bank z rozvíjejících se trhů má prostor pro snižování sazeb, ale zároveň je patrná snaha udržet si důvěryhodnost a učinit pokrok v oblasti fiskální politiky. Proces dezinflace bude pravděpodobně dál pokračovat, přispějí k němu nižší ceny potravin a silnější měnové kurzy. Míra monetárního uvolnění pak bude v zemích jako Brazílie či Kolumbie záviset zejména na vývoji fiskální politiky. Podle posledního průzkumu JP Morgan je nyní mezi investory nejpopulárnější region Latinské Ameriky. 

Jaký je dlouhodobý výhled pro rozvíjející se trhy? Závisí zejména na pokroku ve strukturálních reformách. Ekonomika vyspělých trhů je v útlumu, to samé platí o globálním obchodu a roste pravděpodobnost protekcionismu. Klesá potenciální tempo růstu a ve srovnání s předkrizovým standardem se nyní nachází znatelně níže. Bude tedy záležet na tom, jak moc budou EM kráčet směrem k efektivní fiskální politice, investicím do infrastruktury, reformám na trhu práce a přívětivějšímu prostředí k podnikání. 

Autory jsou investoři Lupin Rahman a Yacov Arnopolin.

Zdroj: Pimco


Čtěte více:

V USA vzniká další bublina, opět na nemovitostech
17.10.2016 11:30
Po roce 2010 začaly v USA opět rychle růst ceny komerčních nemovitostí...
Incident v Číně srazil řadu regionálních kasin. Trhy v Asii i tak většinou oslabovaly
17.10.2016 8:34
Nový týden přinesl většině asijských akciových trhů ztráty. Na měsíč...
Začne nakonec evropským akciím prospívat zhoršování ekonomiky?
17.10.2016 17:40
Na trzích se někdy objeví mechanismus, který funguje na principu „čím ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - CPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m