Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - rozhovor
Diana Rysková, majitelka Medirolu: Rodinná firma vytváří pohodu i motivaci

Diana Rysková, majitelka Medirolu: Rodinná firma vytváří pohodu i motivaci

19.11.2016 16:00
Autor: Pavel Daniel

Společnost Medirol se za dvacet let existence dostala mezi největší světové výrobce transportních prostředků. Speciální nosítka dodává záchrankám nejen v České republice, ale také v Polsku, na Slovensku nebo v pobaltských státech. V Česku její výrobky pokrývají 80 procent trhu a polovinu své produkce firma vyváží. I proto si majitelka Medirolu Diana Rysková z letošního udílení Ocenění českých podnikatelek odnesla cenu ČSOB – Výjimečná podnikatelka.

Patria Online: Vaše společnost je na trhu dvacet let. Je pro vás toto ocenění jakýmsi zadostiučiněním?

Nejdřív jsem to tak nevnímala. Ale je pravda, že mě nakonec ocenění k jakémusi ohlédnutí přimělo. Uvědomila jsem si, co všechno se nám ve firmě podařilo. Na počátku, tedy v polovině 90. let, existovala vlastně jen vize a obrovské nadšení. Při samotné práci ale čas moc nevnímáte, protože vás žene touha tu vizi uskutečnit. Ano, nyní po překonání všech těžkostí mohu říct, že zadostiučinění cítím.

Patria Online: Jak jste se vlastně k podnikání se sanitními nosítky dostala?

Bylo to tak trochu štěstí, trochu náhoda. Manžel pracoval určitý čas v podniku Chirana, konkrétně v jejich do záchranných služeb jsme uspěli nejdřív v zahraničí a až poté na domácím
trhu.

Patria Online: A dneska už vaše nosítka létají s pacienty i ve vzduchu...

Je to tak. Takovým vrcholem nebo nejvyšší metou naší výroby jsou dodávky speciálního podvozku pod nosítka do vrtulníku Airbus Helicopters. To vlastně zase byla více méně náhoda. Nešli jsme do této zakázky napřímo, ale oslovil nás jeden zahraniční subdodavatel, abychom tento jedinečný podvozek vyvinuli a poté i vyráběli. A bylo to poměrně složité. Museli jsme například přijmout standardy leteckého průmyslu, které jsou velmi přísné a také se pravidelně kontroluje, zda je výrobci plní. Zvládli jsme to, a podařilo se nám tak dostat do segmentu, který v našem oboru znamená nejvyšší možnou úroveň.

Patria Online: Na co se nyní ve výrobě hlavně zaměřujete? Na komfort či bezpečnost pacientů při přepravě?

Bezpečnost pacientů a obsluhy byla a je samozřejmě vždy na prvním místě. Je to základ, který musí splňovat každá nosítka. Pak se teprve můžete zamýšlet nad větším komfortem pro pacienta a ergonomií. A to my už si můžeme dovolit. Naše nosítka jsou už léty prověřená, takže se můžeme opravdu zaměřovat na větší pohodlí pacienta i obsluhy.

Patria Online: Ocenění ČSOB – Výjimečná podnikatelka jste získala také proto, že vaše firma výrobky úspěšně vyváží. V jakých zemích jste nyní nejúspěšnější?

Kromě domácího trhu máme nyní silnou pozici v Polsku, na Slovensku, v pobaltských státech a Bělorusku. Musím přiznat, že naše klíčové trhy v poslední době výrazně ovlivnily různé dotace, které nám na daných trzích výrazně navýšily prodeje. Dlouhodobě ale platí, že určitou jistotou jsou pro nás státy střední Evropy.

Patria Online: Už jsme mluvili o inovacích, do kterých dnes investuje mnoho firem. Zároveň si ale stěžují na nedostatek kvalifikovaných pracovních sil. Je to stejné i u vás?

Samozřejmě že inovace jsou pro nás stále prioritou. Zbrzdit vývoj si v naší branži nemůžeme dovolit. Nedostatek kvalifikovaných pracovníků tedy pociťujeme i my, ale máme výhodu v tom, že nabízíme zajímavý výrobní program, který je pro mnohé zaměstnance přitažlivý. Zároveň vidíme, že naše práce má smysl a naše výrobky opravdu lidem pomáhají. I to je samozřejmě pro některé lidi, kteří si hledají práci, přitažlivé. A svoji roli hraje samozřejmě i rodinná firma, která, jak doufám, vytváří pohodové pracovní prostředí a své lidi dokáže motivovat.

Korportání rozhovor 

Patria Online: Ve firmě pracují tři vaše dospělé děti. Řešíte už, jakým způsobem vedení předáte, nebo je to předčasná otázka?

Ano, my jsme opravdu typická rodinná firma. Nikdy jsme to ale tak neplánovali. Já samozřejmě za nejdůležitější považuji, že se děti svobodně rozhodly a do firmy se pracovně zapojily. A tím, s jakou intenzitou pracují, mi tak trochu připomínají naše počáteční nadšení. Zároveň si ale uvědomuju, že děti podnikatelů, které jsou pro další rozvoj a budování firmy zapáleny, nechtějí pracovat jen ve stínu svých rodičů. Proto jsme našim dětem svěřili přímo manažerské funkce, ve kterých mají jak pravomoc, tak i odpovědnost. Já už jsem si nechala vlastně jen takový celkový dohled nad chodem firmy. Ale na to, abychom určili, kdo tuhle mou roli převezme, je opravdu ještě brzy.

Patria Online: Jak vlastně po práci odpočíváte a máte představu, čemu se budete věnovat, až děti firmu převezmou?

Já si ráda přečtu zajímavou knížku nebo se věnuji svým oblíbeným květinám. Pomáhá mi to takzvaně vypnout hlavu a oprostit se od všech starostí kolem podnikání. Jakmile už nebudu muset každý den do práce, tak se samozřejmě trochu sobecky chci nejdříve věnovat sama sobě. Každodenní stres a nasazení člověka přece jen velmi vyčerpává a já se těším, až si o práci už jen občas popovídám s rodinou u kávy.

Rozhovor vznikl ve spolupráci se společností Medirol a Firemním a institucionálním bankovnictvím ČSOB.


Čtěte více:

Jakub Skryja pro Patrii Online: Investiční příležitosti vidíme ve firmách se střední či menší tržní kapitalizací
08.10.2016 11:00
Vybrat si do svého investičního portfolia tu správnou akcii je cílem ...
Tomáš Sýkora, hlavní analytik Patria Finance: Pochybuji, že cena ropy bude mít sílu růst nad 50 USD za barel
04.10.2016 18:00
Těžaři, ropné společnosti, ale i utility, byly donedávna spíše stranou...
Bohumil Volf, generální ředitel Bidvestu: Spotřebitelé si hledají cestu ke kvalitnějším potravinám
05.11.2016 15:30
Společnost Bidvest patří s obratem kolem 11 miliard korun mezi největ...
Matija Zupanc, výkonný ředitel Mora Moravia pro Patrii Online:  Český zákazník je náročný a nekompromisní
10.11.2016 11:00
Matija Zupanc přišel před 12 lety do společnosti Mora s jasným cílem: ...
Petr Vít, ředitel online prodejce Astratex: Začít prodávat přes e-shop byla nouze ctnost. A vyšlo to!
12.11.2016 15:00
S ředitelem největšího on-line prodejce dámského spodního prádla a pl...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index