Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína a USA – dominantní téma roku 2017?

Čína a USA – dominantní téma roku 2017?

16.12.2016 14:18
Autor: Redakce, Patria.cz

Do oficiální inaugurace Donalda Trumpa zbývá ještě několik týdnů, on už ale směrem k Číně hází diplomatické granáty. Jde o známku věcí příštích a zdá se, že rok 2017 bude na významné události hodně bohatý, a to zejména ve vztazích mezi USA a Čínou.

Rok 2017 bude prvním, kdy bude v USA i v Číně jmenována nová vláda. V USA bude dvacátého ledna jmenován do funkce nový prezident. V Číně proběhne politický proces, který skončí změnou politického vedení, ke které dochází každých pět let. Změnou projde v podstatě celá vládní hierarchie. Spojené státy pod vládou Donalda Trumpa se budou pravděpodobně chovat vůči Číně asertivněji v oblasti obchodu, investic a kurzových manipulací. Na intenzitě nabere i vojenská rivalita mezi oběma zeměmi.

Čínská vláda se bude intenzivně zaobírat svými vnitřními a obecně utajovanými problémy a politickými manévry. Korporátní sektor by měl vůči této zemi postupovat opatrně. Navrhovaná obchodní dohoda TPP je mrtvá. Donald Trump se bude snažit o prosazení „férovějšího“ bilaterálního obchodu a Čína je se svým obchodním přebytkem ve výši 365 miliard dolarů a investičními bariérami jeho jasným cílem. Jaká bude její reakce?

Jisté je, že s postupujícím rokem budou reakce čínského vládního aparátu pomalejší a to samé platí o rozhodnutích ve státem vlastněných společnostech. Všichni budou totiž čekat na nové noty, podle kterých se bude pochodovat. S nimi ve čtvrtém čtvrtletí přijde politbyro. Už nyní se úředníci na všech úrovních vlády snaží dosáhnout svého povýšení, což znamená, že se hlavně snaží jednat v souladu s protikorupční kampaní. Uzavírání významných korporátních transakcí bude v Číně v útlumu a odnesou to pravděpodobně nejvíce investiční banky a právnické kanceláře.

Jisté je i to, že renminbi se dostane pod rostoucí tlak, protože Spojené státy budou zavádět cla na čínské dovozy. Predikce konkrétního oslabení kurzu čínské měny ale stále stojí na vratkých nohou. Minulý rok hovořili známí investoři jako Kyle Bass, David Tepper a Bill Ackman o blízkém kolapsu renminbi, ke kterému ale zatím nedochází. Důvodem je i to, že vláda měnu brání netržními kroky včetně omezení toku kapitálu.

Čínští investoři ovšem nebudou čelit pouze omezením daným jejich vládou, ale i tlaku ze strany vlády americké. Fúze a akvizice většího rozsahu totiž musí schválit Výbor pro zahraniční investice směřující do USA: Committee on Foreign Investment in the United States či zkráceně CFIUS. Tento výbor pracuje v utajení a již zablokoval řadu akvizic. Navíc je pravděpodobné, že za Trumpovy vlády bude ve svém rozhodování přísnější.

Čína navíc nemá, jak by na podobné překážky reagovala, protože americké firmy mají investice v Číně již nyní převážně blokovány. Čína tak bude muset tiše sledovat, jak Spojené státy stále více brání jejím společnostem v nákupu významnějších amerických firem. Číňané tak pravděpodobně změní svou strategii a budou se zaměřovat zejména na nové společnosti, které nejsou předmětem zájmu CFIUS.

Napětí mezi USA a Čínou bude tedy v roce 2017 růst na politické, ekonomické i vojenské úrovni. Paradoxem v takové situaci je, že se zároveň dá čekat rekordní počet čínských turistů mířících do USA. Podle některých průzkumů veřejného mínění Číňané obdivují Trumpa za jeho podnikatelské úspěchy. Pro čínskou vládu ale bude Trump nevypočitatelným a nepřátelsky naladěným protivníkem.

Autorem je Peter Fuhrman, který stojí v čele společnosti China First Capital.

Zdroj: FT. Beyondbrics


Čtěte více:

Co by si měli nastudovat evropští populisté
15.12.2016 7:27
Populistické strany v některých zemích eurozóny, které hovoří o vystou...
Je tu konec éry záporných výnosů?
12.12.2016 13:44
Jsme konečně na prahu obratu ve výnosech dluhopisů pryč ze záporných h...
Velký výlet do neznáma (šest investičních témat pro rok 2017, díl čtvrtý)
12.12.2016 19:46
Posledním klíčovým tématem pro příští rok, kterému bych se rád věnoval...
Keynes versus Hayek: Kdo nakonec vyhrál?
12.12.2016 16:01
Relevance keynesiánské ekonomie značně stoupá během ekonomického útlum...
Guvernér ČNB Rusnok: Přesný termín exitu neznáme ani my
14.12.2016 10:02
Opuštění kurzového závazku ČNB na koruně vůči euru bude záviset na bud...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
8:00DE - PPI, m/m
10:00PL - PPI, m/m
10:00PL - Průmyslová výroba, m/m
11:00EMU - Stavební výroba, m/m