Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trhy se ve víře v Trumpovu politiku pravděpodobně mýlí

Trhy se ve víře v Trumpovu politiku pravděpodobně mýlí

15.12.2016 11:41
Autor: Redakce, Patria.cz

Od zvolení nového amerického prezidenta přemýšlím nad tím, zda by takzvaná Trumponomie mohla znamenat posun směrem k novému ekonomickému paradigmatu. To by přineslo silnější ekonomický růst, vyšší inflaci a vyšší přirozené sazby. Jinak řečeno, skončilo by období, které PIMCO nazývá Novým normálem a Larry Summers dlouhodobou stagnací. Ke konečnému závěru jsem stále nedospěl, ovšem trhy se už z nového paradigmatu těší. 

Zhruba před rokem jsem hovořil o tom, že globální nadbytek úspor prozatím nemá konce. Tento nadbytek znamená, že zamýšlené úspory převyšují zamýšlené investice, což vede k útlumu agregátní poptávky, poklesu inflace a přirozených sazeb (sazeb, které by měly vyrovnávat úspory a investice). Vysoké úspory odráží zejména demografické trendy (delší očekávaná délka života nás vede k vyšším úsporám), rostoucí příjmové nerovnosti (bohatí šetří více než chudí) a vysoké přebytky běžných účtů rozvíjejících se zemí. Investice jsou v útlumu kvůli technologickému pokroku a rostoucímu významu služeb v ekonomice. Obojí totiž snižuje potřebu výdajů na kapitálové zboží. 

Globální sazby od osmdesátých let klesly o 450 bazických bodů a Bank of England odhaduje, že asi 100 bazických bodů tohoto poklesu odráží snížení potenciálního růstu. Asi 300 bazických bodů poklesu je pak odrazem popsaných změn v úsporách a investicích (50 bazických bodů poklesu zůstává nevysvětleno). Jak by Trumponomie, jako kombinace nižších daní, vyšších investic do infrastruktury, omezení imigrace a příklonu k protekcionismu, mohla popsanou situaci změnit? V první řadě nesmíme zapomínat, že příčiny přebytku úspor nad investicemi mají globální povahu a americký produkt tvoří pouze 25 % produktu globálního. Navíc několik bodů pravděpodobné Trumpovy politiky bude působit spíše směrem k dalšímu snížení sazeb namísto toho, aby je zvyšovaly. 

Trumpova politika v oblasti daní by měla zvýšit příjmy bohatších lidí a příjmovou nerovnost. Bohatí spoří více a to zmíněnou nerovnováhu ještě prohloubí. Omezení imigrace a vyhoštění lidí bez potřebných dokumentů sníží růst pracovní síly v americké ekonomice a její potenciál. Tito vyhoštění lidé mohou samozřejmě získat zaměstnání jinde a zvýšit potenciál globální ekonomiky, ovšem produktivita je v americké ekonomice vyšší a v čistém vyjádření tak globální produkt pravděpodobně utrpí. 

Na globální demografický vývoj nebude mít Trumpova politika dopad žádný. Pokud se bude nový prezident snažit o omezení obchodních přebytků Německa, Japonska či rozvíjejících se ekonomik novými obchodními dohodami, velkého úspěchu pravděpodobně nedosáhne. Přebytky těchto zemí odrážejí převis jejich domácích úspor nad investicemi. Pokud by Spojené státy začaly zdražovat své dovozy vyššími cly a zlevňovat exporty nějakou formou dotace, bude na to reagovat kurz dolaru. Ten by posílil a dopad zmíněných opatření by pravděpodobně eliminoval. 

Trumpova politika by mohla prudce zvýšit fiskální deficity a potenciál americké ekonomiky. K tomu by mohlo dojít díky snížení daní a deregulaci investičně náročných odvětví, jako je energetika. Následně by v nich vzrostly investice a produktivita, což vedlo k růstu potenciálu celé ekonomiky. Taková změna by ale byla pravděpodobně pomalá a zatím není jasné, zda firmy namísto investic nebudou mít spíše tendenci k fúzím a akvizicím. Pohled na konkrétní plány v oblasti vládních investic do infrastruktury pak prozatím spíše ukazuje, že jde o projekty, které by proběhly tak jako tak. Navíc stále není jasné, jak se k celému plánu postaví rozpočtoví jestřábi v Kongresu. 

Na začátku jsem sice napsal, že ohledně posunu k novému paradigmatu jsem ještě nedospěl ke konečnému závěru. Nicméně na základě uvedeného je zřejmé, že dlouhodobé faktory, které vyvolávají globální převis úspor nad investicemi, jsou velmi silné a Trumponomie na nich moc nezmění. Proti nim ale mohou působit významné cyklické faktory a tudíž ani současný růst výnosů vládních dluhopisů nemusí být iracionální. 

Autorem je ekonom a investor Joachim Fels

(Zdroj: Pimco, foto: Flickr.com)
Čtěte více:

Potential long lasting impact of President-Elect Trump on the US Supreme Court
05.12.2016 5:53
Since the results of the US election, much has been made of the ideolo...
Zajistí Donald Trump prosperitu ruské ekonomiky?
08.12.2016 12:00
Základním stavebním kamenem Putinovy strategie, která jej má dlouhodob...
Trumpova twitterová diplomacie: Kalkul nebo problém se sebekontrolou?
06.12.2016 17:10
Čína se v sobotu oficiálně ohradila proti telefonátu mezi zvoleným ame...
Donald Trump svým prohlášením katapultoval japonské akcie do pozice lídra regionu
07.12.2016 8:36
Asijské akciové trhy po středě hlásí většinou zisky. Taženy byly přede...
Summers: Trumpův daňový plán ekonomice uškodí
12.12.2016 7:21
Ronald Reagan zavedl v roce 1986 daňovou reformu, která zjednodušila c...
Změní Fed výhled kvůli Trumpovi? Dolar před zasedáním nemá jasný směr
14.12.2016 10:06
Dolar včera i dnes odráží pokusy eura o posílení. Tento pár se ráno si...
V Trumpově vládě bude hrát obří roli ropa
14.12.2016 13:41
Od chvíle, kdy americká justice rozbila v roce 1911 Rockefellerův obří...

Váš názor
 • trhy
  22.12.2016 8:10

  Trhy se neumí mýlit. Trhům je jedno co o nich napíšou analytici a co by bylo "správné" podle ekonomických teorií. Doba se mění tak rychle, že teorie není na čem ověřit = jsou zbytečné. Příkladem může být vznik několika (Tesla, FF) automobilek, z nichž jedna je řadu let ztrátová a druhá ještě neprodala žádné auto a už dluží stovky milionů. To je ekonomicky nesmysl. Ale tak to funguje. ... A Trumpova politika jen zvyšuje víru v budoucnost. To stačí na pozitivní naladění trhů.
  pmx
 • tak
  15.12.2016 11:49

  nějak mi není jasné, proč by vyšší dovozní clo a vývozní pobídky měly posílit měnu této na světovém trhu!
  lime
  • Re: tak
   15.12.2016 12:36

   To bude asi tím, že nemáš vystudovanou ekonomku...
   Nyk Lísn
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board