Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Apple (+3 %) dokázal obrátit prodeje iPhonů k růstu. Totéž udělaly akcie

Apple (+3 %) dokázal obrátit prodeje iPhonů k růstu. Totéž udělaly akcie

31.01.2017 22:54, aktualizováno: 1.2. 8:15
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Přední americká technologická společnost Apple obnovila v prvním finančním čtvrtletí růst prodeje chytrých telefonů iPhone, jejichž odbyt předtím tři čtvrtletí klesal. A to rovnou na historicky rekordní tempo. Prodej iPhonů i finanční výsledky, které dnes firma zveřejnila, překonaly odhady analytiků. Čtvrtletí do konce prosince bylo první, v němž společnost prodávala telefony nové verze iPhone 7, od níž si slibuje obnovení růstu tržeb. Akcie zareagovaly růstem až o 3,5 procenta nad 125 dolarů.

Apple prodal za čtvrtletí 78,29 milionu iPhonů proti 74,78 milionu ve stejném období předešlého roku. Analytici podle výzkumné firmy FactSet Street Account odhadovali odbyt v průměru na 77,42 milionu kusů. Odbyty tabletů iPad se ale dál propadl o tři miliony na 13,1 milionu kusů. Celkové kvartální příjmy dosáhly úrovně 54,4 miliardy amerických dolarů, očekávány analytiky byly 53 miliardy.

Tržby, na nichž se prodej iPhonů podílí téměř 70 procenty, se zvýšily o 3,3 procenta na 78,4 miliardy USD, což bylo mírně nad očekáváním trhu. Čistý zisk nejhodnotnějšího veřejně obchodovaného podniku světa se snížil meziročně o tři procenta na 17,9 miliardy dolarů (448 miliard Kč), zisk v přepočtu na akcii ale předčil odhady. Akcie Applu po zprávě vzrostly o 2,6 procenta, uvedla agentura Reuters.

Tržby firmy v Číně, která měla být budoucím hlavním motorem růstu firemních výnosů, ale znovu klesly. Výnosy firmy na čínském trhu se meziročně snížily o 12 procent na 16,2 miliardy USD.

V celém finančním roce do loňského září zaznamenaly tržby společnosti první pokles od roku 2001. Vedlo to k tomu, že šéf společnosti Tima Cooka a další nejvyšší manažeři firmy dostali za loňský rok podstatně nižší odměny.

Není zatím jasné, zda nynější verze iPhonu překoná trend oslabování světové poptávky po chytrých telefonech. Analytici tomu příliš nevěří a už se zaměřují na příští verzi, kterou má firma uvést na trh u příležitosti desátého výročí vzniku této značky.

(Zdroj: Apple, CNBC, Reuters, čtk)


Čtěte více:

Proč Apple v Británii ze dne na den zdražil o 20 %?
31.10.2016 15:30
Brexit a s ním spojené oslabení kurzu libry začíná mít pomalu ale jist...
Irsko se postavilo EU: Apple? Terč kvůli úspěchu a pohodlný cíl
19.12.2016 12:36
Irsko obvinilo Evropskou komisi, že v otázce daní pro americkou společ...
Apple odstranil aplikaci The New York Times z čínského AppStore
05.01.2017 19:01
Apple odstranil ze svého čínského obchodu App Store zpravodajskou apli...
Apple se nelíbí praktiky Qualcommu. Žaluje ho o 1 mld. USD
23.01.2017 11:00
Trpělivost s nepřiměřeně vysokými licenčními poplatky za technologie, ...
Týdenní výhled: Centrální banky i výsledky Apple. Co napoví ČNB?
30.01.2017 13:09
Na příští dny máme v kalendáři hned několik zajímavých jednání centrál...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.11.2025
14:30ČNB ponechala sazby beze změny
13:56Bank of England drží sazby na 4 procentech Těsné hlasování naznačuje možný brzký cut
13:16Dominik Rusinko je novým hlavním ekonomem Patria Finance
12:59Boom emisí dluhopisů: AI, akvizice a vládní deficity ženou trh na maxima  
11:38Challenger: Americké firmy propouštějí nejvíce za 20 let. Nasazují AI a snaží se šetřit
10:38Jan Bureš: Průmysl v září nad očekáváním, vyhlídky však zůstávají nejisté
10:32Huang řekl, že Čína vyhraje závod o umělou inteligenci, později své vyjádření zmírnil
10:31Růstu akcií dopoledne dochází dech. Euro a zlato se zvedají  
9:54USA sníží kvůli dlouho trvajícímu shutdownu kapacitu letů o 10 procent
9:00Rozbřesk: Vyšší inflace koruně nepomohla, s ČNB to bude obdobně
8:50ČNB rozhodne o sazbách, Qualcomm překvapil výhledem a v centru dění opět shutdown i Trumpova cla  
6:08Rally čipových firem se láme. Přehnané valuace vyvolaly výprodej
05.11.2025
22:04Americké akciové indexy posilují  
17:13Velmi nízká budoucí návratnost amerických akcií?
16:01Bitcoin poslali dolů jeho dlouhodobí držitelé
13:59McDonald's mírně zvýšil čtvrtletní zisk i tržby
12:58PODCAST Analytický radar: Moneta předběhla trh, Erste sází na Polsko, Komerční banka drží stabilitu
12:26Akcie zpomalují pokles, ale zůstávají pod tlakem i dnes  
11:20AMD překonala očekávání, výhled na čtvrtý kvartál posílil díky AI a serverům  
10:47Výsledky Novo Nordisk zaostaly za očekáváním, výhled po zbytek roku opět snížen. Akcie i tak rostou  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.