Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nová antibiotika: Investiční příležitost nebo černá díra na peníze?

Nová antibiotika: Investiční příležitost nebo černá díra na peníze?

06.02.2017 15:19
Autor: Pavel Daniel

Antibiotika. Pro lidi životně důležité léky, které zachraňují život. Jenže lidstvo svým přístupem k nim míří stále rychleji k problému, který nemusí mít rychlé řešení. Přesto, podle některých názorů, hlavně v amerických médiích, skýtá zajímavé investiční příležitosti. Jde totiž o to, že producenti antibiotik budou muset reagovat na rychle sílící globální rezistenci lidí na antibiotika. A do vývoje nových antibiotik stále více míří i státní podpora.

S trochou nadsázky lze říct, že antibiotika jsou jedním z mála léčiv, u kterých bude nutné změnit řadu parametrů, aby byly účinné. Faktem totiž je, jak upozorňuje řada globálních lékařských fór, že pokud bakterie „přijdou na to“, jak být rezistentní vůči antibiotikům, bude pro lidstvo zle. Když k tomu dojde, dříve léčitelné infekce se stanou jednoznačně smrtící. Jenže – vývoj nových antibiotik - je pouze část globální konstantní války proti bakteriím a nejde tak rychle, jak by si jistě nejen farmaceutické společnosti přály. Ten boj má totiž řadu překážek.

V čele komplikací jsou (znovu) peníze. Vývoj nových antibiotik je nesmírně drahý a nenabízí tak rychlé zhodnocení, jako jiné typy léčiv. Jde o návratnost investovaných peněz. Podle amerických médií jsou tyto léky na trh uváděny pouze na krátkou dobu, takže příležitost ke zhodnocení investic na vývoj je menší než u léků s delší trvanlivosti. I proto mají jiné indikace léčiv, než antibiotika, větší oblíbenost u investorů.

Finanční servery si proto všímají toho, že řada velkých farmaceutických společností se kvůli tomu raději soustředí na vývoji léčiv, které mají lepší pravděpodobnost úspěchu a nejlepší příležitosti pro tvorbu příjmů. A na nové antibiotika pak často nemají dostatečné kapacity. Zdá se ale, že i díky změně politiky státních regulátorů, mohou v segmentu vývoje a distribuce nových antibiotik, nastat lepší časy. Jednou z cest, které mají problém pomoci vyřešit, je totiž právě podpora vývoje nových antibiotik státem. Jak to například udělala americká FDA, tedy americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv. Ten začal podporovat vývoj léčiv, aby se mohly na trh dostat rychleji a levněji. Zvýšila se i patentová ochrana nových antibiotik, a to kvůli generické konkurenci. S jedinýM cílem - zlepšit rentabilitu nových léčiv pro farmaceutické společnosti.

Analytici míní, že zatraktivnění prostředí vývoje antibiotik by mohlo přitáhnout znovu pozornost investorů. Na rozdíl například od léků na rakovinu, antibiotika buď fungují, nebo ne. Klinické studie jsou u nich jednoduché a pacientů, kteří by byli ochotni testovat léčiva, je prý dost. Léky mají snadný způsob podávání a výsledky mohou být viditelné během několika měsíců, namísto let. Sečteno a podtrženo – příběhů, které by mohly oslovit investory, prý nabízí segment výrobců nových antibiotik dost.

(inspirace: BBC, New York Times, Financial Times)


Čtěte více:

Rozbřesk: Bude ČNB bránit i ztrátám koruny?
06.02.2017 9:13
Z pátečního setkání ČNB s analytiky vyplynulo, že závazek tlumit rozko...
Průmyslové zakázky v Německu rostly nejrychleji za dva a půl roku
06.02.2017 9:00
Objem zakázek německých průmyslových podniků v prosinci vzrostl ve sro...
O2CR: Zvýšení cílové ceny na CZK 286, doporučení KOUPIT potvrzeno
06.02.2017 10:33
Atraktivní dividenda tlumí regulatorní rizika V reakci na reportované ...
Technická analýza: Eurodolar dále pokračuje mezi 1,07 – 1,08 EURUSD
06.02.2017 9:18
Měnový pár EURUSD závěrem minulého týdne nejdříve posiloval k 1,0700 E...
ČR: Rekordní nákupní prosinec
06.02.2017 9:42
Prosincové maloobchodní tržby dosáhly nového maxima navzdory tomu, že...
Pražská roste popáté v řadě, táhnou jí banky
06.02.2017 10:02
Pražská burza vstupuje do nového týdne jen velice mírným růstem do 0,2...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.05.2025
6:28Invesco: Jak si vedlo zlato v prvním čtvrtletí roku 2025?
25.05.2025
14:59Fidelity: Investoři do ETF reagují na celní konflikt odklonem od USA
8:13Víkendář: Reklamu jen tak nepoznáme?
24.05.2025
14:33Fidelity International: Jak mohou neutrální akciové strategie využít sílu volatility
8:10Víkendář: Svět, kde předvídatelnost je slabostí a cla jsou nejkrásnějším slovem ve slovníku
23.05.2025
22:03Americké trhy krvácí po hrozbách cel vůči EU a Applu  
17:44Traders Talk: Trump rozbouřil trhy, Colt potěšil výsledky a UnitedHealth v problémech
17:17PwC: Prodej elektromobilů v 1. čtvrtletí stoupl o 42 procent na 2,7 milionu
15:57Jednání s EU podle Trumpa nikam nevedou, chce clo 50 procent. Akcie klesají
15:49Půjde to k normálu bez cenového šoku?
14:26Pivo s Patrií ve Zlíně - s analytikem a makléřem o trzích i novinkách ve světě investic
13:03Perly týdne: Googlu a Applu se změnily časy
13:01Italská banka UniCredit soudně napadne podmínky převzetí konkurenční Banco BPM
11:00M2C míří na burzu: Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:30Tlak na dluhopisy polevil a ulevilo se i akciím  
10:13Do Česka dorazily první dodávky nového jaderného paliva od Westinghouse
8:56Německo hlásí růst HDP o 0,4 pct, ale celoroční stagnace zůstává ve hře
8:46Rozbřesk: Zhoršená nálada v eurozóně. Ale z jiného důvodu, než byste čekali
8:45Erste a VIG dnes naposledy s dividendou, růst HDP v Německu a další várka celního napětí mezi USA a EU  
22.05.2025
22:01Zámořské akcie se stabilizují, nárůstům vévodí Advanced Auto Parts  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data