Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tuzemské stavebnictví je po delší době v plusu

Tuzemské stavebnictví je po delší době v plusu

07.02.2017 9:40, aktualizováno: 7.2. 10:51
Autor: Petr Dufek, ČSOB

Aktualizováno

Prosincový růst stavební výroby byl s ohledem na předchozí vývoj i počasí docela příjemným překvapením. Produkce se v tomto odvětví po roce opět mírně zvýšila (+1,9 %). Samozřejmě nemohla téměř nijak vykompenzovat předchozí propad, ale jak se zdá, situace se pomalu začíná stabilizovat. 

Pozemní stavitelství zažívá pozvolný nárůst díky neutuchajícímu zájmu o komerční i bytové nemovitosti, nicméně stále se musí potýkat s administrativními překážkami, které prodlužují start nových projektů, čímž se vlastně přispívá především ke zvyšování cen realit v důsledku zaostávající nabídky. 

Naproti tomu inženýrské stavitelství zůstává i nadále v útlumu a nic na tom nezměnila ani data za prosinec. Přetrvávající nedostatek zakázek, respektive jejich nepřipravenost zanechává tuto část stavebnictví stále ještě v hluboké depresi, která je srovnatelná s nejhorším obdobím okolo přelomu roku 2013. A vývoj nových stavebních zakázek za poslední čtvrtletí loňského roku této části stavebnictví zatím nevěstí obrat k lepšímu. A to dokonce penězům navzdory. 

Díky zlepšené situaci v pozemním stavitelství – a především s ohledem na rapidní růst zakázek této části odvětví – se dá předpokládat, že se situace ve stavebnictví poměrně brzy už konečně stabilizuje. Proto pro letošní rok očekáváme růst tohoto odvětví o zhruba dvě a půl procenta. Zda se podaří nastartovat i výstavbu infrastruktury je velkou otázkou. Nicméně v tomto případě by mělo dojít alespoň k zastavení propadu, minimálně už proto, že příliš padat už není kam. 

stavebnictví


Čtěte více:

Stavebnictví opět nepřekvapilo
08.11.2016 10:08
Pokles stavební výroby pokračoval i v září, kdy se produkce tohoto o...
ČR: Deprese stavebnictví nebere konce
07.12.2016 9:49
Zatímco průmysl do jisté míry překvapil svým nízkým říjnovým výsledk...
Pád tuzemského stavebnictví zpomaluje
06.01.2017 9:40
Stavebnictví neprožilo zrovna příznivý rok a jedny z posledních loňsk...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.09.2025
18:14Začne se Mag7 mnohem více podobat zbytku trhu růstem zisků a také valuacemi?
17:24Strategický krok Allwyn do USA: V řádu miliard dolarů získá kontrolu nad PrizePicks a vstoupí do světa DFS
15:49Technická analýza S&P 500: Býčí trh ještě nemusí být u konce  
15:35Snaha odnaučit AI lhát může vést k lepšímu skrývání lží, ukázal výzkum OpenAI
14:31Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů
13:57Pfizer se dohodl na převzetí výrobce léků proti obezitě Metsera
13:14Týdenní výhled: Sazby ČNB by měly zůstat delší dobu stabilní  
12:07Nejbohatší Francouz Arnault ostře kritizuje návrh daně pro nejbohatší
11:56Akcie začátkem týdne ztrácejí, zatímco investoři se znovu obracejí ke zlatu  
10:44Odklad elektromobilů a zhoršený výhled posílají akcie Porsche a VW dolů o více než šest procent
9:32Rozbřesk: Ceny masa určí, jak rychle bude odeznívat potravinová inflace
8:52Futures ukazují v úvodu nového týdne opatrnost, ČNB zřejmě ve středu sazby nezmění  
8:28MakroMixér se sociologem Danielem Prokopem: Většina Čechů neví, jak daně fungují
21.09.2025
9:10Víkendář: Hodnota pravdy roste ve světě lží generovaných umělou inteligencí
20.09.2025
15:14Vytváří AI největší tlak na zaměstnanost u mladých lidí?
9:04Víkendář: Krugman o politice americké vlády a jejím dopadu na ekonomiku
19.09.2025
22:03Americké akcie mají za sebou silný týden  
17:46Akcie a peníze – americká a čínská verze
16:58Nové sankce EU proti Rusku: 118 lodí z ruské stínové flotily nebo banky
16:10Analytický radar: Colt sází na akvizice a míří k větší roli v obranném průmyslu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data