Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Inflace znovu nad cílem ČNB

Inflace znovu nad cílem ČNB

10.02.2017 9:39, aktualizováno: 10.2. 9:44
Autor: Petr Dufek, ČSOB

Aktualizováno

Lednová inflace skončila o jednu desetinu procentního bodu nad odhadem a lehce se tak vzdálila cíli centrální banky. Oproti loňskému lednu spotřebitelské ceny rostou o 2,2 %, ve srovnání s prosincem o 0,8 %. Lednové výprodeje s inflací tentokrát příliš nezahýbaly. 

Hlavní zásluhu na zvýšení cen mají i tentokrát potraviny, které podražily meziměsíčně o 1,6 % a meziročně si za ně spotřebitelé připlácejí 3,5 %. Zvlášť je to vidět u mléčných výrobků, jejichž ceny rostou v obchodě výrazně rychleji, navzdory poměrně stabilní ceně mléka. Rychle se v meziročním srovnání zvyšují i ceny cigaret a alkoholu, pohonných hmot, služeb restaurací a hotelů a léků. Zanedbatelný není ani nárůst nákladů spojených s bydlením, který v případě nájemného odráží přetlak poptávky na realitním trhu.

Inflace překonala nejnovější prognózu, kterou ČNB představila teprve před týdnem, o tři desetiny procentního bodu. Naplňuje se tak náš scénář rychlejšího vzestupu spotřebitelských cen v důsledku mimo jiné rychle rostoucí poptávky, která umožňuje obchodníkům zvyšovat ceny rychleji než v nedávné minulosti. Obdobně se začínají promítat rostoucí mzdy do cen služeb a svoji roli má nepochybně i zavedení EET, které vytvořilo „příležitost“ pro zvýšení cen v restauračních a hotelových zařízeních. 

aa

Inflace se v následujících měsících ještě více vzdálí dvouprocentnímu cíli ČNB. Navíc není pravděpodobné, že by se v horizontu měnové politiky – tedy během následujících 12-18 měsíců – musela vrátit pod cíl centrální banky. 

Aktuální vývoj inflace i její výhled proto jasně nahrávají ukončení kurzového režimu krátce poté, co vyprší tvrdý závazek ČNB, tedy ve druhém čtvrtletí letošního roku. Nezdá se totiž, že by se inflační vývoj měl v brzké době nějak významně zklidnit. Samozřejmě pokud nebudeme předpovídat propad cen ropy na polovinu. Některé inflační faktory sice postupem času odezní, avšak vzhledem k tomu, že růst inflace zažívá i západní Evropa, není důvod se domnívat, že by ČR musela být výjimkou. Stačí se podívat na obrat trendu u cen výrobců, který slibuje posilování inflačních tlaků v obchodech.Čtěte více:

Nová prognóza MF: Česká ekonomika vzroste o 2,6 %, inflace naplní cíl ČNB
30.01.2017 14:41
Ministerstvo financí v nové makroekonomické prognóze zlepšilo odhad rů...
Rozbřesk: ČNB zvýší inflační prognózu a možná naznačí i dřívější exit...
02.02.2017 9:12
Dnes bude ústředním tématem dne únorové zasedání ČNB s novou prognózou...
Jan Bureš ke koruně: Jak dlouho vydrží sázkaři čekat na zisky a co dovolí ČNB?
02.02.2017 12:29
Bude dobré sledovat čtvrtky. ČNB si může vymyslet mimořádné zasedání k...
Ranní káva s Honzou Burešem: ČNB se bude snažit o
03.02.2017 12:15
ČNB ponechala měnovou politiku na svém únorovém zasedání beze změny, a...
Rozbřesk: Bude ČNB bránit i ztrátám koruny?
06.02.2017 9:13
Z pátečního setkání ČNB s analytiky vyplynulo, že závazek tlumit rozko...
ČNB uskutečnila největší devizové intervence v historii
07.02.2017 10:29
S blížícím se koncem intervenčního režimu se musí ČNB stále více snaži...
Morgan Stanley: Koruna letos posílí na 26,00. ČNB ji pustí v květnu
09.02.2017 10:33
Česká národní banka odvolá kurzový závazek na koruně vůči euru kolem ...

Váš názor
 • Odborníci z ČNB
  10.02.2017 14:38

  Tento článek přečtete... https://www.novinky.cz/ekonomika/428919-cnb-rozpousti-zlaty-poklad.html
  Slavista
  • Re: Odborníci z ČNB
   10.02.2017 14:48

   ... k čemu je zlato dobré? Nenese výnos a jen zabírá místo. Krom toho, i pokud je zlato cenné, pak je jen správné, že ho ČNB prodává občanům ČR, což jim nepřejí jken slávisté.
   Donald rulezz
   •  
    10.02.2017 18:19

    Treba k tomu, aby se Tosovsky mohl prohanet po USA ve Ferrari :x Vsichni kdo kdysi prispeli ve sbirce na narodni poklad republiky a bojovali za tenhle stat se musi obracet v hrobech. Jediny ponauceni, ktery z toho pro nas vyplyva: na stat, nedotkunutelny centralni bankere a politiky NA**AT! :)
    DJ Rockefeller
 •  
  10.02.2017 13:33

  jak vidno, pěkně se to rozjíždí.....díky umělcům z ČNB to skončí hyperinflací.....chci vidět, jak šašci s tím budou bojovat....zvednou sazby a co budou dělat ti, co si vzali na přeražené králíkarny hypotéky? Bohúš vystoupí a bude vše zachraňovat, rozdávat peníze
  abc
  •  
   10.02.2017 18:25

   Hypotekari jen sedli bankerum na lep, bud ted oberou je, nebo ostatni, nebo vsechny - a myslis ze to bude nekoho v cnb zajimat? Oni maj svoje jisty. :D Zodpovednost fakticky zadna, jeste mensi nez u politiku. Oni jsou jako bozi na Olympu. Obcane drz hubu a obetuj [se] pro nas.
   DJ Rockefeller
  •  
   10.02.2017 13:58

   ... hyperinflace? Ty očekáváš stonásobný růst platů? HAHA.
   Donald rulezz
  • Bohuš vystoupí a zaplaví nás svými floskulemi
   10.02.2017 13:52

   Přečte svůj oblíbený referát k otevření Brněnských veletrhů, ve kterém cituji: "zůraznil, že je třeba hledat řešení, podpořit inovaci a integraci, investovat do školství a cestovního ruchu... pak prohlásí, že přijmeme nová, důležitá a nezbytná opatření proti růstu cen tak, aby nás nerozdělovaly, ale spojovali...":-))))) Mě z jeho cancání už bolela hlavan mockrát.
   Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data