Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Reality v Česku zdražily o víc jak desetinu. Růst cen bude pokračovat

Reality v Česku zdražily o víc jak desetinu. Růst cen bude pokračovat

13.02.2017 15:38
Autor: Redakce, Patria.cz

Rok 2016 přinesl v ČR rychlý nárůst cen všech typů rezidenčních nemovitostí. Byty zdražily o 11 procentních bodů, pozemky o 10,7 procentního bodu. Nejpomaleji rostly ceny rodinných domů, které si oproti bytům připsaly méně než polovinu vzestupu 4,7 procenta. Současný vývoj přitom podle Hypoteční banky ze skupiny ČSOB naznačuje, že růst cen bude pokračovat.

Průměrná tržní cena bytů ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku vzrostla o 3,9 procenta a dosáhla hodnoty indexu 114,6. Meziročně si ceny bytů připsaly 11,0 procent. Ceny rodinných domů se během čtvrtého čtvrtletí zvyšovaly jen mírně, a to o 1,9 procenta na výslednou rekordní hodnotu HB INDEXu 112,9. Meziročně stouply o 4,7 procenta. Zrychlující se růst cen zaznamenaly také pozemky, a to na výslednou hodnotu HB INDEXu 135,4. Oproti čtvrtému čtvrtletí roku 2015 jejich cena vzrostla o 10,7 procenta.

Trh s byty 

„Trh s byty dosáhl v roce 2106 historicky rekordního meziročního nárůstu 11 procentních bodů. Celorepublikový růst cen táhly především byty v Praze, Brně, Olomouci a ve Středočeském kraji, kde si ceny bytů připsaly také nejvíce. Za zmínku stojí fakt, že ceny starších panelových bytů rostly více než v případě cihlových. Na trhu roste zájem především o byty pro rodinu (3+kk, 3+1). Svého vrcholu v posledním čtvrtletí dosáhly i prodeje novostaveb. Developeři prodali za celý loňský přibližně 6 500 bytů, což představuje oproti předchozímu roku mírný pokles. Způsobil ho ale nedostatek nabídky. Velká část nových bytů se kupuje čistě na investici. V Praze je to podle odhadů až 30 %,“ uvedl v komentáři k vývoji na trhu Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky.

HB Index 

Trh s rodinnými domy 

„Ceny rodinných domů v uplynulém čtvrtletí dosáhly nejvyššího kvartálního růstu za poslední 2 roky. I tak bylo tempo jejich růstu oproti cenám bytů a pozemků méně než poloviční. U nové výstavby domů převažuje ta individuální prováděná svépomocí a dodavatelským způsobem," řekl Petr Němeček. Podle něj developerská výstavba se převážně soustřeďuje na řadové rodinné domy na malých pozemcích v krajských městech a jejich okolí. "Novou výstavbu však ovlivňuje pokračující růst cen stavebních nákladů. V případě tzv. „second-handových“ prodejů převažuje zájem o rodinné domy vhodné k rekonstrukci, které jsou situovány ve stávajících zástavbách větších měst a obcí s dobrou dopravní dostupností a občanskou vybaveností,“ doplnil Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky.

HB index 

Trh s pozemky

„Trh s pozemky již z větší části akceptoval skokový nárůst kvůli zvýšení DPH na pozemky a má za sebou nejvyšší kvartální nárůst od dob vzniku HB INDEXu, 4,2 procentního bodu. Poptávka po pozemcích na konci roku mírně rostla. Jejím tahounem je zvyšující se výstavba. Největší zájem převažuje u lokalit v okolí velkých měst a překvapivě u levnějších pozemků bez kompletních veřejných sítí. Nabízejí totiž nižší cenu,“ uzavřel Petr Němeček.

HB index

Hypoteční banka představila index vývoje cen nemovitostí v ČR v dubnu roku 2011. Tento ukazatel je založen na reálných odhadech tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti Hypoteční banky. HB INDEX je sledován za celou ČR, a to u tří typů nemovitostí – bytů, rodinných domů a pozemků. Za bazickou hodnotu 100 byly zvoleny skutečné ceny nemovitostí k 1. lednu 2010, jeho hodnota bude vždy definována s přesností na jedno desetinné místo. Struktura indexu bude z důvodu zachování dlouhodobé kontinuity neměnná. Na přípravě indexu spolupracuje uznávaný odborník z Akademie věd ČR Martin Lux, který je zároveň odborným garantem výpočtu indexu.


Čtěte více:

Lze zřídit zástavní právo k nemovitosti, která je zároveň předmětem zajišťovacího převodu práva?
30.01.2017 5:00
Zajišťovací převod práva je tradičním, avšak poměrně složitým a velmi ...
Víkendář: Trump, Putin a pochybná morální nadřazenost Spojených států
11.02.2017 8:45
Bude Donaldu Trumpovi umožněno, aby svou zahraniční politiku založil n...
Cílem Američanů může být i Švýcarsko, trhy ignorují extrémní nejistotu
10.02.2017 18:56
Jak by se do celkového zahraničního obchodu vybraných zemí promítlo t...
Ruský příklad ukazuje, proč by Čína měla přestat pálit svoje rezervy
12.02.2017 17:56
Rok a půl stačilo Číně k tomu, aby osekala svoje obří cizoměnové rezer...
Summary: L'Oreal, Activision Blizzard, ArcellorMittal, NVIDIA
10.02.2017 17:39
Evropa: L’Oreal Výrobce kosmetiky v uplynulém pololetí zaknihoval t...
Týden na měnách: Euro pod tlakem politiky
10.02.2017 18:18
• Euro straší Marine Le Pen • Trump chce během několika týdnů reformov...
Technická analýza - Kurz eurodolaru dnes může spíše konsolidovat
13.02.2017 9:21
Euro zatím bezpečně brání supportní zónu 1,0600 – 1,0620 EURUSD. A dne...

Váš názor
 • Autoři s VŠ by měli umět česky
  18.02.2017 9:21

  "přišel jsem, jak jste si přáli" JAK je zájmenné nebo tázací příslovce pro věty typu: přišel jsem, jak jste si přáli atd. Porovnání se v češtině dělá příslovcem "NEŽ" Nadpis má tedy znít: Reality v Česku zdražily o víc než desetinu.
  Ullsperger
 •  
  14.02.2017 11:03

  Je to mazec ale pochybuju že půjdou dolu.
  Bob
 •  
  13.02.2017 16:57

  tohle je tak nmevěřitelná bublina která až praskne tak to bude neskutečná řacha 30 procent bytů na investici hmmm jen tak dal :-) růst cen za rok o dobrých 20 procent a ceny porostou jo jo jo za chvilku bude stat 1 plus 1 v PRaze 5 miču :-) a 3 plus 1 aspon 10 miču samo sebou někde na okraji města za chvili tady budou ceny jako v Londyně tohle dobře nezkončí :-) tohle CNB pěkně po... msf
  martík
  •  
   14.02.2017 8:57

   Jo, byty inflace + 10 % ročně, ale ČNB mele pořád svou, že inflaci je nízká.
   viky
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průměrná mzda, reálný růst, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y