Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trumpova ekonomická sebevražda

Trumpova ekonomická sebevražda

05.03.2017 12:31
Autor: Redakce, Patria.cz

Trumpova vláda oznámila rozsáhlý plán deportace, o kterém toho lze říci opravdu hodně. Můžeme říci, že je krutý a může ho prosazovat jen prezident, který nemá srdce. Že nesouvisí ani tak s realitou jako s Trumpovým strachem z imigrantů. Že celý plán je kontraproduktivní a povede k vykořenění lidí, které by Spojené státy měly naopak vítat. Tedy lidí, kteří se zoufale snažili se do této země dostat, aby v ní mohli tvrdě pracovat a zlepšit život svůj i život svých dětí.

Pokud se ale Trumpovi podaří získat peníze na 10 000 nových policistů a 5 000 strážců hranic a pokud místní šerifové poskytnou pomoc federálním úřadům při hledání ilegálních imigrantů, může se stát, že ze země bude skutečně deportováno několik stovek tisíc a možná i miliony imigrantů. A pak bude možné říci ještě jednu věc: Jde o ekonomickou sebevraždu. V roce 2014 bylo v USA podle různých odhadů asi 11,1 milionu imigrantů bez oficiálního povolení. V roce 2007 jich bylo 12,2 milionu. Počty klesly zejména proto, že Mexičané už do USA nepřicházejí v takovém množství jako dříve. Příčinou jsou mimo jiné i lepší pracovní příležitosti v Mexiku. Ale hlavní věcí je to, že klesající počet Mexičanů přicházejících do USA znamená problémy pro řadu odvětví včetně stavebnictví, zemědělství či některých továren.

Donald Grimes z University of Michigan poukazuje na to, že americká ekonomika je nyní blízko plné zaměstnanosti a firmy mohou nové zaměstnance často najít už jen mezi imigranty. Podle National Council of Agricultural Employers potřebuje americké zemědělství každou sezónu 1,5 milionu zaměstnanců a doposud 50 – 80 % z nich tvořili imigranti. V současné době má řada farem kvůli napjatému trhu práce jen asi 50 % potřebných lidí. Farmáři se tak orientují pouze na ty nejziskovější plodiny. Rodilí Američané na farmách pracovat nebudou a pokud Trump svůj záměr skutečně provede, farmáři budou muset omezit svou činnost, nebo začnou vyplácet mnohem vyšší mzdy, aby přilákali legální imigranty. Výsledkem budou vyšší ceny potravin a jejich zvýšené dovozy. A která země je asi bude do USA dovážet nejvíce?

Podobná je situace v amerických továrnách. Trump chce do USA vrátit výrobní firmy, ty se ale spoléhají právě na imigranty. K tomu se přidává problematický demografický vývoj, protože v některých oblastech populace stagnuje a výjimkou jsou jen skupiny imigrantů. A v neposlední řadě hrozí, že pokud se z USA stane země nepřátelská k imigrantům, odradí to i vysoce vzdělané a talentované lidí od toho, aby do země přišli a pracovali tam. Na takových lidech ale stojí třeba takové Silicon Valley. Spojené státy prostě nepotřebují sníží počet imigrantů, ale naopak jej zvýšit.

Autor: Joe Nocera

(Zdroj: Bloomberg)

 
 
 
 
 
 

Čtěte více:

Co bude konkrétně znamenat letošní reflace
22.02.2017 10:19
V polovině roku 2016 se globální ekonomika vydala cestou reflace a tot...
Summers: Golf a krátkozrakost korporátního sektoru
23.02.2017 20:14
Společnost McKinsey zpracovala novou studii zaměřenou na důležité tém...
Trhy letí nekontrolovaně vzhůru, ČEZ teď investory moc nezajímá
22.02.2017 8:50
Pražská burza sice včera rostla o 0,12 procenta na 974,47 bodu, objem ...
Zisk Airbusu loni klesl o dvě třetiny kvůli projektu A400M
22.02.2017 8:55
Čistý zisk evropského výrobce letecké techniky Airbus se v loňském roc...
Vysoký vládní dluh Japonska je jen mýtem. Tak proč se centrální banka snaží zvýšit inflaci?
23.02.2017 6:43
Proč se vlastně japonská centrální banka Bank of Japan snaží zvýšit ...
Na akciových trzích se silnější korekce opět nečeká. Posune se ČEZ blíž k 450 Kč?
23.02.2017 8:56
Pražská burza s většinou regionálních akciových trhů ve středu klesala...
Šéf Henkelu přilévá do ohně Kraft versus Unilever: Akvizice jsou zásadní i v naší strategii
23.02.2017 11:03
Výrobci pracích prášků Persil, vlasové kosmetiky Schwartzkopf nebo lep...
Německo čeká díky soukromé spotřebě další rozmach ekonomiky
23.02.2017 13:07
Německá ekonomika je nyní v dobré kondici a v rozmachu založeném na sp...

Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data