Německá ekonomika je nyní v dobré kondici a v rozmachu založeném na spotřebě bude pravděpodobně pokračovat i letos. Přispět by k tomu měla rekordní zaměstnanost, růst reálných mezd a mimořádně nízké náklady na výpůjčky, uvádí podle ČTK zpráva německého ministerstva financí. Optimistická předpověď by měla být pozitivní zprávou pro celou eurozónu, pro kterou je dění v největší z jejích ekonomik zásadní. Německo je rovněž hlavním obchodním partnerem Česka.
Komentář ministerstva následuje po středeční zprávě institutu Ifo, podle níž se podnikatelská nálada v Německu v únoru překvapivě zlepšila. Posílila tím naděje, že německé hospodářství se bude letos vyvíjet příznivě navzdory obavám z obchodní politiky Spojených států a z výsledků voleb ve Francii. Také z indexů podnikatelské aktivity (PMI) za únor vyplývá, že aktivita se zvyšuje solidním tempem jak v Německu a ve Francii, tak v celé eurozóně.
Německá ekonomika loni vzrostla o 1,9 procenta, což bylo nejrychlejší tempo za pět let. Vedle soukromé spotřeby ji podpořily zejména zvýšené vládní výdaje a příznivý vývoj ve stavebním sektoru. V samotném čtvrtém čtvrtletí rostl německý HDP mezičtvrtletně o 0,4 procenta a meziročně po očištění o kalendářní změny o 1,7 procenta.
"Spotřeba pravděpodobně zůstane důležitým stimulem hospodářství i nadále," uvedlo ministerstvo s tím, že dalšími jsou rostoucí zaměstnanost, zvyšování platů, nízké úroky i nízké, i když rostoucí, ceny energií.
Díky hospodářskému rozmachu se zvyšují daňové příjmy. Spolková vláda a 16 spolkových zemí v lednu vybraly na daních meziročně o 4 procenta více, přičemž předpokládaný nárůst pro celý letošní rok je plánován na 2,9 procenta.
Právě vyšší výběr daně z příjmu, vysoká zaměstnanost a s ní spojené stoupající odvody na sociální pojištění souvisejí podle statistiků také s dobrým výsledkem v německých veřejných financích. Ty za loňský rok skončily v přebytku 23,7 miliardy EUR, což odpovídá osmi desetinám HDP Německa a je to nejvíce od znovusjednocení země v roce 1990.

S přebytkem veřejných financí počítají odborníci i pro letošní rok. Také státní rozpočet by navzdory vyšším výdajům na integraci velkého množství uprchlíků neměl již několikátý rok v řadě skončit v deficitu.
Vláda kancléřky Angely Merkelové tak může zvýšit státní investice do silniční sítě, telekomunikací i na pomoc uprchlíkům, aniž by se musela víc zadlužit.
Zdroje: ČTK, BBG, Patria.cz; Grafika: FT