Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Summary: Cie Financiere Richemont se nedařilo v Evropě, Allianz zvýšila provozní zisk

Summary: Cie Financiere Richemont se nedařilo v Evropě, Allianz zvýšila provozní zisk

12.05.2017 16:33
Autor: Ján Hladký, Patria Finance - Research

Prodejce luxusního zboží Cie Financiere Richemont (mimo jiné šperků Cartier) zrychlil v roce 2017 propad tržeb proti předešlému roku. Může za to hlavně Evropa, kde tržby poklesly o 8,5 procenta. To společnost ArcelorMittal akcionáře příjemně překvapila. Ukazatel ziskovosti EBITDA totiž meziročně přidal 140 procent. Pojišťovna Allianz díky produktovému mixu životního pojištění podpořila provozní zisk skupiny na pětiprocentní růst.

EVROPA:


Cie Financiere Richemont – silná druhá polovina roku nedokázala zachránit tržby

Prodejce luxusního zboží (mimo jiné šperků Cartier) zrychlil v roce 2017 propad tržeb proti předešlému roku z -0,6 % na -4 %. Celkové tržby tedy poklesly na 10,65 mld. EUR, což je však víceméně v souladu s predikcemi trhu. Regionálně stojí za poklesem Evropa (40 % celkových tržeb), jejíž tržby odepsaly 8,5 %. Jistou vinu však přisuzujeme vysoké srovnávací bázi – tržby tohoto regionu v roce 2016 rostly 8% tempem. Dle produktového portfolia vidíme největší pokles v segmentu hodinek (-11 % na 2,9 mld. EUR). Jedná se o dlouhodobější problém, jak ve světě klesá poptávka po tomto produktu. Konečně, dle prodejních kanálů vidíme nárůst o 4 % v maloobchodě, který však zdárné kontruje 14% pokles velkoobchodního prodeje.

Dobrou zprávou pro investory je, že navzdory poklesu tržeb dokázal management udržet provozní zisk nad očekáváním trhu (1,76 mld. EUR proti 1,69 mld. EUR). Zato provozní marže se zúžila o 200 bazických bodů na 16,6 %.

Akcie Richemont v návaznosti na oznámení odepisují 5,5 %.

ArcelorMittal – ukazatel EBITDA byl skvělým překvapením

Výrobce ocele hospodařil s ukazatelem EBITDA na úrovni 2,2 mld. USD (+140% yoy), což je pro trhy, které očekávaly hodnotu 2 mld. USD překvapivá zpráva. Další skvělý vývoj představuje také růst EBITDA marže, která se za poslední rok zdvojnásobila a teď má hodnotu 14 %. Průměrná cena za prodanou ocel byla meziročně vyšší o 25 %, v případě železné rudy pozoroval management přírůstek až 77 %. Volný cashflow skončil v červených číslech (-2,2 mld. USD), kvůli značnému přírůstku pracovního kapitálu.

Růst průměrné ceny oceli částečně vyvážil nižší dodávky, které meziročně sklouzly o 8 % na 21 265 kt. Opačně tomu bylo u železné rudy, jejíž vyšší cena šla ruku v ruce s rostoucími dodávkami (+20 % yoy na 8,7 mt).

Výhled ukazatele EBITDA pro rok 2017 management neposkytl, víme však, že tržní podmínky pro 2Q by měly být stabilní. Poptávka po oceli by se měla v jednotlivých regionech vyvíjet následovně: US +3 – 4 %, EU +0,5 – 1,5 %, Čína -1 – 0 %, Brazílie +3 – 4 %, Společenství nezávislých států -0,5 - +0,5 % a na globální úrovni +0,5 – 1,5 %.

Navzdory solidním výsledkům se dnes akcie Arcelor Mittal přepadají až o 6 %.

Allianz – produktový mix životního pojištění podpořil provozní zisk skupiny

Německá pojišťovací skupina uzavřela kvartál s mírným 2% yoy růstem tržeb na 36,2 mld. EUR v souladu s odhady trhu. Provozní zisk vykročil o 5 % yoy výše na 2,9 mld. EUR (konsensus 2,7 mld. EUR), čímž zcela určitě dopomohl také čistému zisku na akcii. Navzdory tomu, že ten sklouzl meziročně o 13 % na 4,18 EUR, dokázal sebejistě předčit konsensus trhu stanovený o 1 EUR níže.

Hnacím motorem růstu provozního zisku byl segment životního pojištění, který narostl o 25 % na 1,16 mld. EUR, odrážejíc tak příznivější produktový mix. Segment majetkového pojištění hrál naproti tomu roli ruční brzdy. Jeho 13% yoy pokles na 1,26 mld. EUR jde na vrub slabým výsledkům britské dceřinky Ogden a také horším výkonům v Německu. Pomyslnou vodu na mlýn skupiny hnala také správa aktiv, která si připsala 23 % yoy a dosáhla 570 mil. EUR.

Ukazatel combined ratio, což je zjednodušeně řečeno poměr výdajů a přijatých poplatků (tzn. čím nižší, tím lepší), dosáhl 95,6 %. Proti stejnému období předešlého roku se jedná o nárůst o 230 bazických bodů. Solventnost skupiny (Solvency II ratio) se zlepšila o 300 bps qoq a teď dosahuje 212 %.

Cena akcií se v současnosti nachází mírně pod včerejší zavírací cenou.

AstraZeneca – Imfinzi úspěšná v dalším kole klinických studií

Biofarmaceutická společnost oznámila kladné výsledky dalšího kola klinických studií (MYSTIC) jejich nového produktu Imfinzi (durvalumab) pro léčbu rakoviny plic. Imfinzi nyní prokazatelně snižuje riziko zhoršení choroby, což představuje značnou podporu pro firemní pipeline (produkty ve vývoji). Dle managementu se potenciální trh odhaduje na 1 až 2 mld. USD a AstraZeneca má proti konkurenčním klinickým studiím náskok až 2 roky. Další klinické studie budou nadále pokračovat, avšak již teď probíhají jednání s regulátory o budoucím uvedení léčiva na trh.

Akcie AstraZeneca reagují na dobré zprávy a za dnešní den posilují o více než 9 %.


Čtěte více:

Summary: Glaxo hlásí růst napříč divizemi, Daimler s lepším výhledem
26.04.2017 17:36
EVROPA: GlaxoSmithKline Tržby britského výrobce léčiv při 19% yoy rů...
Summary: Nokia příjemně překvapila, Deutsche Bank drží náklady pod kontrolou
27.04.2017 17:57
EVROPA: Nokia (DIP) Výsledky předčily očekávání v horní a střední li...
Summary: Intel zlepšil profitabilitu, Microsoft má silnou marži v cloudových službách
28.04.2017 17:53
Intel Výrobce polovodičů zaknihoval v předešlém kvartálu tržby ve vý...
Summary: Pfizer hospodářskými výsledky mírně zklamal, zato Shire se dařilo
02.05.2017 17:16
V Evropě i USA pokračuje plným proudem výsledková sezóna. Evropská bio...
Summary: BNP Paribas se dařilo s obchody a Time Warner překvapil s provozním ziskem v divizi Warner Bros
03.05.2017 17:03
Z řady zveřejněných výsledků zaujal výsledek hospodaření BNP Paribas. ...
Summary: Allergan a Pandora naplnily očekávání trhu, Continental se potýkal se ziskovostí
09.05.2017 17:18
Americký Allergan svými hospodářskými výsledky sice naplnil očekávání ...
Summary: ING v návratnosti kapitálu vyniká mezi rivaly. Nvidia boduje s datovými centry
10.05.2017 17:15
Nizozemská banka ING zvýšila v prvním čtvrtletí jádrové tržby. Působi...
Summary: UniCredit SpA se dařilo díky příjmům z obchodování, Century Fox díky reklamě
11.05.2017 16:59
První výsledky amerického start-upu Snap Inc. po uvedení akcií na trh ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data