Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Elektrické vlaštovky. Poletí?

Elektrické vlaštovky. Poletí?

26.11.2017 17:02
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Elektrická auta? Trend, který některým v automobilovém průmyslu může znít už téměř jako ohraná deska. A co elektrická letadla? A jak by mohla vypadat budoucnost aviatiky?

Letecký průmysl přichází na rozdíl od toho automobilového elektrickému pohonu na chuť zatím jenom pomalu. Jedním z důvodů mohou být baterie, respektive hmotnost a cena lithium-ionových článků. Další inovace by na oblohu mohl přinést důraz, který se v řadě zemí světa klade na co nejekologičtější způsoby fungování. Příkladem budiž Evropská komise, která popsala aviatiku jako „jeden z nejrychleji rostoucích zdrojů skleníkových plynů“.

Loni se do titulků dostal projekt The Solar Impulse 2, ve kterém letadlo poháněné sluncem obletělo svět. Experimentální letadla – včetně těch s nízkými emisemi - vyvíjí americká NASA, zatímco na univerzitě ve Stuttgartu pracují na dvoumístném letadle na elektrický pohon s názvem e-Genius. Oba piloty by dokázalo přepravit do vzdálenosti 250 mil, říká Andreas Strohmayer s univerzitního institutu navrhování letadel. A britský easyJet se začal spolupracovat s americkou Wright Electric na vývoji letadel na baterie pro nejvýše dvouhodinové lety.

Je pochopitelně otázkou, zda bude elektrické dopravní letadlo někdy na obzoru. Podle Petera Palenskyho z Technologické univerzity v Delftu to není vyloučeno. „Na trase od města k městu, (jako je) Londýn - Amsterodam, by to mohlo být realitou v nepříliš vzdálené budoucnosti. Na dlouhých trasách to může nějaký čas trvat,“ uvedl také.

Na různých místech světa už nyní existují start-upy, které pracují na vlastních elektroletadlech. Na příklad v americkém Zunum Aero věří, že spoustě lidí budou vyhovovat lety hybridními letadly. Mladá firma z předměstí Seattlu je chce vidět na trhu již v roce 2022. To budou lidé zvyklí na elektromobily a elektrobusy a hybridní letadlo by nemuselo být takovým výstřelkem.

Hybridní elektrický letoun má být nejvíce 12místný, uletět až 700 mil a fungovat s provozními náklady 8 centů na sedadlo a míli. To je méně, než jsou provozní náklady malého turbovrtulového letadla nebo firemního letadla využívajícího klasické letecké palivo, tříká čtyři roky stará firma, která detaily o chystaném stroji začala zveřejňovat teprve nedávno.

Revolucí by samozřejmě byl radikálně jiný pohonný systém. Letectví je ale na takto dramatickou změnu připraveno a situace na poli těžkých a nákladných Li-ion baterií se zlepšuje říká šéf Zunum Ashish Kumar.

zunum

Cena nového stroje? Ta katalogová by měla být známa během několika let. První stroj by ale mohl přijít na zhruba 3 miliony dolarů, napsal web CNBC.

Náskok před americkou firmou by ale mohl mít čínský startup EHang. ten chce už příští rok poslat do vzduchu „létající auto“ na baterie. Projekt EHang 184je koncipovaný pro jediného člověka, firma ale už pracuje na modelu pro dva pasažéry. Jednomístná novinka by příští rok měla být v provozu v emirátu Dubaj, říká šéf firmy Hu Huazhi . Nejdřív však musí získat souhlas regulátorů.

ehang

Plány firmy jsou ale ambicióznější. Síť taxidronů by chtěla rozvinout po celém světě – vedle Singapuru nebo Saúdské Arábie má prý v merku i „několik evropských měst“.

Zdroje: Zunum Aero, CNBC, Bloomberg, Ehang.com, The Guardian

 

 
 
 

Čtěte více:

Čína nařídí automobilkám nejnižší podíl elektroaut či hybridů na tržbách
29.09.2017 10:31
V automobilkách, které vyrábějí osobní vozy v Číně, se od roku 2019 bu...
Neměly by se na elektromobilitu připravovat hlavně elektrárny a přenosové soustavy?
09.10.2017 18:01
Velké ropné firmy neustále uvažují o tom, jak se vypořádat s možným vr...
Neznečistí elektromobily planetu nakonec více, než současná auta?
19.10.2017 19:11
Celou diskusi kolem globálního oteplování si můžeme celkem přehledně r...
Elektromobily na špinavé uhlí, nebo čistý vítr?
02.11.2017 6:10
Obnovitelné zdroje energie jsou povinně IN. Když Trump oznámil odstup ...
Volkswagen: Zapomeňte na dieselgate! Chceme být jedničkou v elektromobilitě
21.11.2017 11:07
Největší evropská automobilka Volkswagen si dala nový cíl. Chce být sv...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.05.2025
11:32Květnová důvěra investorů se v eurozóně zotavila po dubnových obavách o dopadech cel
11:22Hledá se nový šéf Tesly? Změnil by výrazně atraktivitu akcií?
10:38Výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV SE oznámil výsledek prvního čtvrtletí. Čeká vytěžení certifikace dle standardů NATO do hospodaření
10:12NUPEH CZ s.r.o.: Výroční zpráva za rok 2024
9:36Erste převezme kontrolní podíl v třetí největší polské bance. Kvůli financování zruší zpětný odkup akcií v objemu 700 mil. EUR
9:10Rozbřesk: Proč se akcie vrací na úrovně před “dnem osvobození” a je to udržitelné?
9:0694letý Warren Buffett odejde do důchodu. Jeho nástupcem má být Greg Abel
8:50Trumpovy celní hrátky pokračují, Buffett odchází na odpočinek a ČEZ na volebním programu politiků  
6:29Co čeká kapitálové trhy v příštích deseti letech podle Amundi?
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho
8:21Víkendář: Podle nové studie hrála politika ECB při snižování inflace jen podružnou roli
02.05.2025
17:20Evropa směřuje k rovnováze, USA se budou letos (opět) spoléhat na spotřebitele?
16:48TikTok dostal v EU pokutu 530 milionů eur za nedostatky při ochraně dat
16:19S&P 500 stoupá a přesně po měsíci maže ztráty z cel  
16:16Reuters: ČNB pravděpodobně sníží úrokové sazby, ale zůstává opatrná
15:41Trh práce v zámoří dál podporuje akcie. Útlum zaměstnanosti se nekoná  
14:23Dubnový deficit rozpočtu se prohloubil, příjmová strana se ale lepší
13:53Morgan Stanley: Trh s humanoidními roboty dosáhne na 5 bilionů dolarů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Berkshire Hathaway Inc (03/25 Q1)
ON Semiconductor Corp (03/25 Q1, Bef-mkt)
Palantir Technologies Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
Tyson Foods Inc (03/25 Q2, Bef-mkt)
Vertex Pharmaceuticals Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
16:00USA - Index ISM ve službách
22:05Ford Motor Co (03/25 Q1)
22:05Mattel Inc (03/25 Q1)
22:15Clorox Co/The (03/25 Q3)