Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Místo Bruselu do náruče Pekingu?

Místo Bruselu do náruče Pekingu?

30.11.2017 15:20
Autor: Redakce, Patria.cz

Čína se pomocí investic a diplomacie snaží zvyšovat svůj vliv ve střední Evropě. V Bruselu tyto její aktivity budí již nějaký čas obavy, ale nyní se začíná ukazovat, že Pekingu stojí v cestě řada finančních, politických a regulačních překážek. Lili Bayer na stránkách Politico proto tvrdí, že vliv Číny v regionu střední a východní Evropy nemusí dosahovat rozměrů, kterých se někteří lidé obávají.

Čínský projekt Nové hedvábné stezky sebou nese obrovské částky investované do infrastruktury, dopravních a logistických sítí. Cílem je mimo jiné ulehčit čínským výrobkům cestu do Evropy. Čínská vláda odhaduje, že její země doposud ve střední a východní Evropě investovala 8 miliard dolarů. V tomto regionu žije asi 120 milionů lidí a pro Čínu představuje poměrně nezmapovanou oblast. Vzájemný obchod sice roste, ale Peking si představoval, že jde o ucelenou skupinu zemí, která bude spolu s ním pracovat na implementaci investičních projektů. Jenže praxe je značně rozdílná.

Jednotlivé země střední a východní Evropy mají jednak rozdílné zájmy a cíle, navíc se liší i jejich právní rámec. Největší část čínských investic v regionu proudí do Maďarska. Pro něj je Čína jednak zdrojem kapitálu, ale také možnou pákou, kterou by maďarská vláda mohla používat při jednání s institucemi EU. Tamás Matura z budapešťské Corvinus University ovšem tvrdí, že čínské investice do unijních zemí ze střední a východní Evropy jsou stále poměrně omezené a některé státy za posledních pět let nezaznamenaly příchod žádného významného investora z Číny. 

Větších úspěchů Čína dosáhla na Balkáně a zejména v zemích jako Srbsko, Černá hora či Bosna a Hercegovina. Ty nemohou těžit z fondů EU a také se nemusí řídit regulačními pravidly Evropské unie. Vlády těchto zemí tak vítají čínské ekonomické aktivity a snaží se o posílení přátelských vztahů s touto zemí. Nejvíce to platí o Srbsku, kde Čína nakupuje továrny a financuje stavbu silnic, železnic, mostů a energetických projektů. Nejvýznamnějším projektem by se měla stát železniční trať spojující Budapešť a Bělehrad, na které by se měly vlaky pohybovat rychlostí dosahující až 200 km/h. 

Analytici tvrdí, že větším překážkám bude Čína čelit u zemí, které jsou členy EU. Do těch už z EU proudí peníze z jejích fondů a také jsou vázány jejími právními normami a regulací. Na Baltu se čínský zájem soustředí zejména na logistiku a dopravu a například Lotyšsko doufá, že jeho přístavy budou sloužit pro dopravu čínského zboží do Skandinávie. Una Aleksandra Berzina-Čerenkova z Latvian Institute of International Affairs ale tvrdí, že „za současné situace je těžké si představit, že by nějaký významný projekt vyžadoval finance z čínské strany“. Podle ní její země nemůže Číně garantovat vítězství v investičních tendrech.

Některé země ovšem vnímají Čínu jako partnera, se kterým se jedná lépe než s Bruselem. Viktor Orbán v květnu v televizním rozhovoru uvedl, že „je stále více urážející, jak pár vyspělých zemí neustále poučuje většinu světa o lidských právech, demokracii a tržní ekonomice“. A dodal: „Všichni už toho mají dost a nejsilnější z těchto zemí je Čína.“ 


Čtěte více:

Proč jsou evropské akcie levnější než americké? Příčinou je jeden vrtkavý faktor
29.11.2017 12:30
Valuace amerických akcií jsou od počátku roku 2016 znatelně nad valuac...
Čína slíbila 3 miliardy USD na investice ve střední a východní Evropě
27.11.2017 17:18
Čína poskytne zemím střední a východní Evropy na rozvojové a investičn...
Technologická valuační detektivka
29.11.2017 19:12
Mezi akcie velkých technologických společností, které letos dávají na ...
Goldman Sachs: Valuace nejvýš od roku 1900 nejsou udržitelné, korekce bude bolestivá
29.11.2017 13:14
Dlouhodobý býčí trh na akciových i dluhopisových trzích vyhnal míru tr...
Dánský experiment: Jak přesvědčit lidi o investici do rizika
30.11.2017 6:42
Dánům leží na účtech stovky miliard. Žádné úroky ale tyto peníze nenes...
Spojené státy vyzvaly svět k přerušení všech kontaktů s KLDR. Přiblížila svět válce
30.11.2017 8:29
Spojené státy americké vyzvaly všechny země, aby ukončily veškeré dipl...

Váš názor
 •  
  30.11.2017 16:06

  Osobně preferuji rozdělení všech vajec do více košíků.
  ZYX
  • To máš ze své hlavy ?
   01.12.2017 9:46

   Nebo jsi si to někde zase přečetl ty moudrá hlavo.
   Radek
   • Re: To máš ze své hlavy ?
    01.12.2017 9:47

    Pouze jsem to z jistých důvodů nemohl napsat polopatě.
    ZYX
    • Polopato přestan' prudit a zalez někam
     01.12.2017 10:04

     Nebo se vrat' zpátky na strom a počkej až trochu dozraješ. Jseš jen padavka a provokatér. Každý normální a soudný člověk by věděl že tady není vítaný a už by se tak trapně nevnucoval. Máš všechny znaky skalního komouše. Lžeš, všechno okecáváš a jsi jak štěnice které se nelze zbavit.
     abc
     • Re: Polopato přestan' prudit a zalez někam
      01.12.2017 11:39

      Píšeš za sebe a máš právo na vlastní názor. Za mě v pohodě.
      ZYX
      • I názory ostatních jsou stejné jako můj
       01.12.2017 13:59

       Tak hezky po demokraticku odprud'. Jen tady kazíš vzduch a jsi ztráta prostoru. Nebýt tebe bylo by tu víc čerstvého vzduchu. A můžeš sebou vzít, za Prahu krásnější, i toho svého pajdu. Ten zabírá a otravuje ještě víc místa.
       ..
       • Re: I názory ostatních jsou stejné jako můj
        01.12.2017 14:15

        to by se Vám přátelům starých pořádků hodilo. Vyhnat Zemana a jeho voliče, ANO s jeho voliči, KSČM a její voliče, SPD a její voliče apod. Uvědom si, že se jedná o miliony lidí a právě ti jsou v demokratických volbách jasnými vítězi. Nezbývá ti, než čekat na další volby a věřit, že bude tentokrát tvůj hlas většinový.
        ZYX
        • Neurážej našeho nejlepšího prezidenta
         01.12.2017 15:58

         dvojtečka mluvil o nějakém "pajdovi" Jak víš koho myslel ?
         Radek
         • Re: Neurážej našeho nejlepšího prezidenta
          01.12.2017 16:19

          Tak lidé podobní dvojtečce se zmohou pouze na osobní napadání vítězů voleb a jejich voličů, kteří jim nejdou pod nos. V době, kdy byl prezident Havel nemocen na smrt a doslova se ztrácel před očima nic takového od nich neznělo. To je ten jejich dvojí metr a důkaz, jak si představují demokracii. Tací lidé ztrácejí schopnost vidět realitu v alternativách, ztrácejí schopnost rozeznávat dobro a zlo, podřizují výklad toho, co se kolem nich děje, jednoduchým schématům, v nichž dominuje role nepřítele, kterého si za tímto účelem ve svých představách vytvářejí, jsou agresivní, posiluje se v nich potřeba kádrováckého kráglování... Je to proces degenerace lidské psychiky, úpadku, který se navenek projevuje i jako hloupnutí. Nejlepší je tichá schovívavost k takovým lidem.
          ZYX
      •  
       01.12.2017 11:49

       Můj názor je, že jsi proruský placený agent a vlastizrádce a měl bys dostat tak 15 let kriminálu, v případě války i kulku . Snad je i tento názor pro tebe v pohodě. Přeji hezký den.
       ..
       •  
        01.12.2017 11:59

        I tento názor je pro mě v pohodě. Necítím potřebu jej nijak dále komentovat. Pro mě nejsou až tak směrodatné jednotlivé názory, ale referenda. Proto přímá demokracie a zákon o obecném referendu se kterým se v ústavě počítá.
        ZYX
        •  
         01.12.2017 12:14

         I pro mně je ten názor vpohodě, pak že se neshodneme..o))
         Velkamedvědice
  • Děkujeme
   01.12.2017 9:09

   Ale proč si myslíš že tvoje vejce někoho zajímají, nebo jsou tak důležitá. Asi jich taky moc, při tvé skromnosti nemáš budeš čekat až do Velikonoc až nějaká dostaneš zadarmo.
   ..
   • Re: Děkujeme
    01.12.2017 9:21

    Každý jednotlivý hlas a názor je stejně důležitý. Mně na rozdíl od tebe zajímají názory jiných. O tom je demokracie.
    ZYX
    • Demokracie je když..
     01.12.2017 9:41

     si můžeš od někoho, kdo nemá přehled a moc toho o světě neví, za koblihu koupit jeho hlas, který má stejnou váhu jako hlas člověka, který má zkušenosti a ví co za špínu na národ chystá parta chytráků. Ala Únor 48.
     ..
     • Re: Demokracie je když..
      01.12.2017 9:45

      Hrubě podceňuješ voliče a český národ. Svoji volbou jen odmítli to minulé. Je v tom něco hlubšího než kobliha.
      ZYX
      • Nepodcen'uju ani nepřecen'uju
       01.12.2017 10:15

       Jen udiveně kroutím hlavou nad tím, co za národ si znovu volí cestu a opěvuje ty co ho uprostřed noci přepadli, několik desetiletí okupovali a okradli nejen o bohatství, ale i národní hrdost a neustále servilně mu poklonkují navzdory tomu, že jsou na druhé strany barikády.
       ..
       • Re: Nepodcen'uju ani nepřecen'uju
        01.12.2017 11:42

        S tím nic nesvedeš ani ty ani já. Jak to vyšlo, tak to vyšlo. Když to nebude dobré, zvolíme příště jinak. Od toho jsou volby a děkujme za ně.
        ZYX
    • Zloděj
     01.12.2017 9:26

     Přestaň poučovat, aspoń do doby než přestaneš krást duševní vlastnictví jiných, ty demokratický názore o dvou vejcích
     Velkamedvědice
Aktuální komentáře
26.01.2022
11:26Akcie před Fedem rostou. Dnešní jednání je důležité, ale zásadní je i pohled za něj  
10:50Jak nyní investovat, říká ředitel Oaktree Capital. Centrální banka by vyjma extrémů v ekonomice měla být spíše pasivní
9:09Rozbřesk: Akcie s napětím čekají na Fed, v centru pozornosti utahování měnové politiky
8:45Microsoft potešil předpovědí, večer bude Fed a Tesla. Evropské akciové futures se tváří statečně  
8:18Microsoft zvýšil tržby i zisk o pětinu díky poptávce po cloudových službách
6:31MONETA Money Bank (Wüstenrot hypoteční banka) - oznámení o úrokové sazbě HZL WHB
6:06Do ETF loni natekly rekordní peníze. Jak to expert vidí letos?
25.01.2022
22:01Volatilita směrem k FEDu eskaluje  
18:05Růst klíčových sazeb Fedu a relativní atraktivita hodnotových a růstových akcií
17:32Wall Street po velkolepém obratu startuje další divokou jízdu s nejistým koncem  
17:05Korunový monitor: České koruně hrají do karet vysoké sazby."Agresivní" obrat Fedu je ale brzdou  
16:57Maďarská centrální banka zvýšila základní úrok nejvíce za deset let
15:58Analytik k výsledkům General Electric: Profitabilita se zlepšuje, tržby pořád pomalé  
15:27MMF zhoršil odhad letošního růstu globální ekonomiky na 4,4 procenta
15:15Johnson & Johnson díky vyššímu prodeji léků zvýšil zisk o 173 procent
15:02Co přijde po včerejším obratu na amerických trzích?
14:11Akvizice Armu ztrácí podporu i uvnitř Nvidie. Co bude dál? (komentář analytika)  
13:38Google čelí žalobě od amerických států kvůli narušování soukromí uživatelů
12:41Hlavní sazba bude vrcholit na jaře poblíž 5 procent, říká Nidetzký z ČNB. Díky prudkému zvyšování by trápení mohlo skončit dříve
11:29Analytik k výsledkům Ericsson: Konečně žádné nepříjemné překvapení  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (12/21 Q4, Bef-mkt)
AT&T Inc (12/21 Q4, Bef-mkt)
Automatic Data Processing Inc (12/21 Q2, Bef-mkt)
Boeing Co/The (12/21 Q4)
Edwards Lifesciences Corp (12/21 Q4, Aft-mkt)
General Dynamics Corp (12/21 Q4, Bef-mkt)
Hess Corp (12/21 Q4, Bef-mkt)
Intel Corp (12/21 Q4, Aft-mkt)
Lam Research Corp (12/21 Q2, Aft-mkt)
Las Vegas Sands Corp (12/21 Q4, Aft-mkt)
Norfolk Southern Corp (12/21 Q4, Bef-mkt)
ServiceNow Inc (12/21 Q4, Aft-mkt)
Tesla Inc (12/21 Q4, Aft-mkt)
8:00Wizz Air Holdings Plc (12/21 Q3)
12:00Anthem Inc (12/21 Q4)
13:00Nasdaq Inc (12/21 Q4)
13:30Kimberly-Clark Corp (12/21 Q4)
14:30USA - Bilance zahr. obchodu, předb., mld. USD
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba
22:05Whirlpool Corp (12/21 Q4)
22:20Xilinx Inc (12/21 Q3)