Možná si ještě pamatujete časy, kdy americký prezident Donald Trump kritizoval nějakou společnost a cena její akcie na to velmi citlivě reagovala. Jeden Tweet mohl z její tržní hodnoty smazat několik miliard dolarů. Trh je většinu času efektivní a nakonec tak dospěl k názoru, že Trumpovy útoky jsou jen prázdnými hesly. Jenže jak poukazuje známý investor Barry Ritholtz, před rokem tomu tak ani zdaleka nebylo a trhy se obávaly obchodní války, nových cel a pokut pro firmy, které přesouvají svou výrobu do zahraničí.
Ritholtz ve svém novém příspěvku pro Bloomberg srovnává výkony akcií, které se těšily Trumpově přízni, a akcií, které naopak kritizoval a ocitly se v jeho nemilosti. Tu první nazývá „oligarchové“ a tu druhou v narážce na Trumpovy sliby vyčištění politického bahna ve Washinghtonu „vypuštěnou bažinou“. Výkony obou skupin porovnává následující graf:

Ukazuje se tedy, že akcie firem, kterým Trump hrozil a které kritizoval, si vedly pozoruhodně dobře. Naopak firmy, které Trump chválil a vyzdvihoval, dosáhly znatelně nižší návratnosti svých akcií. Oligarchové si konkrétně za celé období připisují 19,5 %, což jistě není málo, ale celý index Standard & Poor's 500 posílil o 21 %. A akcie z bažiny jsou daleko před oběma skupinami, protože získaly neuvěřitelných 42,5 %.
Zdá se tedy, že nejmocnější muž na Zemi ztratil svou schopnost hýbat trhem tak, jak se mu zlíbí. Ještě patrnější je to z pohledu na jednotlivé tituly. Trump opakovaně útočil na .com a jeho zakladatele Jeffa Bezose, který vlastní prezidentem nenáviděný The Washington Post. A ten v posledním roce dosáhl opět ziskovosti, jeho čtenářská základna rostla, získal Pulitzerovu cenu a slavil úspěchy i v digitální oblasti. Bezos nyní patří mezi nejbohatší lidi na světě a jeho majetek je mnohonásobně vyšší než Trumpův. O tom, jak si vedly akcie Amazonu, pak ani nemá cenu psát.
Akcie Trumpem kritizovaného svou hodnotu zhruba zdvojnásobily. , které se podle Trumpa „potápějí“, dokázaly zvýšit hodnotu svých akcií o 41 %, a to díky expanzi v digitální oblasti a rekordnímu růstu počtu čtenářů. „Někdy si až říkám, zda si vedení amerických firem už potají nepřeje, aby je Trump kritizoval,“ píše Ritholtz. Podle jeho názoru jde jen o „prázdné hrozby znuděného muže, který je posedlý sledováním televize“. A připomíná, že nejlepším základem investování jsou data a ne pochybné vztahy mezi politikou a trhem.
Zmíněná skupina akciových oligarchů zahrnuje Colony Capital Inc., CoreCivic Inc., Mobil Corp., Inc., Motor Co., Group Inc., Chase & Co., PayPal Holdings Inc., Sprint Corp., SoftBank Group Corp. a United Corp.
V „bažině“ jsou .Com Inc., Co., Co., Co., Corp., Macy’s Inc., Co., Inc., Rexnord Corp., Motors Inc., Time Inc., T-Mobile US Inc., Motor Corp. a Inc.
Zdroj: Bloomberg