Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pimco: Čína zpomalí více, než se čeká. Indie bude těžit ze současné bolesti

Pimco: Čína zpomalí více, než se čeká. Indie bude těžit ze současné bolesti

30.01.2018 7:53
Autor: Redakce, Patria.cz

Podle odhadů společnosti Pimco nateklo v roce 2017 do trhů rozvíjející se Asie 103 miliard dolarů. V roce 2016 to bylo jen 50 miliard dolarů. Poměr investic do obligací k investicím do akcií se přitom podle společnosti pohybuje kolem úrovně dvě ku jedné. Jak se bude vyvíjet situace v letošním roce?

Pimco tvrdí, že nominální růst asijských ekonomik v letošním roce zesílí, ovšem v Číně nastane „kontrolované brzdění“. Během posledních tří měsíců byla v této zemi patrná centralizace moci kolem jejího prezidenta a letos se dá očekávat „postupný a kontrolovaný útlum tempa růstu čínské ekonomiky“. Její vláda se totiž stále více zaměřuje na omezení systematických rizik a oddlužení, vyšší tempo růstu pro ni už není prioritou. Pimco se tak domnívá, že letošní tempo růstu by mohlo klidně klesnout i pod konsenzus ve výši 6,25 %. V roce 2017 přitom čínská ekonomika rostla o 6,7 %.

Čínská vláda si pravděpodobně udrží svůj jestřábí postoj na straně monetární politiky a regulace a dál bude tlačit na omezení významu stínového bankovního sektoru. Inflace by se mohla zvýšit na 2,5 %, a to díky vyšší jádrové inflaci a vyšším cenám ropy. Centrální banka PBoC by na základě zvýšení růstu cen měla pokračovat v utahování monetární politiky. Podle Pimca se v delším období dají čekat tlaky na oslabování kurzu renminbi, protože kapitál bude mít tendenci dál utíkat ze země a domácí investoři budou chtít diverzifikovat nákupem zahraničních aktiv.

Pimco poukazuje na to, že poslední stranický kongres posunul k moci „méně zkušené straníky“, a tudíž se zvýšilo riziko chyb na straně ekonomické politiky. Vyloučit se nedá například krize likvidity v některých částech stínového bankovního systému, který je stále značně neprůhledný. A celý region mohou postihnout geopolitické tenze ve vztahu k Severní Koreji, tenze mezi USA a Čínou a případné obchodní spory.

Indonéská síla a populismus, indické bolestivé reformy

Pimco tvrdí, že fundamentální situace Indonésie je v principu stále pozitivní, centrální banka hromadí rezervy a snížil se deficit běžného účtu. K tomu pomáhá fiskální disciplína a stabilní dynamika vnějšího dluhu. Inflace klesla z 8 % na současná 4 % a HDP roste 5 – 5,5% tempem, což je ovšem pod cílem 6 %, který stanovil prezident. Centrální banka tak bude pravděpodobně tíhnout k hrdličkám. Nicméně „silná tendence k populistické politice může monetární politiku uvolnit příliš a také odložit potřebné strukturální reformy“.

U Indie Pimco poukazuje na to, že vláda provádí potřebné strukturální reformy, které mají sice krátkodobě „tvrdé dopady“, ale jsou nezbytné i pro další rozvoj ekonomiky. Mezi ně patří demonetizace či nová daň z obratu. Ekonomika si prochází krátkodobým těžším obdobím a lidé jsou ohledně reforem skeptičtí, investice se zastavily a sentiment se nachází nízko. Pimco ovšem tvrdí, že podle jeho názoru jde Indie správným směrem. Moody’s už zvýšila její rating a příčinou jsou právě ekonomické a institucionální reformy. Globální investoři by měli pravděpodobně dál oceňovat vysoký růst indické ekonomiky, ale v letošním roce už budou přece jen opatrnější.

Zdroj: Pimco

 

Čtěte více:

Tři německé ekonomické výzvy, které ovlivní i nás
26.01.2018 12:25
Německo se těší optimistickému ekonomickému výhledu, nezaměstnanost s...
Budoucnost Evropy a nevděčná Česká republika
28.01.2018 17:57
Známý francouzský ekonom Thomas Piketty je ohledně vývoje v Evropě umí...
Víkendář: Východoevropští ekonomičtí tygři, nebo stále jen koťata?
27.01.2018 8:19
Země střední a východní Evropy jsou v Bruselu považovány za ty, které ...
Víkendář: Německá verze arogance moci
28.01.2018 8:23
Německá kancléřka Angela Merkelová úplně změnila svůj přístup k uprch...

Váš názor
 •  
  30.01.2018 14:27

  Zhruba 5 rokov rôzni analytici predpovedajú kolaps Číny a ten nie a nie prísť. Na rok 2017 rátali s poklesom na cca 6,5 % a hľa rast stúpol na 6,7 %. Práve nové vedenie Číny sa nechce zamerať na rast produkcie ale na zvyšovanie životnej úrovne obyvateľstva a ekologické projekty.
  Petrík
 • Čína - katastrofa
  30.01.2018 8:51

  Čína je kandidát na ekonomickou katastrofu. Dluh roste mnohem rychleji než HDP a to nikdy nemůže skončit dobře. http://www.epshark.cz/clanek/249/cina-kandidat-na-ekonomickou-katastrofu
  Martin Rubáš
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Red Hat Inc (02/19 Q4, Aft-mkt)
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo