Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tři německé ekonomické výzvy, které ovlivní i nás

Tři německé ekonomické výzvy, které ovlivní i nás

26.01.2018 12:25
Autor: Redakce, Patria.cz

Německo se těší optimistickému ekonomickému výhledu, nezaměstnanost se nachází na rekordních minimech a politici tak mají jedinečnou příležitost pro potřebné změny v německém hospodářství. Těch by mělo přijít několik, mezi ty hlavní by měl patřit růst mezd, vyšší investice do infrastruktury a snížení obchodního přebytku. Šéfka MMF Christine Lagardeová se domnívá, že pokrok v těchto oblastech je důležitý pro Němce samotné, ale i pro celou Evropu. 

Výzva první: Nízký růst mezd. Ten byl dlouho přičítán reformám trhu práce, které proběhly na počátku tisíciletí. Nicméně v prostředí rychlého růstu HDP a rekordně nízké nezaměstnanosti je utlumené zvyšování mezd zarážející. Po finanční krizi s ním Němci souhlasili, protože prioritou pro ně bylo udržení počtu pracovních míst. Dnes je ale dobrá příležitost se této věci věnovat i proto, že vyšší tempo růstu mezd by podpořilo výdaje soukromého sektoru. Významně by ale také pomohlo jiným členským zemím eurozóny, které na rozdíl od Německa nejsou ve stavu plného využití kapacit. V neposlední řadě by tato změna podpořila inflaci, která se dlouhodobě pohybuje pod cílem ECB. 

Výzva druhá: Stárnoucí společnost a rozpočtové přebytky. Německé veřejné finance jsou zdravé, míra zadlužení rychle klesá a vláda dosahuje rozpočtových přebytků. Klíčovou otázkou je, jak tyto výhody využít. Měly by uvolněné zdroje jít na podporu dlouhodobého ekonomického růstu a tudíž například na stavbu dopravní infrastruktury, na programy přijetí uprchlíků či na péči o děti a vzdělání? Nebo by měly být rozpočtové přebytky kumulovány tak, aby v budoucnu mohly růst důchody a systém zdravotní péče zůstal finančně silný? Lagardeová tvrdí, že část volných zdrojů by určitě měla jít na investice do veřejné infrastruktury a zvýšení zaměstnanosti žen, kterého může být dosaženo například lepším systémem péče o děti. Takové investice by mimo jiné podpořily dlouhodobý růst a následně zlepšily schopnost ekonomiky reagovat na stárnutí populace. 

Výzva třetí: Větší rovnováha mezi úsporami a investicemi. Oživení německé ekonomiky jde ruku v ruce s vysokými přebytky běžného účtu, který dosahuje téměř 8 % HDP. To ukazuje, že německé domácnosti a firmy stále raději spoří, než aby investovaly. MMF se domnívá, že německé přebytky jsou příliš vysoké i poté, co vezmeme v úvahu stárnutí populace. „Musíme se ptát, proč domácnosti a firmy investují tak málo a čím bychom to mohli změnit,“ míní Lagardeová.

Šéfka MMF v duchu hesla „střecha se opravuje, když svítí slunce“ tvrdí, že v Německu je nyní ideální doba na řešení popsaných problémů. Vysoce zadlužená země se zase podle ní musí zaměřovat na zvýšení fiskálního zdraví a celá eurozóna by měla dokončit projekt bankovní unie, sdílení rizik a společných finančních zdrojů, které mohou být použity v případě negativních šoků. 

Zdroj: MMF


 

Čtěte více:

Pimco varuje před přílišným optimismem v Evropě
23.01.2018 17:00
Eurozóně se konečně podařilo zařadit se mezi ekonomiky, které si užíva...
Zadlužení zemí EU klesá… alespoň relativně
24.01.2018 13:45
Nejnovější čísla z Eurostatu mohou vzbuzovat nadšení i rozpaky. Nadšen...
Německá podnikatelská nálada dle Ifo na rekordu. Co na to dnes ECB?
25.01.2018 10:52
Německá podnikatelská nálada, měřena indexem Ifo, vystoupala na histor...
Pochybná investiční strategie manažerských legend
25.01.2018 11:45
Našli bychom celou řadu případů, kdy se hlavním tahounem ceny akcií st...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
13:00Manchester United Plc (09/19 Q1)