Aktualizováno Česko má nejstabilnější ekonomiku v Evropské unii. Vyplývá to z letošního výzkumu Euro Monitor, který každoročně hodnotí stabilitu a zdraví evropských ekonomik. Primárně si všímá ekonomik eurozóny, které hodnotí na základě dvaceti ukazatelů ve čtyřech hlavních oblastech, jimiž jsou rozpočtová udržitelnost, konkurenceschopnost, zaměstnanost a produktivita a zahraniční dluh.
Hlavními faktory výkonu ČR jsou velmi nízké poměry dluhu v soukromém a veřejném sektoru a výjimečně pozitivní situace na trhu práce. Míra nezaměstnanosti je nyní nižší než 3 procenta. "Zatímco poměrně vysoký růst zaměstnanosti jde v mnoha evropských ekonomikách ruku v ruce se středním růstem produktivity, v ČR je tomu naopak. Počet zaměstnaných vzrostl loni o procento, ale produktivita práce se zvýšila o 2,7 procenta," uvedl podle ČTK hlavní ekonom Michael Heise.
Zpráva ale také upozorňuje na známky přehřívající se ekonomiky. Utažený pracovní trh se podílí na zvyšování mezd, a i když produktivita práce výrazně roste, jednotkové náklady práce se zvyšují také.
Z ekonomického hlediska se eurozóna nachází v nejlepší možné kondici. Svůj rating si v roce 2017 zlepšilo 15 evropských zemí ve srovnání s rokem předchozím. Ve většině zemí je lepší schodek veřejných rozpočtů a míra vládního dluhu, stejně tak jako míra nezaměstnanosti, růst nezaměstnanosti a produktivita práce.
ČR získala rating 8,2 bodu. Na druhém místě se umístilo s 8,1 bodu Německo, které disponuje solidním výkonem v kategoriích fiskální udržitelnosti a soukromého a zahraničního dluhu. Na třetím místě skončilo Nizozemsko s 8,0 bodu. Skokany roku jsou Kypr, který si polepšil o 0,8 bodu a Rakousko s Irskem, které evidují nárůst o 0,7 bodu.
"Eurozóna je více odolná vůči krizím a je celkově stabilnější, než tomu bylo v roce 2007," upozornil Heise. Celkové zlepšení není způsobeno pouze nedávným hospodářským vzestupem, ale především strukturálními reformami na trhu práce a produkty v krizových situacích.

Zdroje: Allianz, ČTK