Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Moscovici: Ukončením pomoci Řecku obrátí eurozóna list za krizí

Moscovici: Ukončením pomoci Řecku obrátí eurozóna list za krizí

20.06.2018 16:47
Autor: ČTK

Ministři financí zemí eurozóny ve čtvrtek potvrdí, že v srpnu bude ukončen záchranný program pro Řecko. Očekává to komisař pro hospodářské a měnové záležitosti, daně a cla Pierre Moscovici. Předpokládané rozhodnutí takzvané euroskupiny bude podle jeho dnešního vyjádření znamenat, že eurozóna obrátí pomyslný list za vleklou finanční krizí, s kterou Řecko zápasí od roku 2010.

Ministři financí zemí platících eurem by měli ve čtvrtek na jednání v Lucembursku schválit poslední body související s třetím záchranným programem pro Řecko. Kromě jiného půjde například o předání poslední tranše finanční pomoci, kdy z programu za 86 miliard eur zbývá vyplatit asi 12 miliard eur (téměř 310 miliard Kč).

Mluvit se má také o opatřeních, která má Řecko udělat po skončení programu, jako jsou škrty v důchodech během příštího roku. Ministry ale také čeká diskuse o tématu, které výrazně zajímá Atény, tedy o možných způsobech dluhové úlevy.

Poslední soubor reforem přijal řecký parlament v polovině měsíce, týkaly se například snížení penzí či změn ve zdravotnictví nebo daňovém systému. Pokud bude poslední revize kroků přijatých v Aténách úspěšná, měl by být program ukončen 20. srpna.

Moscovici dnes poznamenal, že osm let finanční pomoci a řada tvrdých reforem znamenaly pro lidi v Řecku mnohdy "bolestivé oběti". Rozhodnutí euroskupiny ve čtvrtek ale bude podle něj znamenat, že Atény se budou moci opět samy financovat, lákat investory a tím snižovat nezaměstnanost. Výrazně zadlužená země ale nebude mít na trhu snadnou pozici, právě závěrečná platba z programu by měla řecké vládě zvýšit rezervu pro případ potřeby.

"Jen za poslední tři roky bylo v Řecku přijato přes 450 reforem," upozornil dnes Moscovici. Výsledkem je podle něj obnova finanční stability, reformovaný výběr daní či nový penzijní systém. Podobné reformy podle něj neměly v EU obdobu.

Za osm let finanční asistence obdrželo Řecko výměnou za rozsáhlé strukturální změny 273,7 miliardy eur, z toho 241,6 miliardy poskytly země eurozóny.

"Konec stabilizačního programu je pouze novým začátkem. Důležité je, aby Řecko zůstalo na reformní cestě a posilovalo své instituce i své hospodářství," doplnil místopředseda komise pro euro a sociální dialog Valdis Dombrovskis.


Čtěte více:

Italexit – matka všech krizí
12.06.2018 13:29
Známý ekonom Barry Eichengreen už před deseti lety popsal scénář, ve k...
Populisté naslibují, co chtějí lidé slyšet, ekonomická realita je moc nezajímá
14.06.2018 11:57
„Nezapomínejme, že členská země eurozóny nemůže měnovou unii opustit. ...
Jak může být Rusko ekonomickým trpaslíkem a zároveň vojenskou velmocí?
20.06.2018 11:01
Paul De Grauwe z London School of Economics si na stránkách VoxEU klad...
Trump má jednu velkou pravdu
20.06.2018 5:42
Když americký prezident Donald Trump nečekaně navrhl zrušení všech obc...
Itálie neměla euro nikdy přijímat. A hlavně: ECB jí už moc nepomůže
18.06.2018 15:54
„Nejde jen o to, že Itálie je zemí v hlubokých problémech. Její chaoti...
Opravte si: Čína už není jenom továrnou světa
20.06.2018 14:59
Evropské firmy, probuďte se! Tak by se dal shrnout vzkaz, který podnik...
Beneš: O transformaci bude ČEZ jednat s politiky, dělit se nemá
20.06.2018 15:04
O transformaci energetické společnosti ČEZ bude její vedení teprve jed...
EU od pátku zavede odvetná cla na zboží z USA
20.06.2018 15:59
Evropská unie v pátek začne uplatňovat cla ve výši 25 procent na dovoz...
PKN Orlen má souhlas k vytěsnění dalších akcionářů Unipetrolu
20.06.2018 15:56
Polská rafinerská společnost PKN Orlen získala souhlas České národní b...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.09.2025
12:07Nejbohatší Francouz Arnault ostře kritizuje návrh daně pro nejbohatší
11:56Akcie začátkem týdne ztrácejí, zatímco investoři se znovu obracejí ke zlatu  
10:44Odklad elektromobilů a zhoršený výhled posílají akcie Porsche a VW dolů o více než šest procent
9:32Rozbřesk: Ceny masa určí, jak rychle bude odeznívat potravinová inflace
8:52Futures ukazují v úvodu nového týdne opatrnost, ČNB zřejmě ve středu sazby nezmění  
8:28MakroMixér se sociologem Danielem Prokopem: Většina Čechů neví, jak daně fungují
21.09.2025
9:10Víkendář: Hodnota pravdy roste ve světě lží generovaných umělou inteligencí
20.09.2025
15:14Vytváří AI největší tlak na zaměstnanost u mladých lidí?
9:04Víkendář: Krugman o politice americké vlády a jejím dopadu na ekonomiku
19.09.2025
22:03Americké akcie mají za sebou silný týden  
17:46Akcie a peníze – americká a čínská verze
16:58Nové sankce EU proti Rusku: 118 lodí z ruské stínové flotily nebo banky
16:10Analytický radar: Colt sází na akvizice a míří k větší roli v obranném průmyslu
15:04Umělá inteligence a pracovní místa: „poslední“ slovo
14:30UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z hypotečních zástavních listů (XS2541314584)
13:27Dohoda s Nvidií neřeší hlavní problém Intelu: ztrátovou Foundry Services
12:15Český zahraniční dluh ve stoupl o 69,6 mld. na 5,36 bilionu Kč
11:55Perly týdne: Fed měl snížit sazby o 75 bazických bodů?
11:04KKCG Financing a.s.: Pololetní finanční zpráva k 30.6.2025
10:56Gartner: Globální výdaje na AI se letos vyšplhají na téměř 1,5 bilionu dolarů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data