Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Italexit – matka všech krizí

Italexit – matka všech krizí

12.6.2018 13:29
Autor: Redakce, Patria.cz

Známý ekonom Barry Eichengreen už před deseti lety popsal scénář, ve kterém by Itálie odešla z eurozóny. V něm domácnosti a firmy očekávají převod depozit na liry, které poté oslabí svůj kurz k euru. Všichni se tak budou snažit převést své úspory do jiných zemí eurozóny. Následuje bankovní krize. K ní se přidá krize na trhu vládních obligací, protože investoři se budou chtít vyhnout převodu svých pohledávek na pohledávky denominované v lirách. ECB v takové situaci nepomůže. A pokud budou vládní finance napjaté, nepomůže bankám ani vláda. Půjde o „matku všech finančních krizí“. Stephen G. Cecchetti z Brandeis International Business School se na populární blogu Money and Banking věnuje tomuto procesu detailněji. 

Cecchetti poukazuje na současný politický vývoj v Itálii a s ním spojený růst rizikových prémií italských vládních obligací. Vytvoření nové vlády sice situaci poněkud uklidnilo, ale „stále přetrvává nejistota ohledně setrvání Itálie u eura“. Zatím se nezdá, že by se rozjížděl run na banky a docházelo by k masovějším výběrům vkladů. „Nebylo by ale překvapivé, kdyby data ze systému Target 2 ukázala odliv peněz z italských bank. Bankovní unie ještě není dokončena a střadatelé tak mají motivaci k přesunu peněz ze zemí, které jsou politicky rizikovější, nebo se nachází v ekonomických problémech,“ píše ekonom a poukazuje na nedávné varování guvernéra Bank of Italy Visca, který řekl: „Nesmíme nikdy zapomenout, jak velkým rizikem je ztráta nenahraditelného aktiva jménem důvěra.“ 

Pokud by Itálie měla odejít z eurozóny a chtěla se vyhnout panice, musela by tak učinit nečekaně během jedné noci. Musela by zavést omezení na tok kapitálu, a to možná na několik let. Lidé v Itálii by tím byli pobouřeni, zahraničí by bylo v obavách. Je také pochybné, zda by italská vláda byla schopna provést důvěryhodné oslabení kurzu nové měny. Rozpočtová omezení a tlaky by spíše nahrávaly scénáři vysoké inflace než depreciaci zlepšení konkurenceschopnosti. Itálie musí podle našich výpočtů refinancovat každý rok dluhy odpovídající v průměru 17 % HDP. Jakákoliv ztráta důvěry by tak znamenala i ztrátu fiskální udržitelnosti. 

Itálie kvůli svým vysokým dluhům patří k zemím, které jsou náchylné na krize vyvolané sebenaplňujícím se proroctvím. Pokles důvěry v udržitelnost vládních financí totiž vede k růstu rizikových prémií, který sám o sobě tuto udržitelnost podkopává. Uvolnění fiskální politiky tak může mít za cíl podporu ekonomického růstu, ale v praxi může u těchto zemí spíše vyvolávat obavy z prudkého růstu dluhů či fiskální dominance. Extrémním příkladem jsou některé provincie v Argentině, které vydávaly nové dluhopisy připomínající svou formou bankovky (viz obrázek), platily jimi mzdy a podporovaly jejich používání při běžných platbách. 

001

Zdroj: Money and Banking

Není snad ani překvapivé, že v Itálii již některá hnutí navrhují vytváření podobných náhrad za běžné peníze, které by měly pomoci snížit daně a podle pravidel eurozóny by nepředstavovaly další dluhy. Ne náhodou se ale finanční trhy bojí různých forem fiskální dominance nad monetární politikou. „Největší hrozbou pro euro je politika. Euro ve Frankfurtu není to samé jako euro v Římě. A to ví každý. Eichengreen tvrdil, že žádná země, která uvažuje dlouhodobě, nebude ochotná utrpět obrovské ztráty spojené s odchodem z eurozóny. Jenže v praxi dochází k tomu, že během těžkých časů se výhled stává velmi krátkodobý a tak vznikají krize,“ uzavírá Cecchetti.

Zdroj: Money and Banking

 
 
 

Čtěte více:

Jak investovat do „konce světa“
10.6.2018 13:13
Algebris Investments spravuje aktiva v hodnotě 12 miliard dolarů a ny...
Víkendář: Bonbónový test a výhoda bohatých nad chudými
10.6.2018 7:32
Jedním z nejznámějších testů společenských věd je ten, který používá p...
Víkendář: Evropu rozčílila americká neomalenost. Ale proč tak najednou?
9.6.2018 7:43
Politici v EU jsou podle The American Conservative pobouřeni komentáři...
Švýcarsko v referendu rozhodne, jak tvořit peníze
9.6.2018 13:04
Švýcaři v referendu 10. června rozhodnou o návrhu suverénních peněz, t...
Nový pohled do historie ukazuje, co asi tak čekat v následujících letech
8.6.2018 19:15
Před poslední finanční krizí se dlouho hovořilo o tom, že řada vyspělý...

Váš názor
 •  
  12.6.2018 15:42

  Názory uvedené v článku jen dokládají, jakou je euro svěrací kazajkou. Pamatujete si někdo, že by se řešily takové problémy v době, kdy nebylo euro a místo nich fungovala německá marka, italská lira či francouzský frank?
  demokrat
  • pošli svoji fotku
   12.6.2018 18:51

   Na takovýho vola jako tebe bych se rád podíval.
   můheheh
   • Re: pošli svoji fotku
    13.6.2018 6:47

    Nemáš zrcadlo?
    demokrat
    • Už seš jak ten Zeman focení zakázáno !
     13.6.2018 22:05

     Vy komouši jste všichni stejný. To se tak stydíte ? Ale za svoje blbý kecy ne. Zítra Zeman končí. Rychle z jeho zádele at tě nestrčí do rakve s ním.
     můheheh
     • Re: Už seš jak ten Zeman focení zakázáno !
      14.6.2018 7:39

      Nesrovnávej mě se Zemanem. Já na rozdíl od něho nevyhrál opakovaně prezidentské přímé volby, nevyhrál coby lídr strany parlamentní volby a nebyl premiérem či předsedou parlamentu. Takto se řadím mezi deset milionů občanů ČR, jež mohou směrem ke zkušenému a úspěšnému politikovi hledět s respektem. A protože se jedná také jenom o člověka a nikoli o vševědoucího a bezchybného Boha, beru jej takého, jakým je a jakým jej Bůh stvořil. Jak se říká přej a bude ti přáno.
      demokrat
      • Proč jsi nekandidoval mohls vyhrát
       14.6.2018 18:03

       Jste oba na stejné úrovni. A při trošce štěstí...víš přece že štěstí sedne i na vola. Tentokrát to byl on. S těma trenclema to byl určitě jeho nápad. Slučuje se to s jeho mentalitou a je to jeho styl. Už se těším na reakci evropských elit.
       ..
       • Re: Proč jsi nekandidoval mohls vyhrát
        14.6.2018 18:13

        Zeman prokázal, že má nejen čich na voliče, ale také smysl pro humor.
        demokrat
  •  
   12.6.2018 15:57

   Česko lze srovnávat ze slovenskem. Slovensko nás za eura předběhlo
   Velkamedvědice
   •  
    12.6.2018 16:28

    Slovensko nás sice předběhlo. Zásluhu na tom nemá euro, ale lepší hospodářská politika a vedení státu.
    Slavista
    • slavista
     12.6.2018 17:58

     Rozhodně není euro pro slovensko svěrací kazajkou a nulová potřeba zajišťovat mu prospělo. Pokud je t o jinak, dolož, jak euro brzdí slovensko. Jde o politické rozhodnutí a debata o zavedení je legitimní.
     Velkamedvědice
     • Re: slavista
      12.6.2018 18:13

      Opis...e se vzdali vlastní měny? Ve prospěch silnějšího růstu, příchodu investic a jiných výhod, které převládly nad těmi výhodami, které by přineslo zachování koruny," "Euro přispělo k ekonomickému růstu v průměru o cca 0,2-0,5 procenta ročně, přitáhlo k nám významné zahraniční investice, zjednodušilo firmám zahraniční platby, ulehčilo lidem cestování a studium v zahraničí. A zřejmě také přispělo k růstu sebevědomí Slováků – ale to se zatím asi nezkoumalo," vysvětluje Barát.
      Velkamedvědice
    •  
     12.6.2018 17:30

     S eurem nás předběhlo např. i Řecko. Z toho plyne, že euro není měřítkem úspěšnosti země a vstup do eurozóny není možno považovat za pobyt mezi "elitou".
     demokrat
     • multinick
      12.6.2018 17:54

      To je lež. Řecko nás nepředběhlo za eura.
      Velkamedvědice
      • Re: multinick
       13.6.2018 6:30

       Řecko nás předběhlo v zadlužení a eurem. A to se pro něho stalo nástrojem závislosti na nadnárodní ECB. A tak se stalo, že cizáčtí neřekové rozhodují o osudu Řeků prostřednictvím "přídělového systému eur" ve smyslu vlastního hrbení a loajality. Řecko a Řekové ztratili suverenitu vlastní hloupostí.
       demokrat
       •  
        13.6.2018 22:22

        Zase ukazuješ jaký seš zbohý křivák a zcela si změnil téma..Lhal si, že nás ekonomicky řecko pŕedběhlo v době, kdy ppužívalo euro anonymní zbabělče
        Velkamedvědice
   •  
    12.6.2018 16:07

    To je hezké, ale odpověď na moji otázku to nedává.
    demokrat
    •  
     12.6.2018 18:05

     Otázka je demagogická. Recese v jednotlivých zemích pochopitelně historii probíhaly. Problém je v zadluženosti, pŕedtim treba nemovitostni a finananční krize, předtím technologická. Recesy probíhaly i u Usa nebo Rusku, kde euro n emaji
     Velkamedvědice
     •  
      13.6.2018 6:41

      Recese probíhala za doby marky, liry či peseta. Brexit a rozpad eurozóny tehdy řešit nebylo třeba. Neboť Německo s markou, Itálie s lirou či Španělsko s pesetou se zrodili přirozenou cestou. Na druhé straně EU vznikla byrokratickou cestou podobně jako celá eurozóna. Výsledkem je nepřirozený slepenec, jež drží pohromadě centrální direktivní řízení a korupční dotace. Tedy nic, co bychom neznali z dob RVHP.
      demokrat
 • Kdo vám ještě může věřit a hlavně co ?
  12.6.2018 13:51

  Nakonec ale budete mít zase pravdu, ale kterou. Takhle jste to psali včera "..Zůstaneme v eurozóně. Italský slib žene vzhůru akcie a evropské banky..."
  anrchista
Aktuální komentáře
18.6.2018
11:54Prabos se chystá na další START Day. Jeho akcie na RM-S posílily za týden o 8 procent
11:04Týdenní výhled: OPEC a spor USA s Čínou zahýbou s cenami ropy, důležité výsledky ohlásí FedEx a Micron  
10:58Čína útočí na americkou ropu, co odpoví Trump? Trhy začínají týden s obavami  
10:53Růst britské ekonomiky je nejslabší od roku 2009, odhaduje komora
10:31Čínská cla na americkou ropu zasáhnou obchod za miliardu měsíčně
10:13Praha se probouzí pomalu, v Evropě se daří bankám a telekomunikacím  
9:46Coworking je druhým nejhodnotnějším sektorem světa. WeWork před Airbnb či SpaceX
9:40Nad některými otázkami zápisu změn do obchodního rejstříku
9:18PEGAS NONWOVENS a.s.- oznamuje výsledky valné hromady
9:11Rozbřesk: OPEC+ rozhodne o ropě, euro dál tíží ECB. Co turecké volby?
8:53Výhrůžky USA-Čína budí obavy, evropské burzy asi otevřou poklesem  
8:28Hlupáci staví zdi, komentují čínská média americká cla
5:56Čína má v rukávu energetické eso a hodlá jej plně využít
17.6.2018
15:29Má pořádání fotbalového mistrovství ekonomický smysl?
8:38Víkendář: Elon Musk a umění vysávat vládní peníze
16.6.2018
14:31Nová technologie může odepsat elektromobily a řešit problém s emisemi
7:39Víkendář: Z Evropy se stává Trumpův otloukánek, měla by se postavit na vlastní nohy
15.6.2018
22:03Wall Street ze strachu z nových cel zakončila týden v rudé barvě
18:15Avast vstupuje do indexu pražské burzy PX. Rebalance podrobně  
18:13Investujte do HUB VENTURES. Do světového fenoménu coworkingu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y