Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Populisté naslibují, co chtějí lidé slyšet, ekonomická realita je moc nezajímá

Populisté naslibují, co chtějí lidé slyšet, ekonomická realita je moc nezajímá

14.06.2018 11:57
Autor: Redakce, Patria.cz

„Nezapomínejme, že členská země eurozóny nemůže měnovou unii opustit. A debata o takovém exitu již proběhla v roce 2016 před prezidentskými volbami ve Francii.“ Těmito slovy chladí analytici banky Natixis nadšení některých stran a hnutí, které volají po odchodu jejich země z eurozóny a opětovném zavedení vlastní měny. V čem spočívá ona nemožnost euro opustit?

Země eurozóny postupně nahromadily velký objem zahraničních aktiv a dluhů denominovaných převážně v eurech. Pokud by nějaká země euro opustila a zavedla vlastní měnu, kterou by pak ve snaze obnovit svou konkurenceschopnost nechala oslabit, tato devalvace by zároveň zvýšila její dluhovou zátěž. Devalvovaná měna by totiž ztížila splátky a placení úroků u vnějších dluhů a v některých případech by hrozil i default. 

„Země eurozóny tedy fakticky odejít nemůže. Francouzská pravice to nakonec pochopila. Italské populistické strany a finanční trhy to nakonec budou také muset přijmout a smířit se s tím, že nízkou konkurenceschopnost Itálie nelze vyřešit odchodem od eura. Tato země má jedinou možnost: Musí jít stejnou cestou jako Španělsko a zmrazit mzdy,“ píše Natixis. Svou tezi dokládá následujícími grafy, které ukazují vývoj vnějších aktiv a dluhů největších ekonomik eurozóny:

001

Natixis následně poukazuje na to, že veřejnost v nejedné vyspělé zemi čelí zhoršování životních podmínek, ale „namísto řešení skutečných problémů se uchyluje k slibům populistů“. Například ve Spojených státech je významným problémem pokřivené rozdělení příjmů ve společnosti, kdy z jejich růstu těží zejména firemní sektor a ne zaměstnanci prostřednictvím rostoucích mezd. K tomu se přidávají stárnoucí výrobní kapacity. Nicméně vláda se rozhodla, že hlavním problémem země je konkurence ze strany Číny. Ve Velké Británii existuje značná míra příjmové nerovnosti i chudoby, ale příčinou není členství v EU, jak tvrdí mnozí populisté. Problém podle Natixisu spočívá v nefungujícím sociálním systému.

V Itálii lze dlouhodobé ekonomické problémy vysvětlit hlavně nízkými investicemi a stagnací produktivity. Populisté si ovšem berou za cíl hlavně pravidla, jejichž dodržování po zemi vyžaduje EU. „Ve Francii pak nerovnost nepramení z toho, že by bohatí dál bohatli, ale pravou příčinou je nezaměstnanost vyvolaná nedostatečnými pracovními dovednostmi u lidí s nižšími příjmy,“ uzavírá Natixis.

Zdroj: Natixis

 

Čtěte více:

V následujících deseti letech si ekonomika může pro změnu vést lépe než trhy
08.06.2018 6:42
Investiční společnost Pimco ve svém novém globálním výhledu píše o tom...
Eurotragédie: Drama o devíti (či více) dějstvích
07.06.2018 16:27
Euro je jednoznačnou chybou, triumfem politických ideálů o jednotné Ev...
Základní kompas hodnotového investora
07.06.2018 18:13
Když jsem tu včera poukazoval na zajímavý korporátní příběh jménem Har...
Příštím 11. zářím bude kybernetický útok, říká hackerka
08.06.2018 10:50
Kybernetický útok obrovitých rozměrů je podle řady bezpečnostních expe...
Jak může G6 vyzrát na Trumpa?
08.06.2018 14:03
Nikdy dříve nepracoval americký prezident tak tvrdě na tom, aby svou z...
Nový pohled do historie ukazuje, co asi tak čekat v následujících letech
08.06.2018 19:15
Před poslední finanční krizí se dlouho hovořilo o tom, že řada vyspělý...

Váš názor
 • Autoři
  14.06.2018 14:31

  článku vycházejí z toho, že lid je obecně hloupý a přeje si nemožné, zatímco vlády a politici jsou ti moudří, kteří vědí co je možné a co není možné a co je pro blaho lidu dobré a co není. Skoro by se tomu dalo uvěřit, kdyby do skupiny lid nepatřili mnozí absolventi ekonomických fakult, podnikoví manažeři, profesoři ekonomických fakult atd. atd. Zatímco je klidně možné, že Ministerstvo financí řídí chemik nebo ministerstvo obrany herec. Ti pak samozřejmě ví lépe co je pro lid dobré a co ne. Nebudou se přece řídit názory hloupého lidu ne? Nejsou přece populisté.
  hb
 •  
  14.06.2018 13:50

  Z toho vašeho nadpisu článku bych zvracel. Populismus v politice (z latinského výrazu populus – lid) je politický přístup spočívající ve snaze oslovit běžného člověka, který se domnívá, že establishment nehájí či přehlíží jeho zájmy. Dle tohoto přístupu vede rozhodující konfliktní linie mezi „lidem“ a „elitami“. Takže pokud si politik myslí, že "autority" kašlou na "běžného" člověka a stane se z něj populista, rovnou se zařadí mezi ekonomické bezmozky? To vážně je takový problém napsat např. - "Vládnoucí strany v Itálii jedou dle programu - Slibem nezarmoutíš." Tohle zobecňování je děs běs.
  KarL
 • Kouzelná záchrana
  14.06.2018 13:14

  Poku někdo říká, že odchodem z eurozóny a devalvací vlastní měny zachrání konkurenceschopnost, věří tímv zázraky. Jistě, nějaký impuls tím vznikne,a po jistou krátkou dobu export vzroste, zároveň se ale zdraží import. Dlouhodobě prostě není možné úspět na mezinárodním trhu, aniž by zboží bylo konkurenceschopné. zadruhé, jednoho dne zákazníci a příjemci mezd procitnou a zjistí, že to byla jenom hra, na jejmíž konci nezbude nic než dluhy a transaknčí a politické náklady. Chápu, že pro politika je lehčí něco slíbit a vydržet bez problémů a bez bolesti pět let, ale rozumný sedlák ví, že bez práce nic nevypěstuje, ani neprodá.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Carnival PLC (02/19 Q1)
Nordex SE (12/18 Q4)
11:00IHS Markit Ltd (02/19 Q1)
13:30USA - Počet nově zahájených staveb
15:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board