Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Populisté naslibují, co chtějí lidé slyšet, ekonomická realita je moc nezajímá

Populisté naslibují, co chtějí lidé slyšet, ekonomická realita je moc nezajímá

14.6.2018 11:57
Autor: Redakce, Patria.cz

„Nezapomínejme, že členská země eurozóny nemůže měnovou unii opustit. A debata o takovém exitu již proběhla v roce 2016 před prezidentskými volbami ve Francii.“ Těmito slovy chladí analytici banky Natixis nadšení některých stran a hnutí, které volají po odchodu jejich země z eurozóny a opětovném zavedení vlastní měny. V čem spočívá ona nemožnost euro opustit?

Země eurozóny postupně nahromadily velký objem zahraničních aktiv a dluhů denominovaných převážně v eurech. Pokud by nějaká země euro opustila a zavedla vlastní měnu, kterou by pak ve snaze obnovit svou konkurenceschopnost nechala oslabit, tato devalvace by zároveň zvýšila její dluhovou zátěž. Devalvovaná měna by totiž ztížila splátky a placení úroků u vnějších dluhů a v některých případech by hrozil i default. 

„Země eurozóny tedy fakticky odejít nemůže. Francouzská pravice to nakonec pochopila. Italské populistické strany a finanční trhy to nakonec budou také muset přijmout a smířit se s tím, že nízkou konkurenceschopnost Itálie nelze vyřešit odchodem od eura. Tato země má jedinou možnost: Musí jít stejnou cestou jako Španělsko a zmrazit mzdy,“ píše Natixis. Svou tezi dokládá následujícími grafy, které ukazují vývoj vnějších aktiv a dluhů největších ekonomik eurozóny:

001

Natixis následně poukazuje na to, že veřejnost v nejedné vyspělé zemi čelí zhoršování životních podmínek, ale „namísto řešení skutečných problémů se uchyluje k slibům populistů“. Například ve Spojených státech je významným problémem pokřivené rozdělení příjmů ve společnosti, kdy z jejich růstu těží zejména firemní sektor a ne zaměstnanci prostřednictvím rostoucích mezd. K tomu se přidávají stárnoucí výrobní kapacity. Nicméně vláda se rozhodla, že hlavním problémem země je konkurence ze strany Číny. Ve Velké Británii existuje značná míra příjmové nerovnosti i chudoby, ale příčinou není členství v EU, jak tvrdí mnozí populisté. Problém podle Natixisu spočívá v nefungujícím sociálním systému.

V Itálii lze dlouhodobé ekonomické problémy vysvětlit hlavně nízkými investicemi a stagnací produktivity. Populisté si ovšem berou za cíl hlavně pravidla, jejichž dodržování po zemi vyžaduje EU. „Ve Francii pak nerovnost nepramení z toho, že by bohatí dál bohatli, ale pravou příčinou je nezaměstnanost vyvolaná nedostatečnými pracovními dovednostmi u lidí s nižšími příjmy,“ uzavírá Natixis.

Zdroj: Natixis

 

Čtěte více:

V následujících deseti letech si ekonomika může pro změnu vést lépe než trhy
8.6.2018 6:42
Investiční společnost Pimco ve svém novém globálním výhledu píše o tom...
Eurotragédie: Drama o devíti (či více) dějstvích
7.6.2018 16:27
Euro je jednoznačnou chybou, triumfem politických ideálů o jednotné Ev...
Základní kompas hodnotového investora
7.6.2018 18:13
Když jsem tu včera poukazoval na zajímavý korporátní příběh jménem Har...
Příštím 11. zářím bude kybernetický útok, říká hackerka
8.6.2018 10:50
Kybernetický útok obrovitých rozměrů je podle řady bezpečnostních expe...
Jak může G6 vyzrát na Trumpa?
8.6.2018 14:03
Nikdy dříve nepracoval americký prezident tak tvrdě na tom, aby svou z...
Nový pohled do historie ukazuje, co asi tak čekat v následujících letech
8.6.2018 19:15
Před poslední finanční krizí se dlouho hovořilo o tom, že řada vyspělý...

Váš názor
 • Autoři
  14.6.2018 14:31

  článku vycházejí z toho, že lid je obecně hloupý a přeje si nemožné, zatímco vlády a politici jsou ti moudří, kteří vědí co je možné a co není možné a co je pro blaho lidu dobré a co není. Skoro by se tomu dalo uvěřit, kdyby do skupiny lid nepatřili mnozí absolventi ekonomických fakult, podnikoví manažeři, profesoři ekonomických fakult atd. atd. Zatímco je klidně možné, že Ministerstvo financí řídí chemik nebo ministerstvo obrany herec. Ti pak samozřejmě ví lépe co je pro lid dobré a co ne. Nebudou se přece řídit názory hloupého lidu ne? Nejsou přece populisté.
  hb
 •  
  14.6.2018 13:50

  Z toho vašeho nadpisu článku bych zvracel. Populismus v politice (z latinského výrazu populus – lid) je politický přístup spočívající ve snaze oslovit běžného člověka, který se domnívá, že establishment nehájí či přehlíží jeho zájmy. Dle tohoto přístupu vede rozhodující konfliktní linie mezi „lidem“ a „elitami“. Takže pokud si politik myslí, že "autority" kašlou na "běžného" člověka a stane se z něj populista, rovnou se zařadí mezi ekonomické bezmozky? To vážně je takový problém napsat např. - "Vládnoucí strany v Itálii jedou dle programu - Slibem nezarmoutíš." Tohle zobecňování je děs běs.
  KarL
  •  
   14.6.2018 14:07

   Neznepokojuj se. Ani komančům nešlo o lidi, byť jich měli plnou hubu. Myslíš, že tihle jsou lepší? A myslíš, že ti před nimi byli lepší? Z historie přece víš, že co si řadový občan "nevydupal", to neměl. Na hrubou díru je třeba hrubé záplaty. Tomu jedinému menšinová elita rozuměla jak za komančů, tak za feudálů, buržoazie či kapitalistů.
   demokrat
 • Co si neumíme dnes představit ještě neznamená, že zítra nemůže být realitou
  14.6.2018 13:36

  Za chyby se platí a v mezních případech dokonce i vlastním životem. To je normální. Co není normální, že jsou někteří z nás nepoučitelní z chyb jiných, ba dokonce i vlastních. Proto po přečtení tohoto článku očekávám, že se najdou i nadále tací, jež nad eurem dychtivě slintají jako pes po salámu na kuchyňské lince.
  demokrat
 • Kouzelná záchrana
  14.6.2018 13:14

  Poku někdo říká, že odchodem z eurozóny a devalvací vlastní měny zachrání konkurenceschopnost, věří tímv zázraky. Jistě, nějaký impuls tím vznikne,a po jistou krátkou dobu export vzroste, zároveň se ale zdraží import. Dlouhodobě prostě není možné úspět na mezinárodním trhu, aniž by zboží bylo konkurenceschopné. zadruhé, jednoho dne zákazníci a příjemci mezd procitnou a zjistí, že to byla jenom hra, na jejmíž konci nezbude nic než dluhy a transaknčí a politické náklady. Chápu, že pro politika je lehčí něco slíbit a vydržet bez problémů a bez bolesti pět let, ale rozumný sedlák ví, že bez práce nic nevypěstuje, ani neprodá.
 • Natixis
  14.6.2018 12:56

  svými výroky pouze potvrzuje mnou mnohokráte zde již napsané o eurozóně, že se jedná o svěrací kazajku. Na druhé straně nemohu souhlasit s tím, že by historicky o čemkoli platilo nám v Česku staré známé ".....na věčné časy a nikdy jinak"
  demokrat
  • Re: Natixis
   14.6.2018 14:40

   Natixis nezná Klausovo "utahování opasků". JJ. Dluhy by se prodražili, ale pokud si načas utáhnou opasky, pak se situace může vlastním řízením měnové politiky radikálně zlepšit. Natixis počítá s tím, že nikdo nenalezne tolik odvahy na dočasné snížení životní úrovně, aby ji bylo možné v budoucnu více zvýšit. To jsou ty "moudra" politických elit.
   hb
   •  
    14.6.2018 14:54

    A právě proto jsou dobrá ta referenda. Protože dočasné snížení životní úrovně se týká všech občanů. Z logiky věci plyne, že referendum má smysl tehdy, pokud je obousměrné. Tzn., že také o případném vstupu do eurozóny musí rovněž rozhodnout voliči.
    demokrat
Aktuální komentáře
18.6.2018
11:54Prabos se chystá na další START Day. Jeho akcie na RM-S posílily za týden o 8 procent
11:04Týdenní výhled: OPEC a spor USA s Čínou zahýbou s cenami ropy, důležité výsledky ohlásí FedEx a Micron  
10:58Čína útočí na americkou ropu, co odpoví Trump? Trhy začínají týden s obavami  
10:53Růst britské ekonomiky je nejslabší od roku 2009, odhaduje komora
10:31Čínská cla na americkou ropu zasáhnou obchod za miliardu měsíčně
10:13Praha se probouzí pomalu, v Evropě se daří bankám a telekomunikacím  
9:46Coworking je druhým nejhodnotnějším sektorem světa. WeWork před Airbnb či SpaceX
9:40Nad některými otázkami zápisu změn do obchodního rejstříku
9:18PEGAS NONWOVENS a.s.- oznamuje výsledky valné hromady
9:11Rozbřesk: OPEC+ rozhodne o ropě, euro dál tíží ECB. Co turecké volby?
8:53Výhrůžky USA-Čína budí obavy, evropské burzy asi otevřou poklesem  
8:28Hlupáci staví zdi, komentují čínská média americká cla
5:56Čína má v rukávu energetické eso a hodlá jej plně využít
17.6.2018
15:29Má pořádání fotbalového mistrovství ekonomický smysl?
8:38Víkendář: Elon Musk a umění vysávat vládní peníze
16.6.2018
14:31Nová technologie může odepsat elektromobily a řešit problém s emisemi
7:39Víkendář: Z Evropy se stává Trumpův otloukánek, měla by se postavit na vlastní nohy
15.6.2018
22:03Wall Street ze strachu z nových cel zakončila týden v rudé barvě
18:15Avast vstupuje do indexu pražské burzy PX. Rebalance podrobně  
18:13Investujte do HUB VENTURES. Do světového fenoménu coworkingu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y