Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články  
Rukověť pro výsledkovou sezónu

Rukověť pro výsledkovou sezónu

12.7.2018 11:32
Autor: Branislav Soták, Patria Finance

Nedávno se mi do rukou dostala zajímavá analýza reakcí jednotlivých akciových titulů na výsledková oznámení z dílny analytiků Goldman Sachs. Sestává z více než 35 tisíc pozorování během posledních 20 let. Standardními (probit model), ale ne úplně triviálními statistickými metodami jsou prostřednictvím této analýzy identifikovány statisticky významné proměnné, které ovlivňují výkonnost reportujících titulů v následující obchodní seanci po oznámení. Byť obecně nepovažuji spekulativní obchodování výsledků za úplně šťastnou investorskou disciplínu*, přinejmenším ve středně-dlouhodobém horizontu, mám na paměti, že je po této specifické formě obchodování mezi investory a klienty konstantně poměrně velká poptávka.   

Protože za ta léta už vím, že doufat v přečtení obsáhlé a dosti náročné (a tedy čas vyžadující) analýzy u publika, které je zaneprázdněné každodenními obchodními povinnostmi, by bylo poněkud naivní, níže nabízím výtah těch nejrelevantnějších závěrů.

Nepřekvapivě je nejsilnějším závěrem analýzy fakt, jenž podporuje náš názor, že fundament vždy nakonec převládne nad technikou (čímž určitě nechci nahlodávat užitečnost techniky). A sice, nejdůležitější proměnnou, která ovlivňuje výkonnost reportujícího titulu po oznámení, je E, čili earnings (zisk), neboli EPS. Tato proměnná je cca 4x statisticky významnější než jakákoliv jiná (analýzou zkoumaná). Bohužel se poměrně obtížně přesně predikuje, a to nejenom kvůli inherentní volatilitě (alespoň v cykličtějších sektorech ekonomiky) nebo nedostatku real-time dat, ale také relativně k tržnímu konsenzu, neboť není vždy jasné, které položky výsledovky bere tržní konsenzus v úvahu (tradičně je rozpor především u položek mimořádných, nebo třeba pouze účetního charakteru).

Dobrou zprávou je, že výše zmíněná analýza z dílny Goldman Sachs identifikuje další čtyři proměnné, které můžeme alespoň do jisté míry znát již před samotným oznámením, a které významně zvyšují úspěšnost predikce, jak bude ten který titul na dané oznámení reagovat. První dvě se týkají tržních pozic na daném titulu před oznámením. Poslední dvě odrážejí fundamentální názor trhu. Pokud se užívají selektivně, tj. v relevanci k danému titulu, můžou vést až k 60% úspěšnosti směru predikovaného pohybu po oznámení. Pokud se užívají univerzálně, můžou vést k rozdílu ve výkonnosti mezi spodním a vrchním decilem (v intraday výkonnosti) na úrovni až 100 bps intraday**. 100 bps intraday se možná na první pohled nezdá jako moc, ale když si uvědomíme, že jde o intraday obchod na řádově stovkách podobných příležitostí za rok …

1) Implikovaný pohyb: lze odečíst z opčního trhu. U titulů s velkým implikovaným pohybem po oznámení je větší pravděpodobnost, že budou po oznámení posilovat. Investoři se totiž bojí volatility a nakupují až po události. 

2) Short Interest Days-to-cover: Tituly, u kterých je velký podíl veřejně obchodovaných akcií prodaných nakrátko, obvykle po oznámení ztrácejí. Institucionální investoři, kteří obvykle prodávají nakrátko, jsou totiž v průměru úspěšnější při predikování negativního fundamentu. Tady ovšem pozor! Pokud by u takového titulu došlo na pozitivní překvapení, může být pohyb opačným směrem (tj. posílení) znásoben snahou o zavírání shortů.

3) Cílová cena: Vysoká cílová cena zvyšuje pravděpodobnost, že titul bude po oznámení posilovat. Alespoň ze statistického hlediska tedy nemůžeme mluvit o irelevanci analytické obce ani při krátkodobém (dokonce intraday) obchodování.

4) Růst: Tituly, jejichž tržby/EPS rostou rychle, obvykle po oznámení posilují. 

Dalšími zkoumanými proměnnými byly např.: návratnost (ROCE, ROE, CROCI), realizovaná volatilita, výkonnost v týdnu před oznámením, put call skew, průměrný 1d pohyb po oznámení za poslední 4Q, relativní výkonnost k indexu S&P 500 v týdnu před oznámením, procentuální nárůst průměrně zobchodovaného objemu v týdnu před oznámením relativně k průměru posledních 20 obchodních dní.

Magnituda reakce na výsledky v čase roste. V současnosti se pohybuje v průměru na cca 3,5násobku průměrného denního pohybu (průměr za posledních 18 let je cca 2,4x).

*Z popsané analýzy mimo jiného vyplývá, že i kdyby investor znal výsledky předem, trefil by se následně do směru obchodování jen zhruba v 55 % případů!
**V případech, kdy výše popsané čtyři proměnné implikovaly větší než 53% pravděpodobnost růstu daného titulu po výsledcích, dosáhl 1d výnos z investice v průměru +0,73 %. V případech, kdy výše popsané čtyři proměnné implikovaly nižší než 47% pravděpodobnost růstu daného titulu po výsledcích, dosáhl 1d výnos z investice v průměru -0,27 %. Průměrný denní výnos z investice do indexu S&P 500 dosáhl ve sledované periodě pouze 0,04 %. 

 

Čtěte více:

Výsledková sezóna v Evropě: Kalendář pro 2. čtvrtletí 2018
11.7.2018 11:31
Přinášíme Vám kalendář výsledkové sezóny v západní Evropě od 12. červe...
Výsledková sezóna v ČR: Kalendář pro 2. čtvrtletí 2018
11.7.2018 13:07
Přinášíme vám kalendář vybraných firemní výsledků pro další kolo domác...
Výsledková sezóna v USA: Kalendář pro 2. čtvrtletí 2018
11.7.2018 11:35
Patria.cz Vám přináší kalendář výsledkové sezóny nejdůležitějších fire...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.7.2018
10:46Proč jsou Němci hlavním Trumpovým cílem?
10:25Šéf Fedu bude trhy připravovat na vyšší sazby, dolar však před vystoupením slábne  
10:23Praha mírně roste, daří se Pegasu. V Evropě se nejlépe vede bankám a automobilkám  
9:13Rozbřesk: OECD chválí českou ekonomiku, varuje však před riziky
8:54Evropské trhy nejspíše smíšené, během dne výsledky Goldman Sachs nebo Johnson & Johnson  
8:29Jeff Bezos je nejbohatším člověkem v moderní historii
6:35Aktualizovaný výhled Patrie na rok 2018: Akcie, nebo dluhopisy?  
16.7.2018
22:00Rozpačitý úvod týdne na trzích v USA
18:22Na první pohled nevinný budíček medvědů
17:32Summary: Bank of America nabídla příjemné zpestření
17:24Investiční tip Telenet: Hlavním lákadlem je jeho cena  
16:48Propad ropy a obavy z Fedu kazí náladu na trzích. Dolar odpoledne ztrácí  
16:41Aktivita v Praze minimální, sektor Oil&Gas posílá do červeného klesající cena ropy  
16:40Home Credit B.V. - Changes in Home Credit group holding structure
15:56FAANG vs BAT. Souboj technologických titánů
14:53Maloobchod v USA zpomalil, ale nezklamal
14:34Ekonomika ČR letos podle OECD stoupne o 3,8 procenta
14:00Pimco: Nepříjemný evropský budíček, ECB již další záchranu nemusí zvládnout
13:17Bank of America vzrostl zisk o 36,3 procenta, pomohly daně a půjčky
12:15Týdenní výhled: Powell v Kongresu zřejmě vyšle jestřábí signály, výsledky zveřejní zbývající banky  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Průměrná týdenní mzda za 3M, y/y
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m