Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výroba i nové zakázky rostou nejméně za 11 měsíců, ceny vstupů nejrychleji od listopadu 2017

Výroba i nové zakázky rostou nejméně za 11 měsíců, ceny vstupů nejrychleji od listopadu 2017

01.08.2018 9:53
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Index aktivity v tuzemském průmyslu dle PMI ukazatele společnosti IHS Markit v červenci poklesl výrazněji proti odhadům. Hodnota 55,4 bodu je o bod nižší proti očekávání a ve srovnání s červnovými 54,2 bodu. Celkově se přesto provozní podmínky v českém zpracovatelském sektoru v červenci výrazně zlepšily. Objemy výroby a nových zakázek rostou nejpomaleji za jedenáct měsíců, jejich růst lze přesto stále považovat za silný. Pomalejší růst výroby provázelo oslabení růstu zaměstnanosti a nákupní aktivity a nedodělky vzrostly nejpomalejším tempem od prosince 2016. Další tlaky v dodavatelském řetězci vedly k nejrychlejšímu zvýšení cen vstupů od loňského listopadu.

Hlavní výrobní PMI pro Českou republiku společnosti IHS Markit je kompozitní jednociferný ukazatel celkového výkonu výrobního sektoru, který sleduje změny v objemu nových zakázek, ve výrobě, zaměstnanosti, výkonnosti dodavatelů a skladových zásobách. Výsledek vyšší než 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru. Červencový PMI tak signalizoval poklesem z červnových 56,8 bodu na 55,4 bodu silné, ač pomalejší zlepšení podnikatelských podmínek v českém zpracovatelském průmyslu. V rámci průzkumu byl růst sektoru nadprůměrný, ale nejslabší od loňského srpna.

a

“Červencová průzkumová data ukázala, že český výrobní sektor rostl slabším tempem. Výroba i nové zakázky rostly stále silně, ale v obou případech nejslabším tempem za jedenáct měsíců, a exportní zakázky se zvýšily do nejmenší míry od listopadu 2016. Dodávky se opět výrazně zhoršily; následně znovu vzrostl i trend cen vstupů a inflace zrychlila na maximum od loňského listopadu. Růst zaměstnanosti evidentně stále slábl, zatímco účastníci opět registrovali nedostatek pracovní síly a problémy s nábory pracovníků ze zahraničí. Optimismus vůči rozvoji budoucí výroby českým výrobcům dodávaly naděje v brzké vyřešení tohoto problému a přístup na další nové trhy,” komentuje za IHS Markit Sian Jones, ekonomka společnosti, která výrobní průzkum v České republice zpracovává.

Nové zakázky rostou nejpomaleji za téměř rok

Mírný pokles celkového výsledku PMI byl zčásti způsoben slabším růstem výroby. Její expanze byla sice prudká, ale nejpomalejší za jedenáct měsíců. Účastníci, kteří hlásili zvýšení, to připisovali větším objemům nových zakázek a získání nových odběratelů.

Nové zakázky, podobně jako výroba, vzrostly nejpomalejším tempem bezmála za rok. Expanze byla stále silná a svědčila o pokračujícím růstu zákaznické poptávky, někteří respondenti však hlásili, že zakázky jsou často nepravidelné. Příjem nových exportních zakázek také zpomalil, a to na minimum od listopadu 2016.

Zhoršení výkonu prodejců během července polevilo, ale většina výrobců stále hlásila dlouhé prodlevy v dodávkách. Omezené kapacity dodavatelů a větší globální poptávka po vstupech byly podle účastníků hlavními důvody nejrychlejšího nárůstu nákladů od loňského listopadu.

Ceny vstupů rostou nejprudčeji od loňského listopadu

Vzhledem k mírně slabšímu růstu poptávky se výrobcům dařilo převést vyšší ceny vstupů do jejich účtovaných cen jen částečně. Inflace výstupů byla nicméně silná a vysoko nad dlouhodobým trendem.

Rozpracovanost se zvýšila nejpomaleji od prosince 2016 vzhledem k tomu, že objemy výroby opět přerostly příjem nových zakázek. Tempo náborů také pokleslo, kvůli již zmíněnému soustavnému nedostatku zručných dělníků. 

Nákupy a jejich zásoby v červenci také vzrostly pomaleji. Výrobci navíc nakoupili nejmenší množství materiálu od prosince 2016. Podnikatelská důvěra přese vše zůstala v červenci robustní. Optimismus účastníků poháněl příslib přístupu k novým trhům.

 

Čtěte více:

01.08.2018 0:02
Zisk americké společnosti Apple za třetí fiskální čtvrtletí překonal o...
Spojené státy zvažují 25% clo na čínské zboží v objemu 200 miliard dolarů
01.08.2018 8:40
Spojené státy plánují zavést 25procentní clo na čínské zboží v objemu ...
Rozbřesk: Ministerstvo financí krotí dosavadní optimismus
01.08.2018 9:17
Největší tuzemskou událostí tohoto týdne bude samozřejmě zítřejší zase...
Volkswagen v pololetí dosáhl rekordního zisku
01.08.2018 9:37
Německý automobilový koncern Volkswagen v prvním pololetí meziročně zv...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
14:30USA - PPI, m/m