Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Německo dalo světu Goetheho i Goebbelse. Co nabídne nyní?

Víkendář: Německo dalo světu Goetheho i Goebbelse. Co nabídne nyní?

09.09.2018 10:45
Autor: Redakce, Patria.cz

Když východoněmeckým městem Chemnitz minulý týden pochodovali pravičáci, útočili na cizince a hajlovali, zbytek Německa se podle stránek Politico snažil dávat najevo, že Sasové jsou v zemi výjimkou a například Der Spiegel sarkasticky navrhoval, aby se oddělili. Z pohledu velkých měst, jako je Mnichov či Frankfurt, se města na východě země, kde k podobným nepokojům dochází, zdají být velmi daleko a Německo stále cítí rozdělení na Východ a Západ. Svou roli pak prý hraje i určitá hrdost Němců na to, jak se vypořádali s minulostí, a ta jim podle jejich názoru také dává „určitou morální autoritu“.

„Kdykoliv se objeví nějaké informace, že v Sasku došlo k dalšímu posunu doprava, na sociálních sítích se objeví zprávy, že lidé tam nebudou při cestě z Berlína do Mnichova čerpat benzín, že chtějí zpět velkou zeď rozdělující obě části Německa nebo že by za Sasko vyměnili i jaderný odpad z České republiky. Většina Němců z velkých měst je děním ve východní části země šokována,“ píše Politico. Podle něj existuje široké přesvědčení jak doma, tak v zahraničí, že Německo se úspěšně vzdalo své nacistické minulosti a stala se z něj tolerantní a multikulturní společnost.

„Maďarský spisovatel Péter Esterházy říká, že Němci jsou Weltmeister der Vergangenheitsbewältigung, tedy světovým šampiónem ve vypořádání se s minulostí. Tento výraz naznačuje, že Esterházy jej myslel ironicky, ale Němci si tu myšlenku vzali za svou,“ míní Politico. Ovšem poukazuje na to, že procesem uznání viny si prošlo západní Německo a ve východní části, tedy v bývalé NDR, tento proces neproběhl.

Na Východě se tak dnes tolik neztotožňují s obrázkem „hodného Německa“ a dokonce se brání tomu, aby na ně tento koncept byl uvalen zbytkem společnosti. Někteří politici pak tvrdí, že národní identita by neměla být založena na „kultu viny“, tedy na Schuldkultu. V západní části země jsou zase lidé zmatení z vývoje na Východě, protože „návrat zpět v plánu nebyl“. Občas tam uznají, že pravicový extremismus se objevuje v celé zemi, ale většinou tvrdí, že za vše mohou ti na Východě. A dodávají, že by bylo lépe, kdyby nedošlo ke znovusjednocení.

„Je pravda, že útoky pravicových extremistů jsou v přepočtu na hlavu nejčastější ve východní části země. Ovšem v absolutních číslech vede Severní Porýní-Vestfálsko. V Sasku pak je vysoký počet neonacistických skupin, ale částečně je tomu tak proto, že nacisté ze Západu se po roce 1990 přesunuli právě sem, protože cítili, že zde mohou začít od nuly. A bohužel měli pravdu,“ tvrdí Politico.

Myšlenka o dvojím Německu je vlastně hodně stará. Srovnáváni byli například Goethe a Goebbels, Heine a Hitler, Beethoven a Buchenwald. Hovoří se o tom, že Němci jsou schopni obou extrémů, ale „názor, že ti dobří jsou na Západě a ti zlí se nacházejí na Východě, je hloupá“, píše Politico a varuje: „Pokud Němci na Východě skutečně uvěří, že oni jsou ti špatní, vše se ještě zhorší, a nejen v Sasku.“

Zdroj: Politico

 

Čtěte více:

Víkendář: Největším nebezpečím pro Německo jsou Němci
12.08.2018 9:26
Jestliže během letošního léta navštívíte Německo, uvidíte zemi, které ...
Víkendář: Hledá se ten správný „křesťanský“ přístup k imigrantům
18.08.2018 7:16
Politico si všímá rozdílného přístupu k uprchlíkům, který prosazuje it...
Poučí se EU z osudu Rakouska-Uherska?
03.09.2018 14:02
The Economist si všímá toho, že když dnes hovoříme o rozdělení Evropy ...
Italská vláda podle vicepremiéra upřednostní občany před ratingem
03.09.2018 13:02
Italská vláda upřednostní Italy před ratingovými agenturami, řekl v ne...

Váš názor
 • Už zase čekáme co nám někdo nabídne ?
  10.09.2018 9:52

  Určitě není náhodou, že nejvíce problémové části Německa jsou ty které byly sférou ovládanou Merklovou, ruku v ruce s tam působícím jako agent Putinem, kde se oba postarali o zasetí, do podvědomí občanů, semena komunistického smýšlení, které je obtížné vymýtit, stejně jako plevel na zahradě. A Němci z bývalých DDR, zvyklí na stejné vymývání mozků jakému jsme byli a stále jsme vystavěni i my trpí dodnes. Největším nepřítelem lidstva není hlad, nemoci, kapitalismus nebo komunismus, ale vlastní hloupost nechat se oblbovat a pochodovat pod stejným praporem se šmejdy za vykřikování bezmyšlenkovitě jejich stejných hesel o lepší budoucnosti a čekáním se založenýma rukama na ty pečené holuby nebo koblihy.
  pondělí
 •  
  09.09.2018 16:25

  Já bych zavedl ústavní povinnost vítat. Je přece normální, když po obchodním centru chodí "noví občané" vyspalí, tak nejdříve v 11 h a podlahy tam od rána vytírá utahaná Němka.
  sgt.Mike
  •  
   10.09.2018 10:13

   tak němka to asi není, ale evropanka určitě :-(
   achilles
Aktuální komentáře
28.03.2023
17:32Obchodované firmy jsou stále financovány s rekordně nízkými dluhovými náklady. Změna?
16:46J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Konference pro investory
16:34Francouzští vyšetřovatelé zjišťují okolnosti výplaty dividend a zdanění u bank včetně Societe Generale a BNP Paribas
15:51Sazby půjdou výš a budou tam po delší dobu, říká Fed. Trhy tomu nevěří
15:36Země EU podpořily dobrovolné omezení spotřeby plynu do března 2024
14:05TikTok – pravděpodobnost jeho zákazu a důsledky pro odvětví
13:37Státy EU schválily pravidla k ukončení prodeje nových aut na benzín a naftu v roce 2035
12:18Block: Někdo musí realizovat ztráty, jinak neskončí cyklus přílišného riskování a zásahů vlády
10:55Akcie i výnosy dluhopisů dál rostou, ačkoli tempo zvolnilo  
10:41Nebyl pochopen zdroj největšího rizika bank, varuje ekonom Summers
9:02Rozbřesk: Nová prognóza MNB může avizovat rychlejší pokles inflace v Maďarsku
8:56Tabák oznámil výsledky, v Británii rostou ceny potravin rekordním tempem a futures jsou zelené  
8:42Tabák meziročně navýšil zisk. Navrhuje vyplatit dividendu 1 310 korun za akcii
6:03FX Strategie: Poleví-li finanční napětí, eurodolar se bude moct vrátit k makro-fundamentům. Koruna maže ztráty způsobené panikou  
27.03.2023
22:41Smíšený úvod týdne na Wall Street  
21:31SAB Finance a.s.: Pozvánka na valnou hromadu dne 26.4.2023
17:25Sazby rostou, výnosy dluhopisů také, ale náklad dluhového financování je stále extrémně nízko. Co to znamená pro akcie?
17:23Po slušném startu Evropy navazuje Amerika smíšenými výkony. Bankám se daří  
16:13Zástupci zemí EU podpořili normu o bezemisních spalovacích motorech
16:04Apple tvoří téměř třetinu IT sektoru. Munster mu věří, ale první polovinu roku vidí pro technologie jako náročnou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Manchester United Plc (12/22 Q2)
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba