Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Agresivní Rusko, Ukrajina a souboj dvou mocipánů

Agresivní Rusko, Ukrajina a souboj dvou mocipánů

28.11.2018 18:19
Autor: Redakce, Patria.cz

Současné dramatické události v Kerčském průplavu podle komentátora Bloombergu Leonida Bershidskyho ukazují, že Rusko se nehodlá vzdát toho, co získalo díky své agresi vůči Ukrajině. A stejně tak ukazují, kam až je ochoten zajít ukrajinský prezident Petro Porošenko, aby zůstal u moci.

Ke konfliktu se podle Bershidskyho schylovalo již od dubna, tedy měsíc předtím, než byl otevřen most spojující Rusko s Krymem. Kreml chtěl jeho postavením ukázat, že zabrání Krymu je danou věcí a také jím otevřel cestu, která nejde přes ukrajinské území. Most byl vybudován bez ohledu na ukrajinské námořní cesty a jeho oblouk je vysoký pouhých 33 metrů, což brání jeho podplutí mnoha lodím, které jinak tuto trasu běžně používaly.

Je tak pochopitelné, že na Ukrajině most příliš populární není a Moskva je „paranoidní ohledně jeho možné sabotáže“. Ruská vojenská plavidla tak provádí intenzivní kontroly jiných lodí, což Ukrajinci a také EU hodnotí jako částečnou blokádu. Tyto kontroly jsou přitom samozřejmě protizákonné – v roce 2003 se Rusko a Ukrajina dohodly na volném pohybu lodí v této oblasti. Rusko ovšem tvrdí, že jich je třeba z důvodů bezpečnosti a že obvykle trvají asi tři hodiny (i když některé z nich zabraly několik dní). Ke konfliktu pak došlo ve chvíli, kdy Rusové nenechali proplout tři menší ukrajinská vojenská plavidla, i když je Ukrajina informovala o jejich pohybu. Ruské lodě všechna plavidla zadržely, zablokovaly cestu pod mostem a nad oblastí začala přelétat ruská letadla.

Ukrajina reagovala požadavkem na další sankce proti Rusku, ministr zahraničí Klimkin varuje před pokračující ruskou agresí a ukrajinská Rada národní bezpečnosti a obrany navrhuje vyhlášení stanného práva, což je krok, ke kterému nebylo přikročeno ani po zabrání Krymu či během velkých bitev na východě země. Formálně pro to nyní existuje důvod, protože Rusko tvrdilo, že se těchto bitev jeho vojáci neúčastní, ale nyní jeho jednotky otevřeně útočí na ukrajinské lodě. Podle Bershidskyho nejde o žádné přehánění, když je to považováno za válečnou operaci.

Rusko nyní tvrdí, že současná situace vyhovuje ukrajinskému prezidentu Porošenkovi a že zmíněná tři ukrajinská plavidla měla za cíl provokaci. Na Ukrajině jsou prezidentské volby naplánovány na konec března. Porošenkovi ekonomická situace v zemi nehraje do karet, Ukrajina je stále nejchudší evropskou ekonomikou a její ekonomika je na tom hůř než před revolucí. Podle Bershidskyho navíc není změna k lepšímu v dohledu a na hospodářství stále parazitují oligarchové a zkorumpovaní politici a úředníci. Současný prezident tak hraje s kartou patriotismu. Jeho slogan „armáda, jazyk a víra“ se pojí s „překvapivě tvrdou nacionalistickou rétorikou“, a to zejména u muže, „který až donedávna aktivně podnikal s Rusy“.

Podporu doma ale ztrácí i Putin a také on by rád trochu podpořil ducha patriotismu, který by mu pomohl nasbírat politické body. Oba muži se podle Berhidskyho nenávidí, ale oběma prospívá řinčení zbraní, které nemá žádný hluboký vojenský smysl či strategickou důležitost. Ani jeden nechce velký ozbrojený konflikt, oba tak budou dál živit propagandu, ale budou opatrní ohledně vypuknutí něčeho, co by se podobalo konfliktu v Gruzii. Bershidsky ovšem varuje, že v podobných situacích může dojít k nečekaným událostem. A také mohou přijít další sankce proti Rusku, takže pro něj nakonec bude situace stejně škodlivá jako pro Ukrajinu.

Zdroj: Bloomberg

 

Čtěte více:

Turecko už dávno není strategickým partnerem
27.11.2018 14:19
Je Ankara stále strategickým partnerem USA a dalších zemí NATO? Steven...
Švédsko upaluje směrem k bezhotovostní ekonomice. Možná až příliš rychle
27.11.2018 12:20
Jen málo zemí se pohybuje směrem ke společnosti bez hotovosti tak rych...
V Čínské ekonomice je vše naopak. Co nám škodí, jí prospívá
26.11.2018 17:39
Vývoj v čínské ekonomice možná dobře popisuje srovnání s tou americkou...
Stačilo pár let a z peněz chytrých jsou peníze přihlouplé
27.11.2018 18:34
Banka Goldman Sachs sleduje takzvané VIP (very important positions) he...
Těžký rok pro rozvíjející se trhy?
28.11.2018 5:59
Pro investory do rozvíjejících se trhů (EM) to byl těžký rok. Výprodej...
Trump kvůli rušení pracovních míst hrozí automobilce GM
28.11.2018 8:35
Americký prezident Donald Trump včera ostře kritizoval největší americ...

Váš názor
 • Jde o ruskou agresi, ne o "souboj mocipánů"
  29.11.2018 10:09

  Titulek článku je zavádějící a neodpovídá ani textu článku ani realitě. To, čeho jsme svědky, je přece ruská agrese - ruská střelba a zajetí ukrajinských lodí a osob v mezinárodních vodách, respektive ve vodách, které byly smlouvou z r. 2003 ustanoveny jako společné Rusku a Ukrajině... Psát zde o tom, že Ukrajina si za to možná může sama je nezodpovědné. Nechtěl bych být Ukrajinec a číst toto v českých médiích.
  Ivan Kapičák
 •  
  28.11.2018 19:14

  V prvé řadě se zajatí ukrajinští námořníci se na ruském videu přiznali k provokaci. Tož tak. No a za druhé místo těch agitačních kydů výše by bylo dobré v zájmu zachování plurality vidět i jiné názory : ... https://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Mirko-Radusevic-Ukrajina-zoufaly-cin-zoufaleho-politika-561233 ... https://aeronet.cz/news/kercsky-incident-porosenko-vyhlasil-na-ukrajine-stanne-pravo-pote-co-ruska-lod-taranovala-v-kercske-uzine-ukrajinsky-vojensky-remorker-pro-vleceni-minovych-siti-rusko-v-reakci-zahajilo-blokadu/ ... https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Putin-rekl-jasne-slovo-co-se-pry-delo-v-Kercskem-prulivu-Trump-z-druhe-strany-sveta-pohrozil-561272
  Peté13
  •  
   28.11.2018 22:14

   Pokud by to byl skutečný důvod tak by se určitě nepřiznali. Na to jsou připraveni. Jejich zoufalý stav svědčí spíše o opaku. Jinak aeronet je zoufalost samo o sobě. Rád si občas pro pobavení počtu...
   paopao
  •  
   28.11.2018 20:28

   V prvé řadě se Rusko chová jako nacisté před druhou světovou válkou. Zabírá a krade cizí území. Je to agresivní země. Hanba.
   Lavi
   •  
    29.11.2018 10:51

    Kdyby tzv. Západ (USA a jejich tajné služby) nezřídil na Ukrajině polonacistickou vládu, tyhle problémy ´by vůbec nevznikly.
    FZ
    •  
     29.11.2018 11:15

     Problém by vznikl kdykoliv by vláda na Ukrajině nebyla plně po vůli celonacistické vládě v Kremlu. To, že je ukrajinská vláda polonacistická a prozápadní nehraje roli.
     ..
Aktuální komentáře
18.08.2019
14:06Umělá inteligence věcí aneb jak kuchyně sama uvaří
8:20Víkendář: Nám jeden Stalin stačil
17.08.2019
12:46Pomohl vybudovat Oracle. Extravagantní multimiliardář a nekompromisní byznysmen slaví 75. narozeniny
8:11Víkendář: Kontroverzní pohled na britskou říši a implikace pro USA
16.08.2019
22:01Wall Street končí divoký týden růstem
17:54Pozitivní šok v globální ekonomice a peněžní jev jménem inflace
17:31Summary: Applied Materials se popral s těžkým kvartálem
17:17Na trzích se v závěru bouřlivého týdne šíří optimismus
16:33OPEC snížil odhad růstu poptávky po ropě na letošní rok
15:31Nvidia (+7 %) na prahu dalšího růstu (komentář analytika)  
14:32Fat finger či splašené algoritmy? Erste krátkodobě ztrácela 5 %, podobně další evropské banky
13:12Perly týdne: Dramatická změna trhu s ropou, prezident chce koupit Grónsko, u nás stravenková revoluce
12:41Zářijová opatření ECB překonají očekávání investorů, vzkazuje člen vedení Olli Rehn
12:15ČEZ, a. s. – Oznámení o výplatě úrokového výnosu
10:56Vyšetřovatel obvinil firmu GE z podvodu většího než Enron
10:47Trumpovo znovuzvolení je vydáno na pospas zpomalující ekonomice
10:19Ceny průmyslových výrobců v červenci zpomalily růst na 2,1 %
9:11Rozbřesk: ECB chce trhy v září překvapit, spadnou španělské výnosy pod nulu?
8:59Evropské burzy mohou po náročném týdnu otevřít v plusu  
8:32Trump: Trhy se zhroutí, pokud mne znovu nezvolíte. Nemáte jinou možnost

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data