Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Valná hromada ČEZ odmítla požadavky menšinových akcionářů, ti ji v úvodu opustili

Valná hromada ČEZ odmítla požadavky menšinových akcionářů, ti ji v úvodu opustili

30.11.2018 12:31, aktualizováno: 30.11. 16:43
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Dnešní valná hromada energetické společnosti ČEZ zamítla všechny návrhy minoritních akcionářů kolem Michala Šnobra, kteří ji iniciovali. Kromě procesních bodů byl přijat pouze protinávrh vedení firmy, týkající se povinnosti předkládat valné hromadě návrh koncepce podnikatelské činnosti společnosti jednou za čtyři roky. Dosud časové určení chybělo, akcionáři kolem Šnobra navrhovali dvouletý interval. Šnobr a spol. podali hned v úvodu dnešní valné hromady energetické společnosti protest proti programu jednání a valnou hromadu záhy opustili. Akcie ČEZ dnes na pražské burze uzavřely o 0,55 % níže na úrovni 547 korun za akcii.

Šnobr ve svém vystoupení uvedl, že jako kvalifikovaní akcionáři požádali soud, aby je pověřil svolat ji v rozsahu, jak chtěli. Kritizoval mimo jiné to, že ČEZ na pořad jednání nezařadil diskusi o případném prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady, která firmě patří. ČEZ dnes zopakoval, že přijal na pořad valné hromady všechny body, které právně mohl. Jednání valné hromady nakonec trvalo i s přestávkami zhruba čtyři hodiny. Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží asi 70 procent akcií firmy.

Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž dnes v reakci uvedl, že firma vnímá odchod iniciátora dnešní valné hromady z jednání za projev neúcty k ostatním akcionářům, kteří se jednání v Praze účastní. "Museli si vyhradit čas na svou účast na valné hromadě, mnoho z nich přijelo z jiných částí republiky," podotkl.


Šnobr dnes také vyzval generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše, aby se do pondělí distancoval od svých slov, že dnešní valná hromada je nadbytečná. Pokud tak neučiní, vyzve dozorčí radu společnosti, aby přezkoumala Benešovu kompetenci vést firmu. Na pondělní odpoledne chystají minoritní akcionáři kolem ekonoma a poradce investiční skupiny J&T Šnobra tiskovou konferenci, kde chtějí představit další postup.


Valná hromada ČEZ se dnes poprvé koná na popud minoritního akcionáře. Iniciovali ji právě menšinoví vlastníci sdružení kolem Šnobra. Tématem jednání, které začalo v 11:00, je mimo jiné strategie firmy nebo opční program, který mohou manažeři ČEZ využít na nákup akcií společnosti. V obou záležitostech navrhují minoritní akcionáři změnu stanov společnosti.

Některé další navrhované body týkající se opčního programu firma na pořad jednání akcionářů nezařadila. Podle Šnobra vedení ČEZ nezařazením části požadavků minoritních akcionářů program valné hromady znepřehlednilo a zůstalo z něj torzo. "Program valné hromady byl změněn do té míry, že v podstatě kromě návrhu na odvolání a volbu členů dozorčí rady není na této valné hromadě o čem jednat," řekl při odchodu z jednání ČTK a Hospodářským novinám Šnobr.

Program valné hromady byl podle něj změněn zcela nezákonně. "Je zcela nepřijatelné, aby se představenstvo ČEZ pasovalo do role arbitra, který rozhoduje o programu valné hromady, o který žádají akcionáři," zdůraznil. Mluvčí Kříž dnes uvedl, že představenstvo společnosti svolalo valnou hromadu podle zákona.

Podotkl, že na pořad jednání byl zařazen mimo jiné bod volby členů dozorčí rady firmy, u kterého kvalifikovaný akcionář v médiích avizoval, že bude navrhovat svého zástupce. "Kvalifikovaný akcionář se ani k bodu volby členů do dozorčí rady, který sám navrhoval, nevyjádřil a nikoho nenavrhl, a co více, ani se už projednávání tohoto bodu neúčastnil," dodal Kříž.

Valná hromada i po odchodu lidí kolem Šnobra pokračuje, dotazy kladou další minoritní akcionáři. Díky účasti zástupců ministerstva financí, prostřednictvím kterého vlastní stát 70 procent akcií firmy, je hromada nadále usnášeníschopná.

(Zdroj: čtk, Reuters, HN)

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Čtěte více:

Babiš: Vláda chce, aby nový blok Dukovan postavila firma ČEZ
22.11.2018 18:01
Stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany by podle premiéra Andr...
Šnobr: Forma stavby jaderného bloku, jak chce Babiš, je nezákonná
22.11.2018 16:33
Forma stavby nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany, o které dnes ...
Beneš: ČEZ by měl zvážit dílčí vytěsnění menšinových akcionářů
23.11.2018 11:30
Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše by bylo lépe, kdyby česk...
Vytěsnění minorit ČEZ by stálo víc než 100 miliard Kč
23.11.2018 14:32
Případné vytěsnění minoritních akcionářů energetické společnosti ČEZ b...

Váš názor
  • Dobře !
    30.11.2018 13:23

    Dobře Michal Š.. Je teřeba Benešovi ukázat kam patří, když ani neví kolik % ze zisku vyplácí ČEZ na divinendách. Jediné na co se zmůže je pomlouvat v premiérovo LN spolumajitele firmy kteří ho prakticky zaměstnávají.
    seky
  •  
    30.11.2018 13:21

    Je smutnou pravdou, že kdyby se jednalo o privatizaci ČEZu dnes, nikdy by neprošla. Jsme v době oligarchické. Přitom by ekonomice prospělo, kdyby se na burzu dostal další kus ČEZu, Česká pošta, kus Českých drah a kdyby blíže k trhu bylo i celé školství.
Aktuální komentáře
14.07.2025
18:05Důvěryhodnost amerických obligací na úrovni Řecka a Itálie?
17:15Trumpova cla zatím trhy výrazně nerozhodila. USA otevřely lehce v červených číslech  
16:48Začala výsledková sezóna. První přijdou na řadu velké banky, ve čtvrtek reportuje Netflix
15:10Další záminka, jak se zbavit Powella? Renovace Fedu nabobtnala na 2,5 miliardy
14:07Cena kryptoměny bitcoin poprvé překročila hranici 123 000 dolarů
13:31Týdenní výhled: Nových a vyšších cel se trhy stále příliš nebojí  
12:05Trhy vstupují do nového týdne lehce negativně, reakce na další várku cel zůstávají tlumené  
11:59Trump eskaluje celní hrozbu. 30% sazba může vést k recesi v EU, jednání pokračují
11:02Žádná krize, žádné 'cuty'. Mishkin varuje před unáhleným krokem Fedu
9:41Francie dá v příštích dvou letech na obranu dalších 6,5 mld. eur, uvedl Macron
8:52EU vyčkává s cly na USA, ČEZ chystá soláry a bitcoin láme další rekordy. Futures jsou v červeném  
8:35Rozbřesk: Trump přitvrzuje, vůči EU oznámil 30% clo. Nemusí však jít o hotovou věc
5:58Dluhopisová hra americké vlády a nemoudré volání po nižších sazbách
13.07.2025
15:08Leipziger: Dolar zůstává klíčový pro mezinárodní finanční stabilitu
10:12Víkendář: Švýcarské řešení bankovních krizí a problému „příliš velké na to, aby padly“
12.07.2025
15:03Americký kryptomerkantilismus jako nástroj na posílení pozice dolaru ve světové ekonomice
10:20Víkendář: Přeceňované sjednocení Itálie a ta horší stránka finanční podpory regionům
6:52Investiční výhled pro 2H25 - Zvykáme si na chaos: Shrnutí
11.07.2025
17:43Poškozují rekordní odkupy finanční zdraví firem?
16:25Americké technologické firmy na vzestupu: Arista Networks dostává nový impuls  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - Obchodní bilance, mld. USD
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč