Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Brexit: Jak se na něj chystají tuzemští exportéři?

Brexit: Jak se na něj chystají tuzemští exportéři?

15.01.2019 17:29
Autor: ČTK

Členové britské Dolní sněmovny budou dnes večer hlasovat o brexitové dohodě, kterou vyjednala vláda premiérky Theresy Mayové s Bruselem. Vývoj v komplikované otázce brexitu sledují i tuzemské firmy s exportními vazbami na Británii. Následující text je kompilátem odpovědí některých z exportních společností, které už před loňskými Vánocemi oslovila agentura ČTK.

Bosch Group

Významný dodavatel pro automobilky, negativní dopady na firmu a výrobní závody vnímá brexit jako citlivou věc. Dopady na společnost a výrobní závody ale před loňskými Vánocemi nepředpokládal.

Budějovický Budvar

Situaci monitoruje, má připravený plán a začal chystat plán, kdyby brexit dopadl horší variantou. Nejhorší je pro něj tvrdý brexit z logistických důvodů. Je otázkou, co se bude dít v případě clení, danění, převozů, fronty na hranici. Druhá otázka podle ředitele Petra Dvořáka je, co to vyvolá s kurzovým rizikem a jak bude vypadat profitabilita pivovaru, co se britského trhu týká. Vývoz do Británie se na exportu podílí asi z 5 %.

Continental Barum

Výrobce pneumatik Continental Barum z Otrokovic na Zlínsku podle mluvčí firmy Reginy Feiferlíkové stále očekává, jaký bude definitivní scénář brexitu. V souvislosti s tím počítá především se zvýšenými administrativními náklady.

Cylinders Holding

Výrobci vysokotlakých ocelových lahví a nádob mají v Británii vlastní společnost. Dopady příprav brexitu před koncem roku 2018 nijak nepocítili a neočekávají, že by vývoz do Spojeného království měl skončit. Podíl exportu do Británie se pohybuje do 10 % z celkového vývozu české části skupiny Cylinders Holding. Podle skupiny Británie nemá vlastní výrobu ocelových vysokotlakých lahví, a tak by tam poptávka po těchto produktech z Česka měla zůstat zachována.

Doosan Bobcat

Výrobce kompaktních stavebních strojů pracuje jak se scénářem ‚soft brexitu‘, který by znamenal jen dílčí opatření, tak i ‚hard brexitu‘, při kterém bude dopad na výrobní firmu podle ní zcela zásadní. V takovém případě by se změnila hlavně celní politika při prodeji nových strojů a náhradních dílů. Británie je pro firmu jedním z klíčových exportních trhů. Firma ale řeší i související logistiku v celém regionu.

Grammer Tachov

"Napřímo ne, ale ovlivní nás to přes naše zákazníky, tedy konečné výrobce vozidel, jako jsou BMW a Audi," řekl ČTK Martin Kořínek, ředitel Grammeru Tachov, který vyrábí sedadla a jejich díly do osobních i nákladních automobilů. Podle něj budou cla a různá omezení například komplikovat prodej automobilů vyrobených v EU do Velké Británie, která je jejich významným odběratelem.

Hamé

Brexit, tedy chystaný odchod Británie z Evropské unie, zdražuje výrobky společnosti Hamé na britských ostrovech. Může za to oslabení britské libry, které po rozhodnutí o brexitu nastalo. Přesto jsou prodeje zboží Hamé v Británii stabilní. Firma, která sídlí v Kunovicích na Uherskohradišťsku, na ostrovech prodává například paštiky, nakládanou zeleninu, hotová jídla či kojenecké výživy. Británie ale není pro Hamé prioritním trhem a vyváží tam menší část výrobků.

Hyundai

Nošovická automobilka Hyundai, pro niž je Británie jedním z největších odbytišť, zaznamenala v souvislosti s blížícím se brexitem pokles objemu objednávek z této země. Z 2,835 milionu aut vyrobených za deset let v Nošovicích putovalo do Británie 264.000 vozů a pro továrnu šlo o druhé největší odbytiště po Německu. Pokles objemu objednávek z Británie automobilka jednoznačně přičítá obávám britských zákazníků z brexitu respektive tomu, jak dopad brexitu dlouhodobě ovlivní provoz dovezených aut.

Plzeňský prazdroj

Plzeňský prazdroj nemohl před Vánoci tehdejší stav a případné dopady na export komentovat, protože stále nebyly jasné všechny aspekty dohody mezi EU a Británií ohledně brexitu. Pro největší český pivovar představuje Velká Británie zhruba 3 % z exportu.

Preciosa-Lustry

Británie je pro tradičního výrobce lustrů a svítidel jedním z klíčových trhů, už od roku 1995 má firma v Londýně vlastní obchodní zastoupení a opustit ho se nechystá. Po zveřejnění oficiálních informací britskou vládou chce připravit vhodnou strategii tak, aby se připravované změny dotkly co nejméně jejích finálních zákazníků.

Spolchemie

Tvrdý brexit bez dohodnuté celní unie a volného pohybu zboží by zřejmě způsobil pokles objemu prodeje Spolchemie. V případě zachování celní unie podle firmy nelze předpokládat zásadní dopady na export podniku. Spolchemie patří mezi přední evropské výrobce epoxidových pryskyřic, které se dále využívají v průmyslu.

Škoda Auto

Británie byla v roce 2017 čtvrtým největším trhem automobilky Škoda Auto. Firma proto bedlivě sleduje jednání kolem odchodu Británie z Evropské unie a doufá, že výsledná vzájemná dohoda bude obsahovat v co nejširší míře zachování současných svobod pohybu zboží, pracovníků i kapitálu. Důležité je pro firmu také vzájemné uznávání homologací. Firmě nyní pro vývoz do Británie stačí evropská homologace, je ale otázkou, zda by Británie uznávala evropské homologační předpisy také po brexitu. Na britský trh dodala Škodovka v předloňském roce 80.100 vozů.

Škoda JS

Společnost aktuálně neočekává bezprostřední dopad brexitu na svou činnost naší společnosti. Firma vyrábí vnitřní části pro reaktor EPR pro britskou jadernou elektrárnu Hinkley Point.

Tatra Trucks

Na kopřivnickou automobilku zřejmě brexit žádný dopad mít nebude. Británie je pro ni jako trh minimální.

TPCA

Na britský trh míří z kolínské továrny asi 22 % vozů. Připravenost firmy na brexit nebo jeho případný vliv na výrobu a export nechtěl ale její mluvčí komentovat.

Třinecké železárny

Export do Británie podle firmy představuje přibližně 5 % z objemu obchodu v Evropě (mimo ČR), z velké části s mezinárodními společnostmi, které tam mají svou výrobu. Žádný výrazný dopad brexitu hutní společnost neočekává.

Zeelandia

Společnost dodává suroviny a přípravky pro pekaře a cukráře, v Británii má zakázky na zápary a měkčená zrna, jež se přidávají do těsta na pečivo. Zatím se na brexit nepřipravovala. Objem (Británie) na obratu jsou jednotky procent.

ZVVZ Milevsko

Strojírenský holding dodává do Británie velkoobjemové přepravníky. I s vývozem do dalších zemí za ně letos podle dřívějšího vyjádření čekal tržby 90 milionů . Z hlediska objemů a čísel to pro firmu podle ní není úplně zásadní věc, není v přímém kontaktu s koncovými zákazníky a neobchoduje přímo s Británií.

 
 
 

Čtěte více:

Kam se poděla bezpečná útočiště?
14.01.2019 6:06
Akcie se propadají, volatilita směnných kurzů stoupá a politická rizik...
Tomáš Vlk: Hlavní ekonomické oblasti budou letos ztrácet tempo (video)
09.01.2019 15:56
V minulém roce tížila trhy politická situaci v Itálii a Francii, obavy...
Průvodce brexitem: Věříme, že katastrofa nenastane
11.01.2019 15:35
Dlouhá sága odchodu Velké Británie se rychle blíží ke svému rozuzlení,...
Theresa May: V případě odmítnutí dohody s EU hrozí, že brexit nebude
14.01.2019 14:32
Britská premiérka Theresa Mayová dnes vyzvala poslance Dolní sněmovny,...
Klíčové hlasování o brexitu: Scénářů řada, o divokém se hlasovat nebude
15.01.2019 14:03
S nejistotou pohlížejí Britové na dnešní hlasování Dolní sněmovny o br...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.10.2019
22:00Wall Street v pátek v červeném. Akcie Boeing -6,8 %
17:44Investiční poučení z optimálního času odvolání brankáře
17:11Nervozita na hlavních trzích stoupá, koruna i pražská burza však rostou  
16:15Blanas: Nebojme se robotů
16:10Coca-Cola: Zahraniční expanze a méně cukru vyšperkovalo tržby
14:58Cecchetti: Dolarové intervence by byly velmi špatným krokem
14:57Renault snižuje výhled (komentář analytika)  
14:28Turkstream ještě letos: Gazprom začal plnit ropovod do Turecka, Bulharska, Srbska, Maďarska
13:11Perly týdne: Olivy za Airbus, neuvěřitelné měnové trhy a u nás sociální bezpečí, ale 2 600 dětí bez domova
12:21Volvo přijelo s chmurným výhledem na příští rok (komentář analytika)  
11:19Britské hlasování se blíží a libra mírně roste. Stoupá napětí, nikoli skepse  
11:06Damodaran radí investorům: Jděte tam, kde je nejméně vidět
10:13ČEZ, a. s. – Oznámení o výplatě úrokového výnosu
9:44Renault (-12 %) horším odhadem pro zisk i tržby zahrál na temnou notu
9:34Rozbřesk: Projde dohoda o brexitu britským parlamentem? Velká otázka pro trhy
8:57Smíšená čínská data mohou burzy naladit negativně. Jak vyhodnotí čísla z Avastu?  
8:39Člen bankovní rady Michl: V listopadu budu hlasovat pro ponechání sazeb
8:34Růst čínského HDP ve třetím kvartálu zpomalil: 6 %
8:33Avast (+2,7 %) ve čtvrtletí zvedl tržby i provozní zisk (+komentář analytika)
5:47Fed: Byla Austrálie skutečně 28 let bez recese?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data