Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Většina světa se nakonec vydá japonským směrem

Většina světa se nakonec vydá japonským směrem

17.01.2019 5:44
Autor: Redakce, Patria.cz

Demografický vývoj bude zřejmě jedním z nejvýznamnějších ekonomických faktorů budoucnosti. V čele trendu poklesu populace stojí podle investora Eda Yardeniho Japonsko, o kterém hovoří jako o „největším důchoďáku na světě“. Na tuto pozici se ale již brzy dostane Čína. „Ekonomické důsledky těchto demografických změn budou mít formu pomalejšího růstu, utlumené inflace a možná přímo deflace,“ píše Yardeni.

Nižší inflační tlaky a naopak růst tlaků deflačních zvyšuje pravděpodobnost dlouhodobě nízkých sazeb. Ty by mohly mít pozitivní vliv na valuační násobky, za které jsou investoři ochotni kupovat akcie společností, které budou i v novém prostředí schopny dosahovat nadprůměrného růstu zisků. Pozitivně by měly trhy hledět také na firmy, které budou schopny navyšovat své dividendy.

Demografické změny povedou k rostoucímu nedostatku pracovní síly, a to by se podle Yardeniho mělo projevit investicemi do nových technologií, které nahradí lidskou práci. Takový posun by se mohl projevit rychlejším růstem produktivity a následně reálných mezd. „Tento scénář není předpovědí, už k němu skutečně dochází v Japonsku. Většina zbytku světa se vydá stejným směrem,“ tvrdí investor.

V souvislosti s Čínou Yardeni prezentuje následující graf s dlouhodobým vývojem maloobchodních tržeb v této zemi. Jejich tempo růstu již dlouhou řadu let klesá a podle investora jde také o odraz demografického vývoje v zemi:

0

Ve Spojených státech míra porodnosti převyšuje míru úmrtnosti a jsou tudíž v tomto ohledu určitou výjimkou. Nicméně „i zde se demografický vývoj ubírá špatným směrem, protože mladí lidé se berou později a staré páry již nemívají tolik dětí“. U mnohých pak snižují plánovaný počet dětí i náklady vyššího vzdělání. K tomu se pak přidává ekonomický dopad generace babyboom. Ta stárne a „již nepotřebuje velké domy a další auta“. Stávají se z ní tak „minimalisté“ a k nim se přidávají „přirození minimalisté, kterými jsou mileniáni“.

Yardeni nicméně dodává, že celkově nemusí jít o špatné zprávy pro americkou ekonomiku. Popsané změny totiž také podle jeho názoru snižují pravděpodobnost ekonomických boomů, po kterých přichází propad. Dá se ovšem čekat, že ekonomika bude dále růst a inflace zůstane utlumená.

Zdroj: Blog Eda Yardeniho

 
 

Čtěte více:

Japonská ekonomika ve čtvrtletí klesla o 1,2 procenta
14.11.2018 10:32
Japonská ekonomika ve třetím čtvrtletí klesla v celoročním přepočtu o ...
WP: Japonsko chce řešit nedostatek pracovních sil imigrací
21.11.2018 9:32
Spojené státy a Evropa se snaží, aby migranti zůstali mimo. Japonsko p...
Studená japonská sprcha. Ekonomika propadla nejprudčeji od poloviny roku 2014
10.12.2018 8:32
Japonská ekonomika ve třetím čtvrtletí klesla podle revidovaných údajů...
Evropský parlament schválil obchodní dohodu s Japonskem
12.12.2018 14:25
Evropský parlament (EP) dnes schválil obchodní dohodu s Japonskem, kte...
Kam se poděla bezpečná útočiště?
14.01.2019 6:06
Akcie se propadají, volatilita směnných kurzů stoupá a politická rizik...

Váš názor
  •  
    17.01.2019 6:54

    Nemůžu si odpustiti připomínku, že historicky známý fakt, prezentovaný dokonce i v jistém českém filmu, že "lidí je na světě jako sra*ek, konečně získává na svou stranu i ekonomy a začíná se vážně v jeho mezích uvažovat. Nic neroste do nebe, pro nekončeno exituje jen matematický znak ...
    keksa
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y