Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Čína roste nejpomaleji od roku 1990

Rozbřesk: Čína roste nejpomaleji od roku 1990

21.01.2019 9:18
Autor: Jan Bureš & Petr Dufek, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Čína zaznamenala nejpomalejší růst od roku 1990. Ve čtvrtém kvartále uplynulého roku rostla pouze o 6,4 % - výrazně za původními odhady. Na vině jsou především investice, které tvoří značnou část čínského HDP a zpomalily ze 7,2 % na 5,9 %. Exportně zaměřené firmy investují méně kvůli obavám z obchodní války a ty ostatní (včetně velkých státních) kvůli tažení čínských úřadů proti dalšímu nadměrnému zadlužování. Dluh čínských podniků a domácností se vyšplhal do blízkosti 220 % HDP (z přibližně 110 % HDP v roce 2008) a je značnou hrozbou pro finanční stabilitu země. Čínská administrativa sice ve světle špatných čísel upustila od svého anti-dluhového tažení a od léta 2018 představila řadu stimulů (naopak) podporujících nové úvěry. Ty ale jakoby už neměly takový účinek - manévrovací prostor Číny při podpoře a vyhlazování růstu se snižuje.

A je to znát i v Evropě. Jeden z největších vývozců investičních celků do Číny - Německo - i pod tlakem Číny pokulhává. Je pravda, že za jeho koketování s recesí mohou do značné míry jednorázové faktory spojené s výpadky automobilové produkce (přizpůsobování se novým emisním normám). Druhým závažím jsou ale právě slábnoucí vývozy do druhé největší světové ekonomiky.

V tomto týdnu proto bude klíčové sledovat, jak dopadne čerstvá várka PMI v eurozóně v čele s těmi německými. Stále věříme, že postupné zlepšování situace v automobilovém průmyslu povede ke zlepšení. Právě nová čísla ovšem jasněji ukáží, do jaké míry je německé šlápnutí na brzdu skutečně dané jednorázovými obtížemi (automobily) a do jaké trvalejšími externími vlivy (slábnoucí Čína). Lepší čísla by každopádně velice ulehčila situaci Mariu Draghimu. Ten podle našeho názoru nebude chtít zatím zásadněji měnit stávající komunikaci - obhajující konec QE a předjímající první růst sazeb na konci roku. Pokud by ale ve středu dopadly PMI v eurozóně znovu mizerně, bude se pohybovat na tenkém ledě…


*** TRHY ***

CZK a dluhopisy

Česká koruna vzdala útok na 25,50 EUR/CZK a ke konci týdne lehce ztrácela. Lepší atmosféra na akciových trzích by sice CZK měla teoreticky přát, ale blízkost silnější technické bariéry v kombinaci s opětovným růstem amerických výnosů si pravděpodobně vybraly svoji daň. Pro tento týden čekáme spíše opatrnější oscilování.

Zahraniční forex

Brexit a data za podnikatelské nálady v eurozóně budou nejzajímavějšími tématy pro první polovinu tohoto týdne pro eurodolar a samozřejmě libru.

Ve střední Evropě se momentálně těší zájmu forint, který posiluje v naději, že se Maďarská centrální banka konečně rozhoupá a začne měnovou politiku ve světle relativně vysoké jádrové inflace utahovat.

Ropa

Ropa Brent dává v novém roce zapomenout na katastrofální konec roku 2018 a od začátku ledna si připsala již téměř 20 %. K poslednímu růstu přispívá optimismus z vyjednávání mezi Spojenými státy a Čínou, která - zdá se - směřují správným směrem. Ropné býky pak povzbudil i páteční propad aktivity amerických těžařů, kteří hlásí největší pokles aktivních vrtných souprav od roku 2016 (-21, celkem 852). Vzhledem k prudkému propadu cen v minulém roce se nejedná o nic až tak překvapivého, je spíše otázkou, jak silná nakonec odezva amerických břidlicářů bude.

Tento týden bude na trhu ovlivněn dnešním státním svátkem v USA, proto budou tradiční statistiky zveřejněny s jednodenním zpožděním, tj. stav zásob od API ve středu a od EIA ve čtvrtek. Nic se nemění na číslech od agentury Baker Hughes k aktivitě amerických producentů, jež přijdou na řadu v pátek.Čtěte více:

Kdo nakonec koupí eurozónu?
16.01.2019 16:44
Hlavní ekonom investiční banky Natixis Patrick Artus dochází v jedné z...
Většina světa se nakonec vydá japonským směrem
17.01.2019 5:44
Demografický vývoj bude zřejmě jedním z nejvýznamnějších ekonomických ...
USA vyšetřují Huawei kvůli krádeži obchodních tajemství, Německo zvažuje změnu přístupu
17.01.2019 9:42
Spojené státy vyšetřují čínskou telekomunikační společnost Huawei kvůl...
Čínská ekonomika rostla loni nejpomaleji za 28 let
21.01.2019 8:28
Čínská ekonomika v loňském roce rostla jen o 6,6 procenta, což byl nej...

Váš názor
  • Taky je už její ekonomika hodně velká...
    21.01.2019 17:31

    a přesto roste 4x víc než Západní Evropa... To není Čína, kdo má problém.
    yossarian
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Index ekonomické důvěry
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y