Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americký ministr obchodu vzkazuje federálním zaměstnancům, ať si prostě vezmou půjčku na jídlo

Americký ministr obchodu vzkazuje federálním zaměstnancům, ať si prostě vezmou půjčku na jídlo

25.1.2019 12:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Stovky tisíc zaměstnanců federálních úřadů od pobřežní stráže až po národní meteorologickou službu čelí dalšímu výplatnímu dni bez výplaty. Jako řešení navrhuje ministr obchodu Wilbur Ross, aby si vzali půjčku.

Ve čtvrtek Ross CNBC přiznal, že slyšel, že někteří federální zaměstnanci, ovlivněni prodlužovanou uzavírkou amerických úřadů, chodí do útulků žádat o jídlo, ale nechápe proč.

„Vím, (že chodí do útulků pro bezdomovce) a úplně nechápu proč, protože jak už jsem již dříve řekl, závazky, které musí podstoupit – řekněme půjčky od banky nebo záložny – jsou vlastně federálně zaručené,“ uvedl Ross. „Takže těch 30 dní bez výplaty – to vlastně není žádný důvod, proč by neměli dostat půjčku, a viděli jsme řadu inzerátů, že to finanční instituce tak dělají.“ Banky a záložny nabízejí zasaženým zaměstnancům bezúročné půjčky, aby pokryli část své výplaty, dodal.

„Když se nad tím zamyslíte, jde vlastně o vládou zaručené půjčky, protože vláda se zavázala, že tyto lidé dostanou svůj plat zpět, jakmile se celá tato záležitost vyřeší,“ komentoval Ross. „Takže to není žádná dobrá výmluva, proč by měla nastat krize likvidity. Je pravda, že ti lidé budou asi muset platit něco na úrocích, ale myšlenka, že tu je buď výplata, anebo nic, není doopravdy opodstatněná.“

Ale zaměstnanci se budou muset pořádně poohlédnout. Tři z největších bank, J.P. Morgan Chase, Bank of America a Wells Fargo, nenabízí půjčky, ale upouštějí od poplatků a poskytují další pomoc. Navy Federal Credit Union sice nabízí půjčky, ty jsou ale dostupné pouze 8,1 milionům jejích členů. A některé další, jako záložna ministerstva vnitra, oznámila, že mají ve vydávání půjček zpoždění kvůli vysokému počtu žádostí.

Ross se také vyjádřil, že hospodářské důsledky shutdownu (fakt, že 800 tisíc zaměstnanců nedostává výplatu) stěží představuje malou odchylku na radaru americké ekonomiky. Hypoteticky, pokud by zaměstnanci už nikdy svůj plat nedostali, „hovoříme o třetině procenta našeho HDP. Takže to vůbec není tak, že by šlo o obří číslo.“

„Neskutečné!“

Komentáře spustily vlnu kritiky ze strany demokratů a poslanci se mezitím stále snaží dopracovat ke způsobu, jak vládu znovu otevřít. Newyorský senátor Chuck Schummer na Twitteru napsal, že Rossovy komentáře jsou „neskutečné“.

 

Předsedkyně sněmovny Nancy Pelosi na Rossovy komentáře odpověděla: „Jde snad o přístup typu „tak ať jedí koláče“? Nebo zavolejte si o peníze tátovi? Nebo to vám upevní charakter? Vše nakonec dobře dopadne, jakmile dostanete výplatu?“

Senátor Západní Virginie Joe Manchin, také demokrat, k těmto komentářům dodal: „Jezdil jsem po Západní Virginii a lidé trpí. Nemají hotovost. Rozhodují se, jestli natankovat benzín do auta nebo nakrmit děti. Tohle je realita.“

Navy Federal Credit Union, největší světová záložna, jejíž členové zahrnují zaměstnance pobřežní stráže, další ozbrojené služby i několik vládních agentur, má program bezúročných půjček, který pokryje polovinu chybějícího platu až do výše 6 000 dolarů za výplatní období bez nutnosti hodnocení kredibility. Háček je ale v tom, že zaměstnanci nemohou získat přístup k programu půjček, pokud již nevlastní depozitní účet u této záložny.

O program na pokrytí měsíčního platu zažádalo asi 19 000 z celkových přibližně 100 000 členů Navy Federal, kteří mají na program nárok a očekává se, že tento týden si jich zažádá ještě více, řekl mluvčí. Již ale neuvedl, jak velkou finanční náhradu dostali. „Chtěli jsme se ujistit, že členové dostanou nějakou finanční jistotu v nejistých časech,“ dodala Tynika Wilson, viceprezidentka pro debetní karty a peněžní služby u Navy Federal.

Záložna Pentagon Federal Credit Union, která má 1,7 milionů členů, nabízí dvě varianty. Zasaženým zaměstnancům, kteří již mají účet s přímými depozity, nabízí bezúročný kontokorent v částce poslední výplaty až do výše 6 000 dolarů.  Ten je dostupný pro ty, kteří jsou 12 měsíců členy PenFedu a kteří mají přímá depozita plynoucí z uzavřeného úřadu. Dále má PenFed nekrytou půjčku s fixní sazbou pro jakékoliv zasažené federální zaměstnance. Ta je ale podmíněná verifikací příjmu a úvěrovými směrnicemi.

USAA Federal Savings Bank má úvěrový program pro aktivní pobřežní stráž, zálohu, zaměstnance a jejich manžele a manželky u Národního úřadu pro oceán a atmosféru a Službu veřejného zdravotnictví. Nabízí jednorázovou půjčku s nízkým úrokem ve výši minimálně 2 500 dolarů a roční úrokovou sazbou 0,01 %, kterou lze splatit do 12 měsíců. Je ale podmíněná schválením půjčky.

SunTrust, regionální banka jihovýchodu, má 90denní bezúročnou půjčku pro zaměstnance bez výplaty, kteří byli ke konci prosince zákazníky banky. Půjčky se pohybují v rozmezí 3 000 až 10 000 dolarů a podmínkou je opět splnění některých úvěrových podmínek.

Zdroj: CNBC

 

Čtěte více:

Francouzi stále protestují, ale mají opravdu na co si stěžovat?
25.1.2019 6:13
Ve Francii pokračují protesty nespokojených žlutých vest a hlavní ekon...
Trumpovo ekonomické vysvědčení a důsledky jeho politiky v následujících letech
25.1.2019 10:51
Donald Trump je již dva roky prezidentem Spojených států a podle ekono...
CNN: Trump zvažuje vyhlásit kvůli hraniční zdi výjimečný stav
25.1.2019 8:30
Bílý dům připravuje jako alternativní řešení rozpočtové krize prohláše...
Německá podnikatelská důvěra klesá pátým měsícem v řadě
25.1.2019 10:54
Německá podnikatelská důvěra v lednu klesla popáté v řadě, ukázal v dn...
Premiér Conte: Berlín a Paříž si dělají z Itálie i EU legraci
25.1.2019 11:08
Francie a Německo si dělají z Itálie a celé Evropské unie legraci. V r...

Váš názor
 • kolaborant
  26.1.2019 11:27

  Opět jede. Při své stupiditě a jednoduchosti si mzslí, že preyident určuje nezaměstnasnost v zemi. Pokud ycela vynechám, že Havel nesouhlasil s Klausem co se týče ekonomické cesty, ale ústavu naepřekrucoval a jmenoval navržené ministry, což byj jeden y argumentů hnojometa, fízl usvědčil sám sebe a doložil, že díky yměně metodiky, jsou dnešní čísla proti Hav ,ovo ponížena. Pak stáhl ocas a důkay o vlastní tuposti začal ignorovat. oak yačal selektovat fakta. Ycela úchzlně po Okamoruvsku vzselektoval skutečná čísla o přechodu, kdy neyaměstnaost od roku 89 po rok 97 činila nez. 1996 150 tis. 1995 180 tis. a vyselektoval tu část ekonomického cyklu po krizi roku a yačal uvádět čísla po ní. Vše dovršil idiologickým blábolem o jednoduchosti řešení ekonomické kriye slovy.....Ono to jednoduché je. Stačí pochopit a realizovat ústavu - "lid je zdrojem veškeré moci v zemi...." I kdyby tenhle nemocný pán plný nacionalismu a yávisti a hlouposti byl pouhý stojan na kolo, nepostavím ho do něho.
  Velkamedvědice
  • VM
   26.1.2019 12:06

   na druhou stranu můžeme být rádi, že je Všechnosežral jen obyčejný nýmand a že je líný na to, aby aktivně pracoval třeba jako politik. To je pro občany tohoto státu jen dobře Už tak je ve vrcholné politice psychopatů dost. Viz. AB. MZ nebo TO.
   Lišák
  • VM
   26.1.2019 11:34

   nez. 1998, 1999 - 450 tis., 2000 a 2001 kolem 400 tis., mezi léty 1996 a 1998 se nezaměstnanost razantně zvýšila až na 450 tis., Havel opustil prezidentský úřad v roce 2003. Současná nezaměstnanost je opravdu nižší!
   medvedvsechnosned
   • Re: VM
    26.1.2019 11:57

    Do úřadu nastoupil v roce 89. Ty dobu do ekonomické krize vtipně ignoruješ, uvádíš až čísla po krizi, za kterou opravdu nemohl a ještě je srovnáváš s čísly ponížene jinou metodikou, což si omylem s hloupostí sobě vlastní doložil...o)) prostě férák k pohledání
    Velkamedvědice
    • VM
     26.1.2019 11:58

     nez. 1998, 1999 - 450 tis., 2000 a 2001 kolem 400 tis., mezi léty 1996 a 1998 se nezaměstnanost razantně zvýšila až na 450 tis., Havel opustil prezidentský úřad v roce 2003. Současná nezaměstnanost je opravdu nižší!
     medvedvsechnosned
 • Hnojomet
  25.1.2019 19:02

  Slušně si to zablil
  nestranný
 • Kde je to americké bohatství,
  25.1.2019 12:45

  když občané této země jsou po nevyplacené výplatě zralí na půjčku?
  medvedvsechnosned
  • Re: Kde je to americké bohatství,
   25.1.2019 15:55

   Prostě si uživají. Ve státním je dobře v USA. Tak všechny prachy rozfofrují, protože přijdou další. Tak dlouhá přestávka ještě nikdy nebyla, tak jsou vyjukaní. A samozřejmě bídu zveličují. Tak jak vyčuraní státní zaměstnanic v Česku.
   HenryFord
  • Re: Kde je to americké bohatství,
   25.1.2019 13:53

   Celé to velké bohatství, o kterém tu psali někdy v létě, jak mají Amíci nejvíce majetku v průměru na obyvatele, je jeden velký podvod... je to prostě stitastika...kdy jeden má bilion dolarů (Bezos a spol.) a zbývající miliony Amíků vybírají koše....
   Scorpius
   • Scorpius
    25.1.2019 14:50

    V menší míře je tato věc pozorovatelná i v ČR. Na jedné straně milion lidí na hranici příjmové chudoby a na té druhé 100 či o něco více miliardářů. Ti první mají často na krku půjčky a exekuce a ti druzí vlastní firmy, média, lobbují politiky přímo či prostřednictvím sponzorských darů za účelem nikdy nekončícího zvětšování vlastního pytle zlaťáků. Někteří z oligarchů posílají penízky politickým neziskovkám, jež prosazují vše možné i nemožné, jen ne zájmy milionů voličů vygenerovaných ve volbách. A to vše tvoří právě deep state, se kterým nyní svádí očividnou válku např. současný americký prezident.
    medvedvsechnosned
    • Inflační Andrej
     25.1.2019 16:33

     no vidíš a ten milion si nakonec zvolí inflačního Andreje, jeb protom že jim slíbí že bude lépe a pak jim zdraží rohlík ze 2 na 4,50 škoda že tohle se u nás nestane pak by si mnoho státních zaměstnanců uvědomilo že těch 30% navíc co jim dal za hlasy Andy netiskne v noci na Chodově :o)
     Mike
     • Mike
      25.1.2019 16:48

      Voliči po plyšáku vyzkoušeli úplně všechny strany i nestrany. Výsledkem byl mafiánský kapitalismus pod kuratelou těchto: https://www.kurzy.cz/zpravy/nazory/A-P-T-768.-PR-6850/ Babiš je pro voliče naděje i když poněkud kulhající. Ti, co byli před ním jsou však jistotou bez končetin. A tak nebylo nic moc na výběr.
      medvedvsechnosned
      • Hloupé stádo
       25.1.2019 17:10

       dokud bude na světě tak velké "stádo" hlupáků co věří kecům, že se budou mít dobře když nebudou pracovat a volí toho kdo jim dá něco "zadarmo" tak dobře nebude :o)
       Mike
       • Mike
        25.1.2019 17:17

        Pokud vím, nezaměstnanost je nyní menší, než když havloval Havel. Myslíš, že mu věřilo tolik lidí, když jich tolik nepracovalo?
        medvedvsechnosned
        • Re: Mike
         25.1.2019 20:10

         To víte špatně. Kromě toho nikdy nebylo tolik uměle zaměstnaných lidí ve veřejném jak teď.
         HenryFord
         • HenryFord
          25.1.2019 20:20

          Můžete ukázat prstem na ty konkrétní uměle zaměstnané lidi? Tím netvrdím, že se tací nemohou vyskytnout. Ale konkrétní být nedovedu.
          medvedvsechnosned
          • Re: HenryFord
           26.1.2019 9:13

           Třeba všichni v těch pověřených obcích nebo jak se tomu říká. Nepřineslo to vůbec nic kromě obrovských nákladů na provoz. Z jednoho úřadu v okrese máme tři. Dále přerozdělovači EU dotací. To v té době nebylo. Oni spotřebují velkou část dotací. Říká se tomu technická pomoc. Dále tisíce kdejakých neziskovek. To taky nebylo.
           HenryFord
           • HenryFord
            26.1.2019 9:21

            Bohužel, dotace z Bruselu si nevymyslel nikdo z ČR a přes politické neziskovky se prosazují politické názory entit, které nikdo nevolil. Mně se to také nelíbí a kritizuji to na Patrii několikrát za týden.
            medvedvsechnosned
         •  
          25.1.2019 20:17

          2018 230 tis. nez. 1996 150 tis. 1995 180 tis.
          HenryFord
          • HenryFord
           26.1.2019 9:07

           nez. 1998, 1999 - 450 tis., 2000 a 2001 kolem 400 tis., mezi léty 1996 a 1998 se nezaměstnanost razantně zvýšila až na 450 tis., Havel opustil prezidentský úřad v roce 2003.
           medvedvsechnosned
           • Re: HenryFord
            26.1.2019 9:19

            Psal jste: Pokud vím, nezaměstnanost je nyní menší, než když havloval Havel.... Když havloval Havel byla i nižší. U tehdejší rekordní nezaměstnanosti i té dnešní byl Zeman.
            HenryFord
            • HenryFord
             26.1.2019 9:23

             Já psal, že byla nezaměstnanost vyšší. A to byla. O nižší jsem nic nepsal.
             medvedvsechnosned
             • Všechnosežrale
              26.1.2019 10:18

              o vyšší jsi nic nepsal. Psal jsi o nižší viz. mnou předložený DŮKAZ
              Lišák
              • Lišák
               26.1.2019 10:21

               nez. 1998, 1999 - 450 tis., 2000 a 2001 kolem 400 tis., mezi léty 1996 a 1998 se nezaměstnanost razantně zvýšila až na 450 tis., Havel opustil prezidentský úřad v roce 2003. Současná nezaměstnanost je opravdu nižší!
               medvedvsechnosned
               • TY ZMETKU
                26.1.2019 10:27

                UŽ JSEM TI PSAL, ŽE LIDI JAKO JSEM JÁ NEZBLBNEŠ. JSI NEJEN LHÁŘ, ALE I DOST PODLEJ ŠMEJD. HOWGH.
                Lišák
                • Lišák
                 26.1.2019 10:30

                 nez. 1998, 1999 - 450 tis., 2000 a 2001 kolem 400 tis., mezi léty 1996 a 1998 se nezaměstnanost razantně zvýšila až na 450 tis., Havel opustil prezidentský úřad v roce 2003. Současná nezaměstnanost je opravdu nižší!
                 medvedvsechnosned
             • Re: HenryFord
              26.1.2019 9:45

              V tom případě jsi usvědčený lhář. DŮKAZ: 25.1.2019 17:17 Pokud vím, nezaměstnanost je nyní menší, než když havloval Havel. Myslíš, že mu věřilo tolik lidí, když jich tolik nepracovalo? medvedvsechnosned
              Lišák
              • Lišák
               26.1.2019 9:49

               nez. 1998, 1999 - 450 tis., 2000 a 2001 kolem 400 tis., mezi léty 1996 a 1998 se nezaměstnanost razantně zvýšila až na 450 tis., Havel opustil prezidentský úřad v roce 2003. Současná nezaměstnanost je opravdu nižší!
               medvedvsechnosned
          •  
           25.1.2019 20:27

           takže tady je vidět, že Havlovi věřilo více lidí. Toto se Lejnosnědovi líbit asi nebude.
           Lišák
           • Lišák
            25.1.2019 20:43

            I já jsem Havlovi v jisté době věřil. To není nic proti ničemu.
            medvedvsechnosned
Aktuální komentáře
17.2.2019
10:35Víkendář: Tenze mezi Francií a Itálii eskalují, evropská rodina moc harmonická není
16.2.2019
16:25Islámská revoluce čtyřicetiletá
12:58Socialisti miléniálové: Nová levicová doktrína
8:08Víkendář: Brexit jako pomsta za Thatcherovou a šílenost, která musí brzy skončit
15.2.2019
22:01Dow Jones i Nasdaq mají za sebou osmý růstový týden v řadě
18:12Trh a hlavně technologie s energetikou mají být pod negativním ziskovým tlakem, valuace už si své odpracovaly
17:58Summary: Divize brambůrků prozšířila provozní marži Pepsico
17:41ECB dnes pomohla akciím bankovního sektoru  
17:29Trump vyhlásí stav nouze, aby mohl postavit hraniční zeď s Mexikem
17:15Optimistický závěr týdne podpořil Trump. Akcie navyšují zisky  
17:12Jak rychle vlastně roste čínská ekonomika? Těžko říct...
16:21Coeuré: ECB by mohla podpořit ekonomiku levnými úvěry pro banky
15:36Nástupkyně Merkelové AKK: Musíme se postavit nefér praktikám Číny, integrace jen pomalu
14:41PepsiCo ve čtvrtletí v zisku, za celý rok ale čeká propad
13:13Perly týdne: Flirtování s recesí, šílená poptávka po Tesle a ČR skrytě mířící řeckým směrem
12:13Výhled na rok 2020 posílá akcie Nvidie nahoru  
11:15ČEZ, a.s. - Oznámení o výplatě úrokového výnosu
10:13Koruna dostává další pozitivní impuls z ekonomiky. Hlavní trhy zatím bez jasného směru  
10:09ČNB: Neřízený brexit by oslabil korunu a vynutil si zvýšení sazeb
9:53AP: Trump dnes oznámí financování zdi za osm miliard dolarů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data