Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Francouzi stále protestují, ale mají opravdu na co si stěžovat?

Francouzi stále protestují, ale mají opravdu na co si stěžovat?

25.01.2019 6:13
Autor: Redakce, Patria.cz

Ve Francii pokračují protesty nespokojených žlutých vest a hlavní ekonom investiční banky Natixis se ptá, na co by si z objektivního pohledu mohly skutečně stěžovat. V první řadě pak poukazuje na to, že Francie nepatří mezi země, kde by mzdy rostly výrazně pomaleji než produktivita práce. A tudíž není zemí, kde by příjmy byly soustavně vychýleny směrem k ziskům.

Artus své tvrzení dokládá následujícím grafem, který porovnává vývoj produktivity a mezd od roku 1998. Francie skutečně patří mezi vyspělé země, kde tempo růstu mezd dlouhodobě převyšuje růst produktivity a liší se tak například od Spojených států:

001

Druhý graf pak podle ekonoma naznačuje, že Francouzi by neměli být nespokojení ani kvůli tomu, že by k nejbohatším vrstvám společnosti proudila stále větší část celkových příjmů. Podíl příjmů pobíraných 1 % nejbohatších lidí je totiž dlouhodobě poměrně stabilní:

001

Stěžovat si pak podle Artuse objektivně nelze ani na fungování sociálního státu, protože daňové zatížení roste v dlouhém období pomaleji než sociální dávky. Problém naopak existuje v oblasti nízké zaměstnanosti, ovšem ta je podle ekonoma do značné míry odrazem nízkého vzdělání a pracovních dovedností. Výsledkem je to, že míra zaměstnanosti se pohybuje hluboko pod standardem zemí, jako jsou Spojené státy, Velká Británie, Německo, Švédsko či Japonsko – viz následující graf:

001 

Negativně se pak ve Francii projevuje i posun zaměstnanosti směrem od průmyslu a výrobního sektoru ke službám, kde je nižší produktivita práce, tudíž roste negativní tlak na mzdy. Tento posun je ale vedle automatizace a posunu poptávky dán i nízkou konkurenceschopností francouzských společností. Ta je zase odrazem vysokých nákladů práce. Artus tedy celkově dochází k závěru, že lidé ve Francii nemají tolik důvodů si stěžovat jako v jiných zemích, a u problémů, které objektivně existují, se podílí na jejich vzniku. 

Zdroj: Natixis


 

Čtěte více:

Až přijde útlum...
22.01.2019 12:02
Globální ekonomika čelí podle Mezinárodního měnového fondu několika vý...
Nekráčejme do pasti referend, nástroje diktátorů a demagogů
22.01.2019 18:11
The Economist tvrdí, že snad s výjimkou témat, jako jsou sex, rasismus...
Ministr financí Francie varoval před možným kolapsem kapitalismu
22.01.2019 16:44
Francouzský ministr financí Bruno Le Maire dnes varoval před možným ko...
Ray Dalio: Roky 2019 a 2020 představují výbušný kotel
23.01.2019 8:23
„Nejvíce mě znepokojuje další pokles ekonomiky,“ tak se na Světovém ek...
Rozbřesk: 26 nejbohatších vlastní stejně jako polovina nejchudších, co stojí za novými čísly?
23.01.2019 9:06
Stává se z toho skoro tradice. V průběhu ledna dostane světová elita v...
Čína podpoří ekonomiku: Škrty daní, podpora malých firem, pokles DPH
23.01.2019 9:04
Čína letos zvýší výdaje na podporu ekonomiky, zaměřit se hodlá na dalš...

Váš názor
  •  
    25.01.2019 14:57

    Za normálních okolností by v článku zmiňované faktory (tedy růst mezd nad produktivitou, nízké vzdělání a pracovní dovednosti aj.) zapříčinily devalvaci měny. Ta by snížila náklady práce (i ostatních zdrojů) a zvýšila (přeshraniční) konkurenceschopnost podniků. Euro ale devalvovat pochopitelně nebude - respektive neefektivita zemí jako Francie euro sice sráží dolů, ale pro zemi jako Francie, Itálie, Řecko apod. naprosto nedostatečně. Naproti tomu země s dravější ekonomikou (Německo, Holandsko) by za normálních okolností měly mnohem silnější vlastní měny, které by jejich ekonomiky naopak přiškrcovaly. Francouzi s eurem nikdy prosperovat nebudou - naopak, bude hůř.
    MrBurnes
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data