Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Proč to Čína s uhlím tak přehnala?

Proč to Čína s uhlím tak přehnala?

26.03.2019 5:47
Autor: Redakce, Patria.cz

Čína se sice snaží masivně investovat do čistých energií, ale zároveň mohutně podporuje těžbu uhlí a uhelné elektrárny. Jak zároveň na stránkách VoxEU poukazuje Lee Branstetter z Carnegie Mellon University, pro Čínu se stává klíčovým ekonomickým faktorem efektivní alokace kapitálu, která ovšem podle jeho názoru v nejednom odvětví vázne. A jedním z nejlepších příkladů je právě energetika.

„V roce 2015 vznikaly v Číně každou hodinu solární elektrárny o velikosti fotbalového hřiště, každou hodinu byla v průměru do provozu uvedena jedna větrná turbína. Takovému tempu se nevyrovnala žádná jiná země na světě. Zároveň ale v Číně vznikaly dvě nové uhelné elektrárny za týden,“ píše Branstetter. Přenosové soustavy pak dokonce musely odmítat elektřinu z obnovitelných zdrojů, protože jejich povinností bylo odebírat předem dané množství energie z elektráren uhelných.

V posledních letech se pak na trhu projevuje znatelný převis nabídky nad poptávkou a asi 50 % uhelných elektráren generovalo v roce 2018 ztrátu. Vláda se na tuto situaci snaží reagovat, ale Branstetter tvrdí, že současný systém stále nahrává tomu, aby uhlí vytlačovalo z trhu alternativní zdroje energie. A tím ohrožuje přechod k ekonomice s nižším objemem emisí.

Tržní prostředí je pokřiveno zejména dvěma faktory: Garantovanou cenou elektrické energie generované v uhelných elektrárnách a garantovaným počtem provozních hodin. Branstetter se domnívá, že takto nastavený systém snižuje rizikovost investic do uhelných elektráren, a tudíž motivuje ke stavbě dalších zdrojů.

Do roku 2014 proti tomu působilo centrální schvalování nových projektů, které bylo přísnější a často zabralo dlouhou dobu. Nicméně po tomto roce byla tato kompetence přesunuta na úroveň místních vlád. Ty proces schvalování zjednodušily a využívají toho, že stavba nových elektráren krátkodobě podporuje ekonomickou aktivitu v jejich regionu. Dosavadní kroky vlády, které mají nerovnováhu na trhu eliminovat, jsou podle ekonoma nedostatečné. Vládní cíle v oblasti energetiky se tak mohou lehce dostat do konfliktu a náprava bude podle Branstettera složitá.

Zdroj: VoxEU

 

Čtěte více:

Více než 40 procent uhelných elektráren ve světě je ztrátových
30.11.2018 10:05
Více než 40 procent elektráren na uhlí po celém světě je kvůli vysokým...
Glencore omezí těžbu uhlí kvůli ochraně klimatu
20.02.2019 10:41
Nadnárodní těžařský gigant Glencore omezí těžbu uhlí, aby vyhověl výzv...
V Česku loni stoupla spotřeba i výroba elektřiny
21.02.2019 9:49
V Česku v loňském roce stoupla spotřeba i výroba elektřiny. Vyplývá to...
Útlum globální ekonomiky jako nástroj snižování emisí?
18.03.2019 6:10
Hlavní ekonom investiční banky Natixis Patrick Artus se pustil do zaj...
Europarlament vyzval k přehodnocení emisních cílů EU na rok 2030
14.03.2019 14:57
Evropská unie musí podle Evropského parlamentu (EP) přehodnotit své st...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data