Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zpověď zklamaného investora Tesly, který nakonec stejně nakupuje

Zpověď zklamaného investora Tesly, který nakonec stejně nakupuje

26.03.2019 13:50
Autor: Redakce, Patria.cz

FTAlphaville připomíná, že když šéf Tesly Elon Musk po zveřejnění výsledků za druhé čtvrtletí roku 2018 odbyl některé dotazy analytiků s tím, že jsou nudné a otravné, akcie Tesly spadla o 6 %. Tato událost vzbudila velkou pozornost, ale FTAlphaville dodává, že zastínila další zajímavou věc. Musk tehdy hovořil i se známým retailovým investorem jménem Galileo Russell, který je nadšeným fanouškem Tesly a jejích akcií. Ten ale nyní začíná vyjadřovat vážné obavy.

Russell před několika dny zveřejnil na youtube video, ve kterém chválí Model Y, ale zároveň vyjadřuje obavy z „poptávkového útesu“. Ten by mohl způsobovat to, že poptávka po vozech Tesly klesá více, než společnost čeká. Russell v této souvislosti hovoří o „garážové teorii“. Podle ní se nedá předpokládat, že poptávka po elektromobilech poroste dál lineárně tak, jak se obecně čeká. Příčinou je, že klesá počet lidí, kteří mohou parkovat své auto v garáži a tak je nabíjet. Parkují totiž na silnici a museli by tedy z domu táhnout šňůru až k vozu. 

„Infrastruktura je pro rozvoj elektromobility velkým problémem. Spojené státy jsou určitým způsobem výjimečné, protože hodně domů na předměstích má svou vlastní garáž a tam lze instalovat nabíječku. To ale neplatí o domech a bytech blíže centru měst a řadě jiných zemí. Tam by dobíjení bylo mnohem problematičtější,“ tvrdí Russell. 

Russell také poukazuje na rostoucí zásoby společnosti, které dolehnou na její schopnost generovat hotovost. A v neposlední řadě poukazuje na stejný problém, jakým se zabýval například analytik Morgan Stanley Adam Jonas. Hovoří o „tvrdohlavém odmítnutí navýšení kapitálu v době, kdy firma nemá rezervy hotovosti“. Tím vznikají provozní problémy, které jsou „extrémně frustrující“. FTAlphaville dodává, že tato neochota navýšit zásobu hotovosti je záhadou i pro něj. Pokud by Tesla rezervy měla, nemusela by například uspěchat uvedení Modelu 3 na trh a mohla by udržet kvalitu na potřebné úrovni. 

Russell ale nakonec přes všechnu uvedenou kritiku uvedl, že nakoupil další akcie Tesly. Podle jeho vlastních slov mu totiž došlo, že „základní příběh o efektivitě této firmy a její nepřekonatelné technologii je stále relevantní“. Medvědi podle něj například tvrdili, že nikdy nebude prodávat Model 3 za 35 000 dolarů, ale realita ukázala, že se mýlí. 

Zdroj: FTAlphaville


 

Čtěte více:

Posedlost svazkem, který nemusí fungovat?
22.03.2019 5:59
Nová banka „moc velká na to, aby mohla padnout“ možná přijde na svět v...
Zaděláno na ocelové investiční zklamání?
21.03.2019 18:48
Bank of America Merrill Lynch přišla s dost pesimistickým pohledem na ...
Americký generál obvinil Google, že pomáhá Číně se zbrojením
22.03.2019 8:34
Předseda amerického sboru náčelníků štábů Joseph Dunford se sejde s př...
Facebook léta ukládal přístupová hesla v nezašifrované podobě
22.03.2019 8:35
Facebook léta ukládal miliony přístupových hesel svých uživatelů na in...
Zákaz Huawei pro jeho evropské rivaly: Spása nebo zkáza?
25.03.2019 5:46
V době předinternetového kapitalismu bývaly problémy dominantní firmy ...

Váš názor
  • zdroj
    26.03.2019 15:51

    Russel se přiblížil pochopení podstaty elektro(ne)mobility - tedy, že zatímco vozy na fosilní paliva si vozí svoji palivovou "elektrárnu" s sebou, elektrovozy jsou jako entity v Matrixu připojeny (a jen na krátkou dobu během přesunu odpojeny) k centrální elektrárně, z níž svoji sílu musí sát - ale nakonec učinil špatný závěr: opět investoval. Podlehl totiž investorskému prokletí, kdy nedokáže svoji špatnou investici odepsat a snaží se ji zachránit další (špatnou) investicí...
    Niemetz
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data