Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zákaz Huawei pro jeho evropské rivaly: Spása nebo zkáza?

Zákaz Huawei pro jeho evropské rivaly: Spása nebo zkáza?

25.03.2019 5:46
Autor: Redakce, Patria.cz

V době předinternetového kapitalismu bývaly problémy dominantní firmy v daném průmyslu pro její rivaly dobrou zprávou. V dnešním hyperpropojeném světě je ale zákaz uvalený Západními vládami na Huawei, čínského lídra na trhu s telekomunikačními zařízeními, hrozbou i pro jeho konkurenty. Jak švédský Ericsson, tak finská Nokia by byly raději, kdyby tato geopolitická sága skončila, aby se mohly soustředit na soupeření o kontrakty související se spuštěním superrychlé páté generace (5G) mobilních sítí.

Americká vláda ve své kampani na přesvědčení spojenců, aby zmrazili tendry s Huawei na 5G, nepolevuje. Straší, že vybavení od Huawei může obsahovat záměrné bezpečnostní chyby, aby Číňané mohli odposlouchávat nebo útočit na telefonní sítě. Tento měsíc hrozil americký vyslanec v Berlíně Richard Grenell v dopise německé ministryni hospodářství, že pokud dovolí, aby se čínské firmy podílely na výstavbě sítí 5G, tak osekají americkou spolupráci s německými bezpečnostními agenturami. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo nedávno v Maďarsku tvrdil, že podnikání s Huawei by mohlo zvrátit rozhodnutí ohledně toho, kam Amerika rozmístí své vojenské jednotky.

Británie a Německo jsou mezi těmi, kdo požadavkům Američanů nepodlehl. Německá kancléřka Angela Merkelová 19. března řekla, že nevyloučí firmy z německého trhu „jen proto, že je z určité země“, ale finální rozhodnutí ještě nepadlo. I kdyby Amerika v Evropě zvítězila, tak jako v Austrálii a Japonsku, není pravděpodobné, že by Ericsson a Nokia získaly zpět tržní podíl, který v posledních letech ztratily. Mezi lety 2015 a 2018 vzrostl tržní podíl Huawei z 24 % na 28 %, naopak podíl Nokia klesl z 20 % na 17 % a Ericssonu z 15 % na 13 %. Eskalace tahanic s Huawei by mohla dohnat Peking k tomu, aby na oplátku vykopl Západní firmy z Číny.

To by byla pro severské duo podpásovka. Čína loni tvořila na světových tržbách Ericssonu 10 % z celkových 24,2 mld. USD. Tato firma provozuje v Číně dvě centra pro výzkum a vývoj. Podíl Nokie je na tržbách v kontinentální Číně, Hong Kongu a Tchaj-wanu podobný. Pierre Ferragu z New Street Research se domnívá, že dodatečné tržby v Evropě by díky zákazu Huawei ani nevyvážily ztráty v Číně, nehledě na to, že Čína spustí 5G o rok nebo dva dříve.

Co je důležitější, obává se šéf Ericssonu Börje Ekholm, zákaz pro Huawei by zpomalil spuštění 5G v Evropě. Tento kontinent už tak v současné generaci bezdrátové technologie 4G zaostává za Amerikou o tři až čtyři roky, komentuje. Nejistota ohledně regulací, cen, a zejména toho, jak jednat s Huawei, pravděpodobně Evropu ještě více zpomalí. Evropští operátoři tvrdě lobují za zachování výběru mezi třemi dodavateli. Mnozí dávají přednost výrobkům Huawei, které jsou často levnější (a někteří tvrdí, že i lepší).

Hrozba zákazu Huawei představuje pro německou aukci 5G studenou sprchu. Tato aukce, která začala 18. března, přitáhla čtyři velké operátory a očekává se, že bude trvat několik týdnů. Všichni čtyři zájemci rozsáhle využívají hardware od Huawei, jako jsou antény a routery. Přechod na 5G bude vyžadovat velké výdaje na nové zařízení. Huawei chce být jedním z jejich hlavních dodavatelů (ačkoliv by nejprve musel splnit striktnější bezpečnostní požadavky, které zvažuje německá vláda). V listopadu tato čínská firma otevřela laboratoř v Bonnu, základně německého regulátora pro kyberbezpečnost, kde se mohou její zařízení testovat.

I když je možné Huawei v Evropě (jeho největšímu trhu mimo Čínu) úplně zakázat, znalci trhů varují, že by to mohlo být velice komplexní a nákladné. Velký problém by to byl zejména v zemích, kde je Huawei silně zavedený, jako v Itálii, Polsku a Británii, řekla Stéphane Téral z výzkumné firmy IHS Markit. S určitou mírou nadsázky přirovnává Bengt Nordstrom z poradenské společnosti Northstream vzniklý šok k pádu Lehman Brothers v roce 2008. Většina z asi 200 evropských operátorů mobilních sítí používá zařízení na 4G od Huawei.

Při dotazu, zda řeči o možném zákazu pro Huawei měly nějaký dopad na objednávky Ericssonu, Erkholm odpověděl, že „upřímně řečeno ne“. 18. března největší dánská telekomunikační firma potvrdila, že při výstavbě sítí 5G dala přednost Ericssonu před Huawei, svým současným producentem vybavení. Tato smlouva ale byla sjednána ještě předtím, než se vůbec začaly objevovat obavy z Huawei. Pro Ekholma a jeho protějšek Nokii, je celá tato kontroverze akorát horší, než lepší.

Zdroj: The Economist


 

Čtěte více:

Nokia výrazně snížila ztrátu, očekává slabší začátek roku
31.01.2019 9:36
Finský výrobce telekomunikačních zařízení Nokia vloni snížil ztrátu na...
Huawei se údajně chystá zažalovat americkou vládu
04.03.2019 11:15
Čínská telekomunikační společnost Huawei se chystá zažalovat vládu Spo...
Telekomunikační firma Huawei zažalovala vládu Spojených států
07.03.2019 8:16
Čínská telekomunikační společnost Huawei zažalovala vládu Spojených st...
USA kvůli Huawei hrozí omezit výměnu tajných informací s Německem
12.03.2019 8:58
Spojené státy oficiálně pohrozily Německu omezením výměny zpravodajský...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.05.2025
14:59Fidelity: Investoři do ETF reagují na celní konflikt odklonem od USA
8:13Víkendář: Reklamu jen tak nepoznáme?
24.05.2025
14:33Fidelity International: Jak mohou neutrální akciové strategie využít sílu volatility
8:10Víkendář: Svět, kde předvídatelnost je slabostí a cla jsou nejkrásnějším slovem ve slovníku
23.05.2025
22:03Americké trhy krvácí po hrozbách cel vůči EU a Applu  
17:44Traders Talk: Trump rozbouřil trhy, Colt potěšil výsledky a UnitedHealth v problémech
17:17PwC: Prodej elektromobilů v 1. čtvrtletí stoupl o 42 procent na 2,7 milionu
15:57Jednání s EU podle Trumpa nikam nevedou, chce clo 50 procent. Akcie klesají
15:49Půjde to k normálu bez cenového šoku?
14:26Pivo s Patrií ve Zlíně - s analytikem a makléřem o trzích i novinkách ve světě investic
13:03Perly týdne: Googlu a Applu se změnily časy
13:01Italská banka UniCredit soudně napadne podmínky převzetí konkurenční Banco BPM
11:00M2C míří na burzu: Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:30Tlak na dluhopisy polevil a ulevilo se i akciím  
10:13Do Česka dorazily první dodávky nového jaderného paliva od Westinghouse
8:56Německo hlásí růst HDP o 0,4 pct, ale celoroční stagnace zůstává ve hře
8:46Rozbřesk: Zhoršená nálada v eurozóně. Ale z jiného důvodu, než byste čekali
8:45Erste a VIG dnes naposledy s dividendou, růst HDP v Německu a další várka celního napětí mezi USA a EU  
22.05.2025
22:01Zámořské akcie se stabilizují, nárůstům vévodí Advanced Auto Parts  
17:20Výjimečný celý svět

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data