Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bytovou krizi řeší zdaněním prázdného bydlení Vancouver či Paříž

Bytovou krizi řeší zdaněním prázdného bydlení Vancouver či Paříž

04.04.2019 16:59
Autor: ČTK

V rámci tažení za dostupné bydlení řada světových měst, mimo jiné Vancouver či Paříž, zatížila vlastníky prázdných bytů dodatečnými daněmi. V pátek budou zástupci pražské koalice debatovat o kontroverzním návrhu zmapovat počet prázdných bytů v české metropoli; toto opatření podle kritiků povede k uvalení vyšší daně z nemovitosti na majitele.

Daňová opatření, která mají zabránit bytovým krizím ve městech, existují například v Kanadě. Provincie Britská Kolumbie v oblastech, kde ceny domů či bytů, ale také nájmů rychle vzrostly, takže se bydlení pro řadu obyvatel stává nedostupné, zavedla daň na prázdné nemovitosti. Tato daň je zaměřena proti kanadským i zahraničním spekulantům, kteří v Britské Kolumbii jinak daně neplatí. Takto vybrané peníze pak slouží k podpoře dostupného bydlení. Portál provinční správy uvádí, že tato daň se netýká více než 99 procent obyvatel Britské Kolumbie.

Vancouver, který je největším městem Britské Kolumbie, zavedl na prázdné domy a byty obdobnou daň. Vyhnout se jí je možné tehdy, pokud majitel nejméně šest měsíců z uplynulého roku nemovitost používal k hlavnímu bydlení pro svou rodinu nebo k pronájmu. Majitelé nemovitostí ve Vancouveru navíc mohou platit obě daně za prázdné nemovitosti, tedy městskou i provinční.

Loni v lednu se k podobnému zdanění odhodlalo Melbourne, hlavní město australského státu Victoria, a to včetně vybraných předměstí. Pokud zde nemovitosti v loňském roce déle než půl roku ležely ladem, musí jejich majitelé daň zaplatit. Její výše činí jedno procento z tržní hodnoty nemovitosti.

Stát Victorie daň zdůvodnil obavou, že v Melbourne a okolí zůstává mnoho míst k bydlení prázdných, což ohrožuje dostupnost domů a bytů pro obyvatele.

Od letošního roku daň z prázdných nemovitostí k bydlení uplatňuje kalifornský Oakland, kde takové opatření loni v listopadu schválili voliči. Výše daně činí 6000 dolarů (137.000 korun) za většinu domů, v případě bytů je to polovina.

Oakland očekává, že ročně vybere deset milionů dolarů (229 milionů korun), které použije výhradně na služby pro bezdomovce či podporu bydlení.

Z evropských měst zdanění bytů, které jejich majitelé neuvolnili k prodeji či pronájmu, zavedla například Paříž. Daň ve francouzské metropoli činí 60 procent tržní hodnoty ročního nájmu; do roku 2017, kdy zde podle médií bylo přes 100.000 prázdných bytů a domů, daňová přirážka činila dvacet procent.

Výrazně menší daňové zatížení pro lidi s druhým bydlením zavedla v roce 2016 Británie, na rozdíl od Paříže žádá daňový úřad tříprocentní přirážku.

Za jedno z nejdostupnějších a nejatraktivnějších míst k životu považuje portál Huffington Post Vídeň, jejíž systém sociálního bydlení označuje za zlatý standard. V bytech s regulovaným nájmem žije podle městské správy 62 procent obyvatel rakouské metropole. Huffington Post poznamenal, že v USA je takovéto bydlení nepopulární a je vyhrazeno pro ty nejchudší, ve Vídni na něj má nárok i střední třída, respektive každý, jehož roční příjem po zdanění činí v přepočtu méně než 1,2 milionu korun. V průměru pak Vídeňáci vydávají na nájem 27 procent svých příjmů.

 

Čtěte více:

Regulace nájemného ve Španělsku zasahuje Blackstone
15.03.2019 6:17
Rostoucí ceny pronájmů se staly nejnovějším terčem socialistické vlády...
Průměrná sazba hypoték klesla pod 3 procenta. Více lidí sjednává menší objemy
20.03.2019 8:27
Průměrná úroková sazba hypoték v únoru nepatrně klesla na 2,99 procen...
Kde se v Česku nejvíc staví? Lidé odcházejí z drahých pražských bytů do domů za metropolí
03.04.2019 16:01
Nejvíce nových bytů v rodinných a bytových domech na obyvatele se loni...
Vynáší více akcie, nebo nemovitosti?
04.04.2019 13:13
Pro některé lidi je nákup nemovitosti tou největší investicí jejich ži...
Švýcarský regulátor varuje před přehřátím na trhu nemovitostí
04.04.2019 16:21
Varování ohledně rizik na švýcarském trhu s nemovitostmi dosáhla vrcho...

Váš názor
  • Nádhera!
    05.04.2019 15:24

    Vydělávat na následcích schválených vlastních nesmyslů. Dokonalé. Dobráci nejsou žádné ořezávatka a zpeněží cokoliv. Sice to bydlení nevyřešilo, ale dobráci mají víc peněz pro sebe.
    HenryFord
Aktuální komentáře
06.05.2025
17:08Traders Talk: Rekordní akvizice Erste, zvláštní pohyby na ČEZ a akciová inspirace v USA
17:06Pokračování americké výjimečnosti?
17:02Británie a Indie uzavřely rozsáhlou dohodu o volném obchodu
16:52Negativní směr akcií se přenáší zpět na Wall Street  
16:31Šok v Německu: Merz se napoprvé nestal kancléřem, parlament to napravil ještě dnes
16:09Palantir Technologies (Investiční tipy): Lídra indexu S&P 500 doběhla realita (-13 %)  
14:59Pokud jednání s USA selžou, EU zavede cla za 100 miliard eur
14:29Kdo je Buffettův nástupce? Nenápadný Kanaďan je součástí Berkshire již 25 let
13:12FLASH: Merz utrpěl šokující porážku. Nezískal potřebné množství hlasů ke zvolení kancléřem
12:27Podpis nových Dukovan musí čekat. EDF i KHNP chystají právní kroky
11:25Damodaran: Investoři dopad cel na Apple přeceňují a nedoceňují jeho schopnost adaptovat se
11:21Čínské firmy obcházejí americká cla manipulací s fakturami, upozornil FT
11:04Výsledky FIXED: Obrat loni narostl, ale na ambiciózní půlmiliardový cíl nedosáhl
10:53Kam dál po strmém růstu? Akcie v Evropě míří dolů, americké futures také  
10:50Šindel: Dubnová inflace výrazně zpomalila, ovšem při stále silném růstu jádrové inflace
10:27Soudní pře kolem jaderného tendru: Nabídka KHNP je ve všech parametrech výhodnější, ať EDF zveřejní svou
9:19Rozbřesk: Fed půjde od zápasu k zápasu, aneb tvrdá americká data nejsou tak zlá
8:54Merz přichází na německou scénu, Fordu klesne zisk kvůli clům, americký berňák nestíhá a futures jsou smíšené  
6:09Trump jako budíček pro Evropu? Podcast MakroMixér s Alexandrem Hobzou, který se podílel na vzniku Draghiho zprávy
05.05.2025
17:41Setkání s analytikem a makléřem Patrie již zítra v Českých Budějovicích

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y