Rostoucí ceny pronájmů se staly nejnovějším terčem socialistické vlády ve Španělsku. Tamní socialistická vláda se několik týdnů před volbami rozhodla zasáhnout na trhu s bydlením a zarazit nájemné. To by v nových smlouvách na 6 milionů bytů mělo být navázáno na míru inflace. Co na to investoři?
Radost jich možná nemá celá řádka, včetně skupiny Blackstone Group. Ta na realitní trh ve Španělsku vstoupila po sesunu vyvolaném finanční krizí. Za nemovitosti v této zemi zatím utratila miliardy dolarů; v nájemním bydlení má zhruba 25 % španělských aktiv.
Podle banky Real Estate poskočila cena nájemného v Madridu a v Barceloně v letech 2014 – 2017 o zhruba 60 %.
Teď by měl být roční růst navázán na inflaci, která činí v současnosti 1,1 %. Strop by měl fungovat pět let pro individuální pronajímatele a sedm let pro institucionály jako Azora nebo Blackstone.
Rozhodnutí o zastropování nájmů vydala vláda premiéra Pedra Sáncheze ve formě mimořádného dekretu. Tento a další kroky na ochranu nájemců zveřejnil premiér 5. března - ve stejný den, kdy byl rozpuštěn parlament. Mezi opatřeními je třeba prodloužení minimální lhůty nájemní smlouvy ze 3 na 5 let, případně na 7 let, pokud je vlastníkem pronajímané nemovitosti firma, nebo povinnost přezkumu nařízených vystěhování úřadem sociální práce.
Průměrná výše nájemného vyskočila v posledních třech letech o 15 % na celostátní úrovni a o zhruba dvojnásobek v centrech atraktivních měst. Jedním z faktorů je situace ve stavitelství, které se ještě nedokázalo rozběhnout tak, aby zajistilo novou nabídku. Dalším faktorem, který stojí za rostoucími nájmy, je masová přeměna bytů na přechodné bydlení pro turisty typu Airbnb.
Robustní trh byl zatím investorům jako Azora a Blackstone ku prospěchu. Jenom v Madridu se starší rezidenční nemovitosti loni zhodnotily o 11 % a celostátně o 6,6 %. Mimořádný dekret by ale mohl výnosy takovýchto investorů omezit, tvrdí Bloomberg.
Graf ukazuje, jak se v období po krizi zhodnocovaly ceny bydlení:

Zdroje: Bloomberg, elpais.com