Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nejslibnější akcie pro letošní rok

Nejslibnější akcie pro letošní rok

09.04.2019 17:44

Goldman Sachs před několika dny zveřejnil seznam nejvíce a nejméně atraktivních akcií na americkém trhu. Tituly, které jsou v popředí první skupiny, by podle banky měly posílit o mnoho desítek procent. Patří mezi ně i Freeport Mcmoran, na který se podíváme detailněji. Ty nejméně doporučované akcie mají před sebou mít pád převyšující 20 %.

Následující tabulka zveřejněná na CNBC ukazuje akcie, které mají podle GS ten nejhorší výhled:
0
Zdroj: CNBC, GS

Druhá tabulka už ukazuje akcie a firmy, které by měly investory nejvíce potěšit. Na čele žebříčku najdeme těžce zkoušenou utilitu Pacific Gas and Electric Company, podle GS s potenciálem 111% zisků. Vysoko najdeme i hojně probíraný Netflix (79% očekávané zisky). U něj jsem na dlouhodobější vývoj zvědav, protože můj pohled je spíše opačný, ale samozřejmě se mohu těžce mýlit (minimálně podle konsenzu na Wall Street tak skutečně činím). Hned za Netflixem pak nalezneme největšího těžaře mědi na světě, společnost Freeport McMoRan (FCX).
0
Zdroj: CNBC, GS

Akcie FCX si za poslední tři měsíce připsaly téměř 20 %. Hodně k tomu přispělo to, že firma pokročila v jednání s indonéskou vládou ohledně vlastnictví dolu Grasberg. Rád bych pak tady v této souvislosti připomněl mé úvahy o cyklickém obratu v Číně z minulého týdne. K nim nyní díky štědrosti Danske Bank mohu doplnit následující graf, který se úzce týká FCX. Červenou křivkou totiž ukazuje vývoj ceny mědi. A Danske jej interpretuje jako jednu ze známek toho, že v čínském hospodářství bylo dosaženo dna a cyklus se opět vydá nahoru. Pokud se tak skutečně stane, FCX by měl ze síly mědi těžit, otázkou samozřejmě je, nakolik si již tyto zisky vybral.
0

Alespoň velmi hrubou odpověď na uvedenou otázku mohu nabídnout v následující formě: Za posledních 12 měsíců firma na volném toku hotovosti vydělala 1,9 miliardy dolarů, průměr za posledních pět let dosáhl mnohem nižší hodnoty, 0,37 miliard dolarů. Táhne jej dolů jak průměrně nižší provozní tok hotovosti, tak průměrně vyšší investice. Kapitalizace firmy nyní dosahuje 19,3 miliard dolarů. A firma by jí ospravedlnila například ve scénáři, kdy by dokázala oněch 19,3 miliard dolarů dlouhodobě navyšovat o 5 % ročně.

Výše uvedené tedy neimplikuje žádný návrat k průměru, ale naopak navyšování historicky relativně slušných výsledků za posledních 12 měsíců. Pokud ovšem pohlédneme na analytický konsenzus na Business Insider, zjistíme, že zde je optimismus ohledně vývoje provozního a volného cash flow ještě znatelně výše. Pokud by měl pravdu, lze se ztotožnit s názorem GS. Vyloučit ale pak musíme zejména vážnější problémy čínské ekonomiky (v této souvislosti viz i „Jak může vypadat čínská finanční krize? Čína jako globální investor číslo jedna“ od Jana Bureše). Na toto riziko ale není samozřejmě citlivý jen FCX, ale u něj by šlo o citlivost značnou.


Čtěte více:

Tohle (ne)kupujte
04.04.2019 17:39
Investiční společnost Bernstein snížila před několika dny doporučení u...
Nasdaq ukončil pětidenní rally, Tesla -8,23 %
04.04.2019 22:02
Trh čeká na další podrobnosti o jednáních mezi Čínou a USA. Nepřekvapí...
FT: Evropští investoři si stěžují na růst cen burzovních dat
05.04.2019 8:20
Evropské akciové burzy v posledních měsících čelí stížnostem z řad svý...
Samsungu klesl čtvrtletní zisk o 60 procent
05.04.2019 10:27
Jihokorejská společnost Samsung Electronics zřejmě za první čtvrtletí ...
Martin Kycelt: Akcie Tesly jsou teď na prodej (video)
05.04.2019 16:01
Americká společnost Tesla je možná průkopníkem elektromobility, na obh...
Pinterest si jde na burzu až pro 1,3 miliardy USD
08.04.2019 13:54
Společnost Pinterest si jde na burzu pro 1,28 miliardy dolarů. Taková...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.12.2025
9:17Víkendář: Prudký nárůst cen domů pozorovaný za poslední půlstoletí není velkým překvapením…
20.12.2025
9:12Víkendář: Nelze očekávat, že by ceny domů ve velkých městech v dohledné době klesly
0:16Česká zbrojovka získala zakázku od německé armády, vybrala si její pistoli jako novou služební zbraň
19.12.2025
23:03HARDWARIO očekává za letošek překročení 100 milionů korun tržeb. Zásadně tak překoná plán
22:01S&P 500 pokračoval v růstu na „Triple Witching“ den  
17:36Tentokrát stejně?
16:37J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Záznam z konference pro investory
15:43Marks: Dva druhy bublin a zdraví současného akciového trhu
13:42ČNB: Bankám za tři čtvrtletí stoupl čistý zisk o 9,4 miliardy na 100 miliard Kč
13:35Mraky nad Vestas se rozfoukaly. Výrobce větrných turbín míří k nejlepšímu roku za dekádu
12:50První dodávky H200 na obzoru? Trumpova administrativa přezkoumává prodeje AI čipů Nvidie do Číny
12:07Perly týdne: Na dům nemáme, tak nakoupíme akcie?
11:04Kecky Nike v Číně neletí. Výrazný propad tamních prodejů posílá akcie o 10 procent dolů
10:23BoJ zvýšila sazby na nejvyšší úroveň za 30 let. Další růst může přijít do půl roku
9:51UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu, ISIN CZ0003557159
9:45UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu, ISIN CZ0003557167
9:29USA v roce 2026: Stabilní inflace, nižší sazby a otazníky nad Fedem
9:05Rozbřesk: Koruna zastavila oslabování. Americká inflace spadne v lednu k cíli, Fed bude pokračovat v redukci sazeb
8:54EU schválila půjčku Ukrajině, japonská centrální banka zvýšila sazby a německá spotřebitelská důvěra prudce klesá  
8:50J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o deváté výplatě úrokového výnosu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data