Investiční společnost Bernstein snížila před několika dny doporučení u akcií společností a Analog Devices z nadvážit na neutrální. Obvykle se zde podobné změně směrem dolů nevěnuji, ale v tomto případě bych rád učinil výjimku, protože je podle mne dobrá firma (kdysi jsem tu již o ní v tomto duchu psal).
Bernstein ve své analýze tvrdí, že je stále nervóznější ohledně vývoje na trhu s polovodiči, které generují naprostou většinu tržeb TI. Zásoby jsou v sektoru navíc vysoko a jeho valuace „nejsou tak přívětivé“. Bernstein dodává, že by nikoho nepřesvědčoval, aby tuto akcii nevlastnil dlouhodobě, protože jde o kvalitní byznys. Ale v tuhle chvíli jsou prý lepší investiční příležitosti.
V souvislosti s krokem Bernsteinu můžeme trochu obecněji uvažovat o tom, jaký je vlastně rozdíl mezi doporučeními koupit a držet. Obecný konsenzus je jasný: První má indikovat vyložené investiční příležitosti, druhé ty o něco horší. Z mého pohledu jsou ale fakticky jen dvě možnosti: Nějakou investici mít v případě, že se vyplatí. Nebo nemít v případě opačném. A pokud se něco vyplatí držet, tak se to musí vyplatit i koupit (pokud abstrahujeme od transakčních nákladů). Tato určitá logická nesrovnalost se pak, zdá se, trochu promítá i do postoje Bernsteinu k TI. Ale podívejme se hlavně na firmu samotnou.
Akcie TI si letos připisuje asi 15 %, takže je na tom zhruba podobně jako celý trh. Kapitalizace firmy se dostala nad 100 miliard dolarů a následující tabulka ukazuje, jaké byly dosavadní hlavní finanční výsledky. Tržby rostly za posledních pět let v průměru o 5,3 %, zisky díky zvyšujícím se maržím o více než trojnásobek! Podobné je to s provozním tokem hotovosti a volným tokem hotovosti (tedy s tím, co zbude po investicích). Ten za posledních měsíců dosáhl 6,06 miliardy dolarů:

Kapitalizace firmy nyní dosahuje přesně 102 miliard dolarů. A mé jednoduché kalkulace ukazují, že pokud by firma zvyšovala oněch 6,06 miliardy dolarů o 3 % ročně, současná hodnota tohoto toku hotovosti by odpovídala kapitalizaci. Minimálně s ohledem na historické výsledky to není vysoko nastavená laťka – firma by například nemusela dál zvyšovat marže (což také nejde donekonečna) a stačilo by jí snížit tempo růstu posledních pěti let téměř na polovinu.
Dobré je dodat, že TI má hodně silnou rozvahu a firmu hodnotí velmi pozitivně jinak poměrně přísná Morningstar (i když cílovou cenu má nastavenou mírně pod cenou současnou). Poukazuje například na výbornou alokaci kapitálu spojenou s cílem vyplácet veškerý volný tok hotovosti akcionářům (což mimochodem v tomto případě fakticky znamená, že je namístě implicitní předpoklad, že volný tok hotovosti se rovná volnému toku hotovosti na vlastní jmění, který ve svých hrubých kalkulacích používám). Pozitivně je hodnoceno i zaměření firmy na čipy s vyššími maržemi, které by mělo přinést další zvyšování hrubé marže. Jal bylo zmíněno, Bernstein se domnívá, že na trhu jsou nyní lepší příležitosti než TI. Já s ohledem na výše uvedené dodávám, že TI je podle mne stále „slušný oddíl“.