Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Neničte to málo, co ještě funguje

Neničte to málo, co ještě funguje

15.04.2019 15:33
Autor: Redakce, Patria.cz

„Musím se k něčemu přiznat: Miluji Fed. A mám podezření, že tomu tak je u většiny dalších ekonomů. Nyní se ale obávám, že tato moje láska je v ohrožení.“ Na stránkách The New York Times to píše známý ekonom a autor učebnic N. Gregory Mankiw. Žijeme podle něj v době, kdy „mnoho veřejných institucí působí škodu“: Bílý dům je v „neustálém chaosu“. Kongres je polarizovaný jako nikdy předtím a během posledních dvou let toho moc neudělal. A dokonce americký vrchní soud působí podle ekonoma více politicky, než by měl. Některé univerzity jsou zase nařčeny z toho, že tam bohatí rodiče dostávají své děti podvody. Ztratí svou kredibilitu i Fed?

Někteří lidé by mohli tvrdit, že ji již ztratil. Poukazovat by mohli na poslední finanční krizi a recesi. Mankiw připouští, že rozhodnutí nezachránit bankrotující Lehman Brothers mohlo být „nevynucenou chybou“. A následné události nemusely napáchat tolik škod, kdyby Fed jednal razantněji. Pokud ale vezmeme do úvahy, že nikdo není dokonalý a nemá všechny dostupné informace, Fed si podle ekonoma zaslouží dobré vysvědčení. Mezi jeho hlavní přednosti pak patří to, že je apolitickou institucí a pracují pro něj vysoce kvalifikovaní odborníci.

„Nejsem fanouškem prezidenta Trumpa, ale do čela Fedu dosadil některé výborné ekonomy,“ píše Mankiw. Důkazem jsou Jerome H. Powell, Randal K. Quarles i Richard Clarida. Dokonce i nominace Marvina Goodfrienda a Nellie Liangové se dá hodnotit jako dobrý výběr. Jenže nyní americký prezident „mění kurz“ a do vedení centrální banky chce dosadit Stephena Moora a Hermana Caina, což jsou podle Mankiwa „šokujícím způsobem nevhodní lidé“.

Moore je podle ekonoma „propagandista, který prosazuje konzervativní hodnoty založené často na velmi chatrných argumentech“. Cain má zkušenosti s vedením firmy, ale nemá žádné vzdělání v oblasti ekonomie či „náznak zkušeností s financemi“. Mankiw připomíná, že v roce 2011 senátor Richard C. Shelby zablokoval jmenování Petera A. Diamonda guvernérem Fedu i přesto, že šlo o člověka s titulem Ph.D. a profesora na MIT. Podle senátora neměl dostatečné zkušenosti s monetární politikou a financemi. Zmínění dva kandidáti jsou na tom v tomto ohledu stejně a navíc nemají ani potřebný intelekt, tvrdí Mankiw.

Ekonom dodává, že jmenování obou mužů je nyní nejisté kvůli tomu, že Moore čelí obvinění z neplacení výživného a federálních daní. A Cain byl zase nařčen z nevhodného sexuálního chování. Největší obavy ale vzbuzuje to, že „prostě nemají dostatečnou kvalifikaci“ a Mankiw podle svých slov doufá, že oba budou senátem zamítnuti.

Zdroj: The New York Times

 

Čtěte více:

Mohl by Fed cílit ceny komodit?
29.03.2019 14:13
„Různí lidé po Fedu chtějí, aby dělal různé věci, ale on se podle nich...
Co udělají akcie, pokud Fed sníží sazby?
01.04.2019 18:18
Jedním z klíčových investičních témat posledních měsíců a týdnů byl po...
Pictet: Akcie si už své zisky vybraly, evropské firmy jsou méně zadlužené
10.04.2019 16:25
Investiční společnost Pictet zveřejnila svůj aktuální pohled na další ...
Fed je stále ohledně sazeb opatrný, letos jejich zvýšení nečeká
11.04.2019 8:25
Měnový výbor centrální banky USA (Fed) zůstává ve výhledu dalšího vývo...

Váš názor
 • B O L Š E V I C I
  15.04.2019 17:55

  Bolševici z New York Times útočí. Ještě něco z Guardianu, Le Humanite, Deníku Referendum a Halo Novin - aby to bylo kompletní. Tragická epizoda stoleté existence FEDu skončí, USA fungovaly dost dobře i před ním. Jen příživníci a minipulátoři žijící z tisku peněz a manipulací s úrokovou mírou si budou muset hledat poctivou práci.
  Hayek
 • kvóty
  15.04.2019 16:37

  Oni ještě nemají kvóty na obsazení pozic v FEDu minoritami? Bazinga!
  sgt.Mike
  • Re: kvóty
   15.04.2019 18:29

   Já bych zavedl kvóty na ženy u horníků, pokrývačů, slévačů a asfaltérů. Kvóty na blbce s IQ80 na vysokoškolské profesory. Kvóty pro chromé a třaslavé k chirurgům.
   Hayek
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:50JP - HDP, q/q