Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ prozkoumá možnosti těžby lithia v ČR, poskytne půjčku australské EMH

ČEZ prozkoumá možnosti těžby lithia v ČR, poskytne půjčku australské EMH

16.07.2019 10:14, aktualizováno: 16.7. 11:27
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Aktualizováno

Energetika ČEZ poskytne společnosti European Metals Holdings Limited (EMH) půjčku 2 miliony eur formou konvertibilního úvěru. Polostátní gigant by tak časem mohl získat podíl v této australské společnosti, která pokračuje v rozvoji svého projektu těžby lithia a cínu u Cínovce v Krušných horách. EMH to uvedla v dnešním sdělení. Český ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček později řekl, že ČEZ, který ze 70 procent vlastní stát, prozkoumá možnosti těžby lithia u Cínovce. 

Půjčka s úrokovou sazbou 7,5 % bude mít datum splatnosti 31. prosince 2019. ČEZ do vypršení této lhůty může přeměnit jistinu na akcie společnosti.

EMH tvrdí, že tuzemská energetika nyní provádí due diligence společnosti a projektu. Pokud bude výsledek tohoto procesu úspěšný, ČEZ by se skrze přeměnu úvěru a následné dodatečné investice mohl stát největším akcionářem a jedním z partnerů pro rozvoj projektu Cinovec Lithium/Tin Project, stojí také na webu australské firmy.

Akcie ČEZ rostou na pražské burze v úvodu dne o 0,3 %, index PX odevzdává část úvodních zisků a přidává 0,05 %. Akcie EMH na londýnské burze přidávají 20 %.

Možnost těžby lithia v Česku se stala jedním z rozhodujících témat před posledními parlamentními volbami. EMH má povolené vrty pro průzkum těžby lithia a cínu u Cínovce, kde by se mohlo nacházet jedno z největších ložisek lithia v Evropě. Dvě třetiny zásob leží na české straně, zbytek v Německu. EMH prostřednictvím své dceřiné společnosti Geomet vlastní práva na hlubinnou těžbu.

"Máme zajištěnu konvertibilní půjčku a na konci roku se můžeme rozhodnout, jestli si ji necháme vyplatit s úroky nebo jestli ji přeměníme na akcie. A vedle toho máme dohodu, že pokud nám to bude dávat smysl, chtěli bychom navýšit kapitál do majoritního podílu," sdělil generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Ještě před dvěma lety ČEZ neměl o případný vstup do EMH zájem. Podle Beneše však firma aktualizovala podnikatelskou koncepci a začala se angažovat v rozvoji bateriových systémů a elektromobility.

"Na našem území se možná nachází významné ložisko lithia, což je základní surovina pro výrobu autobaterií. Je naším zájmem, aby zisk z možné těžby lithia zůstal co nejvíce v Česku. Stejně tak naším zájmem je, aby bylo ověřeno, zda se zde těžit lithium vyplatí nebo ne," uvedl Havlíček podle ČTK. Do průzkumu se podle něj zapojí těžařská firma Severočeské doly, dceřiná společnost ČEZ. "Věříme, že bude postupovat i s maximální péčí věnovanou životního prostředí a obcím v okolí," doplnil ministr.

Lithium se používá mimo jiné pro baterie do elektromobilů, dále například pro speciální skla a keramiku. Vzhledem k očekávanému růstu počtu elektromobilů a s tím spojených baterií odborníci předpokládají, že poptávka po lithiu vzroste do roku 2025 zhruba trojnásobně. V minulosti vláda uvažovala, že by stát vstoupil do EMH prostřednictvím státního podniku Diamo.

"Máme zajištěnu konvertibilní půjčku a na konci roku se můžeme rozhodnout, jestli si ji necháme vyplatit s úroky nebo jestli ji přeměníme na akcie. A vedle toho máme dohodu, že pokud nám to bude dávat smysl, chtěli bychom navýšit kapitál do majoritního podílu," sdělil podle ČTK generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

"Naše zkoumání může, ale také nemusí potvrdit technologické a ekonomické předpoklady případné těžby. Je logické využít know-how naší společnosti Severočeské doly, která má s těžbou velké zkušenosti. Do konce letošního roku společně s EMH ověříme, zda považujeme těžbu v lokalitě za potenciálně perspektivní," uvedl podle ČTK také Beneš.

Zdroje: EMH, Reuters, ČTK, Patria.cz

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Čtěte více:

ČEZ vyplatí dividendu 24 korun na akcii - nejnižší za 12 let a nejvyšší podílem na zisku
27.06.2019 6:11
Energetická společnost ČEZ vyplatí akcionářům dividendu 24 korun za a...
ČEZ koupil podíl v českém start-upu Neuron Soundware
27.06.2019 10:28
Energetická skupina ČEZ koupila prostřednictvím svého investičního fon...
Investory nových jaderných zdrojů v ČR mají být dceřiné firmy ČEZ s garancí státu
02.07.2019 10:31
Investory nových jaderných zdrojů v Česku mají být dceřiné firmy energ...
Investory bloků budou dcery ČEZ, schválila vláda. Stát pomůže v problémech
08.07.2019 15:12
Investory nových jaderných zdrojů v Česku budou dceřiné firmy energeti...

Váš názor
 •  
  16.07.2019 15:15

  Jsou to prostě prašivé svině, které by bylo třeba pozavírat do basy na doživotí. Jak to, že nějaká Australská firma, která má sídlo v jakémsi malém domečku v Austrálii a kterou vlastní kdosi neznámý v Anglii, bude profitovat z našeho společného nerostného bohatství? Kdo o tom rozhodl a proč? A celou dobu nás politici na čele s Babišovou vládou budou krmit pohádkami, že to bude těžit státní podnik Diamo a profitovat Český stát. Pokud by v ČR přišla podobná revoluce jako v únoru 48, pak právě kvůli takovýmto podrazům a megazlodějinám. https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/lithium-tezba-elektromobilita-geomet.A190125_453158_ekonomika_fih
  Drahokoupil
 •  
  16.07.2019 14:14

  Ten úvěr je zatraceně drahý a zároveň na důlní poměry zcela marginální. Důvěru to ve mně opravdu nevzbuzuje.
  ..
 • EMH
  16.07.2019 13:30

  Jestli si půjdou pro peníze na komerční rozjezd na burzu, stálo by to za úvahu. Ale ještě min. 3 roky bude ten projekt jen polykat nemalé peníze a příjmy nebudou nejspíš žádné, na investici teď je ještě brzo.
  Zvonička
  • Re: EMH
   16.07.2019 13:44

   Ale na spekulaci je nejvyšší čas! :-)
   Rostex
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university