Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ vyplatí dividendu 24 korun na akcii - nejnižší za 12 let a nejvyšší podílem na zisku

ČEZ vyplatí dividendu 24 korun na akcii - nejnižší za 12 let a nejvyšší podílem na zisku

27.06.2019 6:11, aktualizováno: 27.6. 8:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Energetická společnost ČEZ vyplatí akcionářům dividendu 24 korun za akcii před zdaněním. Dnes ráno o tom po téméř 19 hodinách jednání rozhodla valná hromada firmy. Jde o nejnižší dividendu za posledních 12 let. Mezi akcionáře bude rozděleno 12,9 miliardy korun z loňského zisku firmy, stát jako majoritní akcionář získá zhruba devět miliard korun. Návrh podalo představenstvo ČEZCelé jednání valné hromady energetické společnosti ČEZ trvalo více než 20 hodin, déle nikdy nezasedala.

Rozhodným dnem pro uplatnění práva na dividendu je 2. července. Nižší výši dividendy naposledy akcionáři ČEZ schválili na valné hromadě v roce 2007 ze zisku roku 2006, kdy činila 20 korun za akcii. Nejvyšší byla za rok 2009, a to 53 korun za akcii, loni ČEZ vyplatil 33 korun za akcii. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš dříve uvedl, že letos firma vyplatí akcionářům na dividendách 99 procent zisku očištěného o mimořádné vlivy, což je dosud nejvyšší podíl.

Tím, že prošel návrh vedení ČEZ, nebyl schvalován protinávrh zástupce části minoritních akcionářů Michala Šnobra, který požadoval z loňského zisku vyplacení dividendy 35 korun na akcii. Akcionáři kolem Šnobra iniciovali loni valnou hromadu, která se uskutečnila na konci listopadu. Šlo o první valnou hromadu ČEZ svolanou na popud minoritního akcionáře.

Šnobr dnes v noci ČTK řekl, že akcionáři, které sdružuje, budou kvůli možnému prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady iniciovat svolání další valné hromady ČEZ. Důvodem podle něj je, že bod nebyl zařazen na aktuální valnou hromadu firmy a ze strany představenstva společnosti na ní byly dotazy k tématu nedostatečně zodpovězeny. "S prodejem nesouhlasíme kvůli tomu, že jde o strategický, významný majetek," uvedl.

Valná hromada ČEZ navzdory celonočnímu jednání začala ve středu v 11:00 a trvala 20 hodin. Je o nejdelší valnou hromadu ČEZ. ČEZ také mění strategii, chce se ještě více soustředit na český trh. V zahraničí se do budoucna zaměří hlavně na služby související s moderní decentrální energetikou. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš dříve uvedl, že firma plánuje kromě dříve avizovaného Bulharska prodat majetek v Rumunsku a Turecku. Skupina podle něj zvažuje i prodej elektráren v Polsku.

V dozorčí radě nahradil Vaněček Šárku Viklerovou. Změnu navrhlo ministerstvo financí, přes které vlastní stát majoritu ve firmě. Některá média dříve uvedla, že Vaněček má podporu předsedy KSČM Vojtěcha Filipa. Komunisté tolerují koaliční vládu ANO a ČSSD, při dnešním hlasování o nedůvěře kabinetu se zdrželi hlasování. Akcionáři ČEZ dnes dále rozhodli, že Vaněček zůstane i ve výboru pro audit firmy.

Jednání valné hromady přerušil na 45 minut protest aktivistů ekologické organizace Greenpeace. Do sálu kongresového centra Cubex, kde se akce koná, vniklo kolem středečního poledne šest aktivistů. Další dvacítka zůstala stát v přísálí nad schodištěm. Protestovali proti možnému prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady. Na výzvu policie budovu v poklidu opustili.

Majoritním vlastníkem firmy je stát prostřednictvím ministerstva financí - vlastní 70 procent akcií. Hlasování na valné hromadě ČEZ tak vesměs končí podle přání resortu. Výsledky ČEZ se loni podle dřívějších vyjádření představitelů firmy dostaly na pomyslné dno. Očištěný čistý zisk, ze kterého se vyplácí dividenda, klesl proti roku 2017 o 37 procent na 13,1 miliardy korun.

Akcionáři kolem Šnobra chtějí kvůli Počeradům další hromadu ČEZ

"S prodejem nesouhlasíme kvůli tomu, že jde o strategický, významný majetek," uvedl Šnobr k elektrárně Počerady. Právě z podnětu akcionářů kolem Šnobra se loni v listopadu uskutečnila první valná hromada ČEZ svolaná na popud minoritního akcionáře. Šnobr a spol. tehdy podali hned v úvodu valné hromady protest proti programu jednání, který podle nich ČEZ nezákonně zúžil, a jednání akcionářů záhy opustili. ČEZ argumentoval, že přijal na pořad valné hromady všechny body, které právně mohl, a představenstvo ji svolalo podle zákona.

Protestem některých menšinových akcionářů proti tomu, že na její program nebyl opakovaně zařazen bod o možném prodeji elektrárny Počerady valná hromada ve středu začala. "Pokoušíme se o to už potřetí za sebou a nic se neděje. Považujeme to za šikanování," uvedl Šnobr. Podle ředitele útvaru právní služby ČEZ Patrika Bureše však tato záležitost do působnosti valné hromady nespadá.

O elektrárnu Počerady má zájem společnost Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. V říjnu loňského roku to potvrdil generální ředitel firmy Luboš Pavlas. Tykačova společnost Vršanská uhelná jednala s ČEZ, kterému elektrárna nyní patří, o její koupi předloni. Dozorčí rada ČEZ ale transakci neschválila.

V roce 2013 uzavřela Vršanská uhelná s ČEZ dlouhodobou smlouvu o dodávkách uhlí do elektrárny Počerady na 50 let, jejíž součástí byly i dvě opce na prodej elektrárny. První opci mohl ČEZ na základě smlouvy využít už v roce 2015. Tehdy ji nevyužil a elektrárna zůstala jeho majetkem. O druhé opci na prodej k roku 2024 musí ČEZ rozhodnout do konce letošního roku.

Elektrárna Počerady leží mezi městy Louny a Most. Svým instalovaným výkonem 5 x 200 MW patří k největším uhelným elektrárnám v zemi.

(Zdroj: čtk, Reuters, ČEZ)

 
 
 
 

Čtěte více:

Martin Novák: Výplata 100 % zisku ČEZ není konzervativní
17.05.2019 7:08
Těžíme z vyšších realizačních cen elektřiny, které se promítají do výs...
ČEZ zvýšil minimální výplatní poměr pro dividendu
27.05.2019 10:35
ČEZ mění dividendovou politiku společnosti. Výplatní poměr se zvýší na...
Jan Brožík: V Patrii jsem se učil, kde je sever, bojovat s trhem i napravovat chyby. Dividenda ČEZ mi nepřijde malá
30.05.2019 14:24
„Z Patrie jsem si odnesl, že když lidé dělají věci správně, tak to pak...
Michal Šnobr: Navrhuji dividendu 35 korun na akcii. Toto jsou mé argumenty, proč na to ČEZ má
04.06.2019 13:53
Energetický expert Michal Šnobr, menšinový kvalifikovaný akcionář ČEZ,...
ČEZ reaguje na protinávrh dividendy: Výší 24 Kč/akcie bereme v úvahu zájmy všech akcionářů i věřitelů
05.06.2019 11:28
Skupina ČEZ potvrdila, že jí byl doručen protinávrh akcionáře Michala ...
MF chce nahradit opční program ČEZ novým odměňovacím modelem
19.06.2019 9:29
Ministerstvo financí (MF) chce v energetické společnosti ČEZ ještě let...
ČEZ prodal aktiva v Bulharsku, stát chystá smlouvu o Dukovanech
21.06.2019 8:15
Energetická skupina ČEZ prodala svá aktiva v Bulharsku tamní firmě Eur...
Analytici: Valná hromada ČEZ přinese vášně, překvapení zřejmě ne
25.06.2019 14:44
Středeční valná hromada energetické společnosti ČEZ přinese vášně ze s...
Valná hromada ČEZ bude schvalovat dividendu 24 korun za akcii
26.06.2019 8:02
Valná hromada energetické společnosti ČEZ dnes bude schvalovat dividen...

Váš názor
 •  
  27.06.2019 15:46

  Ostuda, prodávám vše... Méně jak 5% diví si strcte někam.
  andre33
 •  
  27.06.2019 8:19

  Zajímavá je realita prezentace zvýšení prodejních cen. CFO Novák prezentoval vyšší cenu než ve skutečnosti v roce 2019 CEZ dosahuje. Tím se mu podařilo dosáhnout vyšší ceny akcií na burze a tím lepších výsledků při opcnim programu managementu. Tohle zavání trestným činem.
  mipa
  •  
   27.06.2019 9:51

   Al Caponeho dostali taky až za neplacení daní, ale tohle už mi přijde moc přitažené za vlasy. Asi jako zavřít Caponeho za špatné parkování.
   ..
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board