Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
BoE: S nízkým podílem práce na příjmech je to jinak, než se běžně tvrdí

BoE: S nízkým podílem práce na příjmech je to jinak, než se běžně tvrdí

13.08.2019 15:23
Autor: Redakce, Patria.cz

Již toho bylo hodně napsáno o globálním poklesu podílu práce na celkových příjmech. Mezinárodní měnový fond a OECD se tohoto trendu spolu s rostoucí nerovností obávají a ekonomové spekulují nad jeho příčinami. Hovoří se o vlivu automatizace a robotizace výroby, offshoringu či třeba růstu moci takzvaných korporátních superhvězd. Jenže Germán Gutiérrez z NYU Stern Schod of Business a Sophie Pitonworks z Bank of England tvrdí, že s oním klesajícím podílem práce na celkových příjmech to není ani zdaleka tak jasné.

Zmínění ekonomové uvádějí, že pokud kalkulace očistíme o příjmy z nemovitostí a správně započteme příjmy osob samostatně výdělečně činných, obrázek se výrazně mění u řady zemí, výjimkou ale zůstávají Spojené státy, kde podíl práce na příjmech skutečně znatelně klesá. Rozdíl mezi neupravenými a upravenými daty ve skupině významných evropských ekonomik a Spojených státech je zřejmý z následujícího grafu:

001

Měření podílu práce na celkových příjmech by mělo být v principu jednoduché, nicméně jak podotýkají zmínění ekonomové, praxe se liší, a to zejména vlivem příjmů osob samostatně výdělečně činných. Problémem jsou pak i příjmy z nemovitostí. Zatímco v USA jsou do korporátního sektoru a následně do používaných dat zahrnuty pouze firmy, které daní své zisky jako tradiční korporace, v jiných zemích se praxe liší. Tam totiž data o příjmech ovlivňují i družstva a další organizace, které často vlastní rovněž reality

Zmíněné problémy s daty se navíc podle ekonomů v čase prohlubují a je proto důležité data očistit. Pokud tak učiníme, zjistíme, že v USA je situace podobná, jakou vidíme na základě neočištěných dat. Nicméně v jiných zemích existují značné rozdíly. „Naše zjištění zpochybňují běžně přijímané tvrzení, že dochází ke globálnímu poklesu podílu mezd na příjmech,“ tvrdí ekonomové. Vývoj ve vybraných zemích zobrazují následující grafy:

002

Gutiérrez a Piton se také domnívají, že jejich zjištění dokonce zpochybňuje i řadu teorií, které jsou zmiňovány v souvislosti s poklesem podílu práce na celkových příjmech. Pokud by totiž jeho příčinou byla technologické faktory, muselo by k němu docházet plošně a nejen v USA. Proč nacházíme takový rozdíl mezi Spojenými státy a ostatními zeměmi, je pak podle ekonomů tématem dalšího výzkumu.

Zdroj: Bank of England


 

Čtěte více:

Inflace se opět přiblížila třem procentům. Rostou ceny dovolených i nájmy
12.08.2019 9:42
Inflační tlaky v české ekonomice nepolevují. Meziroční inflace se po ...
ČEZ v druhém čtvrtletí zřejmě prudce zvedl zisk
12.08.2019 10:48
Elektrárenská skupina ČEZ pravděpodobně ohlásí za druhý kvartál téměř ...
Největší firmou světa je Microsoft, sesadil po sedmi letech Apple
12.08.2019 10:49
Největší firmou světa je Microsoft, který po sedmi letech sesadil z pr...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data