Inflační tlaky v české ekonomice nepolevují. Meziroční inflace se po krátké přestávce vrátila na úroveň 2,9 % a nachází se tak téměř na samé horní hranici tolerančního intervalu ČNB.
Jen v červenci se spotřebitelské ceny zvýšily o půl procenta, a to především v důsledku zdražení dovolených o téměř čtvrtinu. V tuto dobu obvykle ceny dovolených svižně rostou s tím, jak probíhá sezóna dovolených, a eskalují poslední nákupy spotřebitelů. Vedle toho poskočily nahoru i nájmy, které s odstupem času reflektují vysoké ceny nemovitostí stimulované poptávkou po bydlení.
Meziroční inflace je tedy téměř tříprocentní hranici a stále platí, že za její polovinu jsou odpovědné rostoucí náklady na bydlení. Nejenom ceny nemovitostí a nájmů, ale i energie, vodné, stočné a další služby, bez kterých se nelze obejít, soustavně zdražují. A jak naznačují ceny silové energie v zahraničí, například konec zvyšování účtů za elektřinu zůstává ještě v nedohlednu.
S vyšší inflací musíme počítat i v dalších měsících. Je velmi nepravděpodobné, že by se inflace mohla v blízké budoucnosti vrátit k cíli ČNB, tedy tam, kde by ji centrální banka ráda viděla. Zvlášť když i dílčí cenové indexy, které abstrahují od zásahů v podobě regulace nebo daňových změn, nenaznačují žádnou úlevu tlaku na růst cenové hladiny. Z pohledu ČNB je nyní asi nejvýhodnější variantou dál vyčkávat a ponechat úrokové sazby beze změny, byť finanční trhy už předjímají sérii rychlého snižování sazeb.