Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Heyman: Jak se ze Švédska stala dynamičtější ekonomika, než jakou jsou Spojené státy

Heyman: Jak se ze Švédska stala dynamičtější ekonomika, než jakou jsou Spojené státy

15.08.2019 12:33
Autor: Redakce, Patria.cz

Několik nových studií ukazuje, že v USA postupně klesá podnikatelská dynamika. Je to patrné například z poklesu podílu nově vznikajících firem na celkovém počtu společností, zhoršuje se i jejich podíl na tvorbě pracovních míst. Fredrik Heyman, Pehr-Johan Norbäck a Lars Persson k tomu na stránkách VoxEU dodávají, že ve Švédsku je trend rozdílný, a popisují, co je důvodem.

Ve Švédsku podíl nových firem roste a nyní se u společností mladších pěti let dokonce pohybuje na více než polovině. Nejvíce nových firem pak podle ekonomů vzniká ve službách. I zde se situace liší od USA, protože tam počet mladých firem klesá. Příčinou lepšící se podnikatelské dynamiky v severské zemi je pak podle ekonomů soubor reforem, které proběhly v osmdesátých a devadesátých letech. Často se přitom v této souvislosti zmiňují změny na makroekonomické úrovni – přechod na systém plovoucího měnového kurzu, zavedení inflačního cíle a nezávislé centrální banky. Heyman a jeho kolegové ale hovoří zejména o vlivu mikroekonomických reforem.

Tyto reformy vedly zejména k tomu, že byly sníženy bariéry vstupu do řady odvětví a zvýšila se flexibilita trhu práce a vlastnictví korporací. To se mimo jiné projevilo na produktivitě, protože její zlepšování bylo z velké části taženo právě vznikem nových dynamických firem. Právě v tom se Švédsko také liší od USA, jejichž ekonomika naopak procházela změnami, které nahrávaly spíše existujícím firmám s pevnou pozicí na trhu.

Alternativní vysvětlení popsaného vývoje tvrdí, že do Švédska dorazila později informační a technologická revoluce a tudíž současný vývoj odpovídá tomu, co probíhalo dříve v USA, které si již revolucí prošly. Ekonomové k tomu dodávají, že pokud by se nakonec ukázalo, že hlavní roli hrály skutečně technologie, ukazovalo by to na menší nutnost reforem. Na závěr pak podotýkají, že i ve Švédsku se začínají objevovat první známky obratu k horšímu, a to zejména ohledně tvorby pracovních míst mladými společnostmi. A i v této zemi se množí obavy z toho, jaký bude dopad nových technologií na trh práce, zaměstnanost a příjmovou nerovnost.

Zdroj: VoxEU

 

Čtěte více:

Švédsko nabádá, abychom nevěřili fiskálnímu populismu
12.06.2019 10:47
Několik ekonomů nyní navrhuje expanzivní fiskální politiku financovano...
Skandinávské nové peníze a nedostatek privátních bankéřů
29.07.2019 11:57
Pokud dělá sekci správy majetku v bance Nordea něco radosti (a také st...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  Occidental Petroleum Corp (06/20 Q2, Aft-mkt)
  Porsche Automobil Holding SE (06/20 Q2)
  Royal Caribbean Cruises Ltd (06/20 Q2, Bef-mkt)
  SeaWorld Entertainment Inc (06/20 Q2, Bef-mkt)
  Simon Property Group Inc (06/20 Q2, Aft-mkt)
  3:30Čína - CPI, y/y
  13:00Duke Energy Corp (06/20 Q2)
  13:00Marriott International Inc/MD (06/20 Q2)
  16:00USA - Nově otevřená prac. místa