Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
VoxEU: Cena kryptoměn je navzdory mnoha tvrzením zakotvena v realitě a fundamentu

VoxEU: Cena kryptoměn je navzdory mnoha tvrzením zakotvena v realitě a fundamentu

30.08.2019 10:51
Autor: Redakce, Patria.cz

V současné době není dobře známo, co vlastně ovlivňuje ceny kryptoměn. Siddharth Bhambhwani, Stefanos Delikouras a George Korniotis na stránkách VoxEU představují svou novou studii, podle které to v delším období jsou dvě hlavní skupiny faktorů. První z nich souvisí s důvěryhodností blockchainu dané měny a druhá s tím, jak se tento blockchain užívá. 

Někteří ekonomové se domnívají, že bitcoin, popřípadě další kryptoměny, nemají žádnou vnitřní hodnotu a soustavně vykazují známky bubliny. Bhambhwani a jeho kolegové ale nesouhlasí s tím, že „trhy kryptoměn jsou zaplaveny spekulativními obchody“. Podle nich mají tyto měny svou hodnotu odvíjející se od toho, jak důvěryhodné jsou transakce a obchody s ní a jaký prospěch přinášejí. Konkrétně hovoří o tom, že se tato hodnota odvíjí od „výpočetní síly a sítě“, která za danou měnou stojí.

Tato vazba by měla být podle ekonomů intuitivní. Jestliže za měnou stojí velká počítačová síla, mělo by to zrychlovat a zjednodušovat transakce s ní související. Růst by měla i bezpečnost měny a následně její důvěryhodnost. Tyto faktory se týkají nabídkové strany trhu, ale pozitivně by počítačová síla měla působit i na straně poptávkové. Spotřebitel by totiž měl preferovat měnu a blockchain, který je odolný vůči zásahům zvenčí, „nezná hranic“ a zajistí bezpečné transakce. 

Pokud se díky uvedeným faktorům zvětšuje počet uživatelů měny, roste ochota ji přijímat i u těch, kteří tak doposud nečinili. S tím se zvyšuje likvidita na trhu a velikost vytvářené sítě uživatelů by tak nakonec měla být pozitivně zkorelována s cenou kryptoměny. Ekonomové tento vztah testovali na reálných datech od společnosti Coinmetrics.io, zaměřili se na Bitcoin, Ethereum, Monero, Litecoin a Dash. Následující graf ukazuje, jak se vyvíjela cena bitcoinu a počítačová síla (hashrate), která za ním stojí:

001

Druhý graf srovnává cenu bitcoinu s velikostí sítě (počet aktivních adres):

001

Ekonomové docházejí k závěru, že data skutečně potvrzují tezi o tom, že v delším období jsou ceny kryptoměn taženy počítačovou silou a velikostí sítě, která za nimi stojí. To znamená, že „cena kryptoměny je v delším období zakotvena v realitě a zakládá se na fundamentu“. Je ovšem možné, že ji ovlivňují i další významné faktory, jako je regulace a politická rizika, uvádějí ekonomové. 

Zdroj: VoxEU


 

Čtěte více:

Keynesův investiční paradox a „kdybych tak před deseti lety koupil...“
21.08.2019 17:46
Na CNBC byl před několika dny jedním z nejčtenějších článků ten, který...
Německé poprvé a zlom pro trh: země prodala 30leté dluhopisy se záporným výnosem
21.08.2019 15:02
Německá vláda dnes v aukci poprvé prodala 30leté státní dluhopisy se ...
Pimco: Pravděpodobnost recese roste, ale Fed nakonec zakročí
22.08.2019 12:18
Investiční společnost Pimco si všímá toho, že „čtrnáctého srpna se roz...
Taylor: Spojené státy ukazují na špatného viníka svých problémů
26.08.2019 5:55
Americký ministr financí Steven Mnuchin si před několika týdny stěžova...
CNBC: Obří čínský dluh nelze dále ignorovat
23.08.2019 13:03
Druhá největší světová ekonomika se dostala za hranici, kdy si již nem...

Váš názor
 •  
  30.08.2019 11:10

  Tento výzkum je zajímavý, ale ještě mnohem zajímavější je moje zjištění. Zjistil jsem, že čím víc je komárů tím víc prší. To by mohlo vyřešit problém se suchem založením velkochovů komárů v odlehlých oblastech.
  ..
  •  
   30.08.2019 13:55

   tak ten je dobrej :). osobne jsem si uzil denni davku smichu .. uz ta prvni veta je perla a do kolen jsem sel po precteni posledni "Ekonomové docházejí k závěru"
   eple
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - PPI, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university