Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kdo je vaše oblíbená historická osobnost a proč právě Lenin?

Kdo je vaše oblíbená historická osobnost a proč právě Lenin?

30.09.2019 17:15

Ten vtip, který jsem napsal v nadpise, je samozřejmě z doby, která je snad definitivně za námi. Uvažování ve stylu „je jen jedna pravda, a to ta naše“, ale kvete. Týká se to nepřekvapivě i ekonomických doktrín/škol/teorií a toho, jak (ne)kriticky je jejich zastánci vnímají. Někdy se mi dokonce zdá, že čím více slabých míst nějaká ekonomická škola má, o to agresivnější jsou její hrdí zastánci (oni vlastně musí být). Obávám se ale, že tímto přístupem si jen škodíme a snažím se mu vyhýbat. Já sám si vážím...

Adama Smithe za to, že to všechno začal.

Friedricha A. von Hayeka za to, jak kladl důraz na přínosy trhu a poukazoval na slabosti řízeného hospodářství, což bylo v dané době (a nejen v ní) velmi třeba.

Josepha A. Schumpetera za to, že se věnoval nabídkové straně ekonomiky, poukazoval na neustále se měnící prostředí, nabídkové cykly, přínosy konkurence.

Johna Maynarda Keynese za to, že ukázal, že Sayův zákon v ekonomice, kde se dají peníze „dát do slamníku“, neplatí. A že to má dalekosáhlé důsledky. Že nasměroval naší pozornost ke zvířecím pudům. K tomu, že v peněžní ekonomice nemusí „úspory tvořit investice“, ale „investice tvořit úspory“. A řadu dalších věcí.

Hymana Minskyho za to, že poukázal na význam finančních trhů a toho co „dovedou“ napáchat, pokud se utrhnou ze řetězu.

Franka Knighta za to, že kladl důraz na riziko a nejistotu.

Miltona Friedmana za to, že byl zastáncem volného trhu, ale neignoroval poptávkovou stranu ekonomiky. Za to, že byl silou, která se stavěla proti těm, kteří se snažili nekriticky používat (či zneužívat) části teorií, se kterými přišel Keynes. A samozřejmě za to, jak nás posunul dopředu v oblasti monetární ekonomie.

Roberta Barra
za to, že se neustále vrací ke klasické ekonomii a podle mne tak pomáhá tomu, aby střední proud neustřelil do myšlenek typu Nové monetární teorie.

A třeba i tolik kritizovaného Paula Krugmana například za to, že přišel s koncepty, jako je past likvidity dlouho předtím, než začaly být relevantní v globálním měřítku.

A také řady dalších, kteří přišli s myšlenkami, z kterých dnes těžíme, nebo bychom mohli těžit, pokud bychom si nedávali klapky na oči. Dobré je také zmínit, že i výše zmínění (snad mimo pana Smithe) stáli na ramenou jiných gigantů. Viz například Víkendář: Nepoznaní hrdinové ekonomie, kde se píše o tom, jak Milton Friedman těžil z práce svého dnes málo známého kolegy Lloyda Mintse.

Když si procházíme historii toho, jak se utvářely ekonomické myšlenky a teorie, můžeme vnímat, jak jeden těžil z práce druhého a posouval věci dál – ať už na základě souhlasu, či nesouhlasu se svým kolegou. A samozřejmě mnohokrát došlo k onomu cimrmanovskému momentu, kdy se vědec obrací zpět se slovy „tudy ne, přátelé“. Takové momenty nám podle mne překážkou rozhodně nejsou. Jsou jimi spíše postoje „jen tudy a nikam jinam“. Jak ale poznat, že to skutečně není ta pravá cesta?

Já sám jsem za ty roky, co tak poslouchám různé teorie a názory, vypozoroval, že existuje docela spolehlivé vodítko. Vlastně jsem to naznačil už v úvodu: S čím větší suverenitou je nám předkládán nějaký názor, teze, teorie, projekce apod., o to více slabších míst má. Asi to souvisí s tím, že čím více někdo něčemu rozumí, o to více pokory k lidskému „vědění“ má a je si vědom jeho omezení. Ale možná se i tady mýlím.

Pokojný nový týden!

 

Čtěte více:

Ekonomické vztahy pod úhlem věčnosti
31.08.2019 16:25
"Ještě ve 20. století bude v Čechách panovat obecná představa, že (eko...
Zkrachovalá optika centrálního bankovnictví
06.09.2019 5:57
Bývalý ministr financí USA Lawrence H. Summers a ekonomka Anna Stansbu...
Ozdravný medvědí otřes světové ekonomiky
06.09.2019 17:36
Po ledové pláni běží lední medvěd, kterého pronásleduje vrtulník. Záhy...
Pro blaho státu i lidu
07.09.2019 16:54
"... vlastnictví každého jednotlivce je možné jen díky státu, a proto ...
Ekonomové budují národ, stát, kapitalismus
14.09.2019 16:43
"Brzy po válce se změněný diskurz projevil plnou silou ve všech oblast...
Ekonomie mezi Marxem a Feldmanem
21.09.2019 17:08
"...jak lze naplnit komunistické heslo každému podle jeho potřeb, ptal...
Kdysi zatracovaná ekonomická doktrína teď začíná být v kurzu
24.09.2019 6:08
Skoro nikdo si dnes nemyslí, že by centrální banky dokázaly svými souč...

Váš názor
 • R E S P E K T
  01.10.2019 11:03

  Je možné respektovat jiné směry, jiné školy, různé myslitele. Je možné diskutovat s kýmkoli. Ale pouze tehdy, když nám ta protistrana nic nenutí silou. __________________________________________________________________________ Nemám problém se bavit s komunistou, pokud ten komunista ten komunismus chce jen pro sebe a pro další komunisty. Pokud si založí kibuc a tam si se svými ten komunismus bude provozovat na svém a za své. __________________________________________________________________________ Stejně tak nemám problém se bavit se socialistou, pokud ale nemá ambici mi ty své ideje nutit proti mé vůli. Pokud si socialisté založí a společně budou provozovat komunitní nemocnice, školy, vzájemně výpomocné spolky, kampeličky a solidární penzijní fondy, mají mé plné požehnání. Pokud ale mají za cíl mne silou donutit k účasti, žádná další diskuse s nimi není možná. Možný je pouze odpor proti jejich násilí. __________________________________________________________________________ Nemám problém bavit se s marxistou, jehovistou, veganem, atd... ale jen do chvíle, než je napadne mi tu jejich doktrínu vnucovat, než je napadne chtít mě nutit jejich ideály financovat. __________________________________________________________________________ A nemám problém se bavit s nějakým keynesiáncem - pokud ovšem nebude prosazovat MONOPOL na jedinou legální měnu a s tou mně vnucenou měnou si pak neplánuje zkoušet své keynesiánské experimenty. Pokud si (neo)keynesiánci založí svou měnu, tak ať si na ní klidně nasadí minus deset procent úrok, růst měnové zásoby o 30 procent ročně, atd... Pokud jsou jejich teorie správné a taková měna bude skvělá, jistě si najde své uživatele i bez vynuceného monopolu. __________________________________________________________________________ Je úchylkou fanatiků demokracie, že "se na všem musíme nějak většinově shodnout". Proč? Budeme snad všichni hlasovat i o povolené barvě a délce vlasů? Proč se musím shodnout s Ostravákem a Mostečanem na tom, jakou měnu budu používat ve své smlouvě se svými klienty? Proč se s nimi musím shodnout, jak má vypadat školství, zdravotnictví, dráhy, pošta, zajištění na penzi? Proč se já i ten Ostravák a Mostečan musím domlouvat (přestože se neznáme, nemáme vůči sobě žádná pouta, natož závazky či smlouvy), proč se nemůžeme zařídit každý podle svých preferencí? Jsme snad každý stejný, máme každý stejné priority?
  Hayek
 • je samozřejmě z doby, která je snad definitivně za námi.
  30.09.2019 20:49

  Když se podívám na hrad, do vlády, a tady dole na Inspektora, tak vůbec nemám pocit, že ta doba je pryč...
  qwer
 •  
  30.09.2019 19:59

  Muj idol je Karl Marx. Pro kazdeho slusneho cloveka by to tak melo byt. Kapitalismus zkolabuje behem pristich 50 let, davam tomu 80%.
  Inspektor Clouseau
  •  
   03.10.2019 17:09

   Tak si od něj alespoň něco přečtěte. Ať víte, co čeho jdete a na jak chabých základech tvrdí některé věci...
   stanislav.hrouzek
Aktuální komentáře
14.07.2024
9:03Víkendář: Yardeni míní, že trhy se přestávají obávat ekonomického zpomalení a potenciál umělé inteligence je reálný
13.07.2024
16:28Komentář Invesco: Zlato a jeho červnová výkonost
9:57Víkendář: Tisíce umělých inteligencí místo jedné velké
12.07.2024
22:01Hlavní americké indexy obrátili po poklesu a uzavřely týden ziskem.  
17:59Světová ekonomika v příštím roce
17:48FT: Unilever plánuje zrušit třetinu pracovních míst v kancelářích v Evropě
17:46Americké banky zahájily výsledkovou sezónu, trhy umazávají včerejší ztráty  
17:15Braňo Soták: Update investičních tezí  
16:49Komerční banka, a.s.: Hlavní akcionáři KB k 30.6.2024
16:35Lufthansa podruhé zhoršila letošní výhled, zisk za druhé čtvrtletí klesl
15:26Jakub Blaha: JP Morgan zaznamenala výrazné oživení divize investičního bankovnictví  
14:56Citi hlásí růst tržeb všech hlavních divizí, varuje ale pře vyššími náklady
14:07Čistý úrokový výnos Wells Fargo za 2Q zaostal za odhady
11:18Banky poskytly v červnu hypotéky za 24,2 mld. Kč, nejvíce od března 2022
11:04Perly týdne: Kdy přijde čas na hodnotové akcie a proč je NVIDIA titulem s největším množstvím krátkých pozic
9:06Rozbřesk: Další propad americké inflace otvírá Fedu dveře k předvolební redukci sazeb, E. Zamrazilová: nižší inflace neznamená strmý pád sazeb
8:57Dodávky letounů 737 MAX se možná opozdí až o půl roku, sdělil Boeing zákazníkům
8:07Čína v červnu dosáhla rekordního přebytku obchodní bilance. Většina evropských trhů zelená, výjimkou je Amsterdam  
11.07.2024
17:10Je možné predikovat černé labutě?
17:03Investoři po inflačních číslech vybírají zisky, koruna zvrátila klesající trend posledních dní  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data