Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kdo je vaše oblíbená historická osobnost a proč právě Lenin?

Kdo je vaše oblíbená historická osobnost a proč právě Lenin?

30.09.2019 17:15

Ten vtip, který jsem napsal v nadpise, je samozřejmě z doby, která je snad definitivně za námi. Uvažování ve stylu „je jen jedna pravda, a to ta naše“, ale kvete. Týká se to nepřekvapivě i ekonomických doktrín/škol/teorií a toho, jak (ne)kriticky je jejich zastánci vnímají. Někdy se mi dokonce zdá, že čím více slabých míst nějaká ekonomická škola má, o to agresivnější jsou její hrdí zastánci (oni vlastně musí být). Obávám se ale, že tímto přístupem si jen škodíme a snažím se mu vyhýbat. Já sám si vážím...

Adama Smithe za to, že to všechno začal.

Friedricha A. von Hayeka za to, jak kladl důraz na přínosy trhu a poukazoval na slabosti řízeného hospodářství, což bylo v dané době (a nejen v ní) velmi třeba.

Josepha A. Schumpetera za to, že se věnoval nabídkové straně ekonomiky, poukazoval na neustále se měnící prostředí, nabídkové cykly, přínosy konkurence.

Johna Maynarda Keynese za to, že ukázal, že Sayův zákon v ekonomice, kde se dají peníze „dát do slamníku“, neplatí. A že to má dalekosáhlé důsledky. Že nasměroval naší pozornost ke zvířecím pudům. K tomu, že v peněžní ekonomice nemusí „úspory tvořit investice“, ale „investice tvořit úspory“. A řadu dalších věcí.

Hymana Minskyho za to, že poukázal na význam finančních trhů a toho co „dovedou“ napáchat, pokud se utrhnou ze řetězu.

Franka Knighta za to, že kladl důraz na riziko a nejistotu.

Miltona Friedmana za to, že byl zastáncem volného trhu, ale neignoroval poptávkovou stranu ekonomiky. Za to, že byl silou, která se stavěla proti těm, kteří se snažili nekriticky používat (či zneužívat) části teorií, se kterými přišel Keynes. A samozřejmě za to, jak nás posunul dopředu v oblasti monetární ekonomie.

Roberta Barra
za to, že se neustále vrací ke klasické ekonomii a podle mne tak pomáhá tomu, aby střední proud neustřelil do myšlenek typu Nové monetární teorie.

A třeba i tolik kritizovaného Paula Krugmana například za to, že přišel s koncepty, jako je past likvidity dlouho předtím, než začaly být relevantní v globálním měřítku.

A také řady dalších, kteří přišli s myšlenkami, z kterých dnes těžíme, nebo bychom mohli těžit, pokud bychom si nedávali klapky na oči. Dobré je také zmínit, že i výše zmínění (snad mimo pana Smithe) stáli na ramenou jiných gigantů. Viz například Víkendář: Nepoznaní hrdinové ekonomie, kde se píše o tom, jak Milton Friedman těžil z práce svého dnes málo známého kolegy Lloyda Mintse.

Když si procházíme historii toho, jak se utvářely ekonomické myšlenky a teorie, můžeme vnímat, jak jeden těžil z práce druhého a posouval věci dál – ať už na základě souhlasu, či nesouhlasu se svým kolegou. A samozřejmě mnohokrát došlo k onomu cimrmanovskému momentu, kdy se vědec obrací zpět se slovy „tudy ne, přátelé“. Takové momenty nám podle mne překážkou rozhodně nejsou. Jsou jimi spíše postoje „jen tudy a nikam jinam“. Jak ale poznat, že to skutečně není ta pravá cesta?

Já sám jsem za ty roky, co tak poslouchám různé teorie a názory, vypozoroval, že existuje docela spolehlivé vodítko. Vlastně jsem to naznačil už v úvodu: S čím větší suverenitou je nám předkládán nějaký názor, teze, teorie, projekce apod., o to více slabších míst má. Asi to souvisí s tím, že čím více někdo něčemu rozumí, o to více pokory k lidskému „vědění“ má a je si vědom jeho omezení. Ale možná se i tady mýlím.

Pokojný nový týden!

 

Čtěte více:

Ekonomické vztahy pod úhlem věčnosti
31.08.2019 16:25
"Ještě ve 20. století bude v Čechách panovat obecná představa, že (eko...
Zkrachovalá optika centrálního bankovnictví
06.09.2019 5:57
Bývalý ministr financí USA Lawrence H. Summers a ekonomka Anna Stansbu...
Ozdravný medvědí otřes světové ekonomiky
06.09.2019 17:36
Po ledové pláni běží lední medvěd, kterého pronásleduje vrtulník. Záhy...
Pro blaho státu i lidu
07.09.2019 16:54
"... vlastnictví každého jednotlivce je možné jen díky státu, a proto ...
Ekonomové budují národ, stát, kapitalismus
14.09.2019 16:43
"Brzy po válce se změněný diskurz projevil plnou silou ve všech oblast...
Ekonomie mezi Marxem a Feldmanem
21.09.2019 17:08
"...jak lze naplnit komunistické heslo každému podle jeho potřeb, ptal...
Kdysi zatracovaná ekonomická doktrína teď začíná být v kurzu
24.09.2019 6:08
Skoro nikdo si dnes nemyslí, že by centrální banky dokázaly svými souč...

Váš názor
 • R E S P E K T
  01.10.2019 11:03

  Je možné respektovat jiné směry, jiné školy, různé myslitele. Je možné diskutovat s kýmkoli. Ale pouze tehdy, když nám ta protistrana nic nenutí silou. __________________________________________________________________________ Nemám problém se bavit s komunistou, pokud ten komunista ten komunismus chce jen pro sebe a pro další komunisty. Pokud si založí kibuc a tam si se svými ten komunismus bude provozovat na svém a za své. __________________________________________________________________________ Stejně tak nemám problém se bavit se socialistou, pokud ale nemá ambici mi ty své ideje nutit proti mé vůli. Pokud si socialisté založí a společně budou provozovat komunitní nemocnice, školy, vzájemně výpomocné spolky, kampeličky a solidární penzijní fondy, mají mé plné požehnání. Pokud ale mají za cíl mne silou donutit k účasti, žádná další diskuse s nimi není možná. Možný je pouze odpor proti jejich násilí. __________________________________________________________________________ Nemám problém bavit se s marxistou, jehovistou, veganem, atd... ale jen do chvíle, než je napadne mi tu jejich doktrínu vnucovat, než je napadne chtít mě nutit jejich ideály financovat. __________________________________________________________________________ A nemám problém se bavit s nějakým keynesiáncem - pokud ovšem nebude prosazovat MONOPOL na jedinou legální měnu a s tou mně vnucenou měnou si pak neplánuje zkoušet své keynesiánské experimenty. Pokud si (neo)keynesiánci založí svou měnu, tak ať si na ní klidně nasadí minus deset procent úrok, růst měnové zásoby o 30 procent ročně, atd... Pokud jsou jejich teorie správné a taková měna bude skvělá, jistě si najde své uživatele i bez vynuceného monopolu. __________________________________________________________________________ Je úchylkou fanatiků demokracie, že "se na všem musíme nějak většinově shodnout". Proč? Budeme snad všichni hlasovat i o povolené barvě a délce vlasů? Proč se musím shodnout s Ostravákem a Mostečanem na tom, jakou měnu budu používat ve své smlouvě se svými klienty? Proč se s nimi musím shodnout, jak má vypadat školství, zdravotnictví, dráhy, pošta, zajištění na penzi? Proč se já i ten Ostravák a Mostečan musím domlouvat (přestože se neznáme, nemáme vůči sobě žádná pouta, natož závazky či smlouvy), proč se nemůžeme zařídit každý podle svých preferencí? Jsme snad každý stejný, máme každý stejné priority?
  Hayek
  • Re: R E S P E K T
   01.10.2019 11:14

   Individuální pohled je nad rozlišovací schopnosti globalistů.
   logaro
   • Jen k tomu, proč se musíme shodnout
    01.10.2019 12:33

    S Mostečanem a Ostravanem, tedy s lidmi, které neznám, se musíme na shdnout na věcech, které se týkají věcí přesahujících Most a Ostravu a Prahu. A takové věci existují. Omezit se na rozhodování jen v rámci kolektivu, který znám, je návrat do doby kamenné.
    Pracovitý Prosecký
    • Re: Jen k tomu, proč se musíme shodnout
     01.10.2019 12:54

     Jistě, tam, kde seznám, že je vhodné se na něčem domluvit i s člověkem, kterého neznám a bydlí 200km ode mne, tak tam se s ním rád dobrovolně domluvím. Nakonec (pracovně) se domlouvám i s lidmi žijícími tisíce km ode mne - takže ano, tam, kde to má smysl, to dělám.
     Hayek
     • _________
      01.10.2019 13:00

      Jen tedy odmítám, že někdo mi má právo nutit svou představu o tom, jaký problém přesahuje mou obec a musím se tedy dohadovat na společném řešení i s lidmi žijícími daleko. __________________________________________________________________________ Představte si, že by Indové a Číňané přišli do ČR a řekli - my si myslíme, že na určitých problémech (třeba na řešení nízké životní úrovně čínských a indických venkovanů) musíme pracovat společně (za vaše peníze). A jelikož nás je víc, tak jsme si to tímto odhlasovali. __________________________________________________________________________ Nebo si představte, že by takto "společně" s vámi svou tíživou sociální situaci chtěli řešit bezdomovci v parku, kterým právě procházíte. Také byste se s nimi chtěl domlouvat a následně s nimi společně hlasovat o tom, za čí peníze bude jejich problém řešen? __________________________________________________________________________ Základem legitimity je dobrovolnost, absence násilného donucení.
      Hayek
    • Re: Jen k tomu, proč se musíme shodnout
     01.10.2019 12:44

     Shoda je pouze chiméra. V demokracii jde vždy o hlasování. V parlamentní demokracii obvykle rozhodují stranické čachry čímž hlasování ztrácí hodnotu.
     logaro
 • Česko
  01.10.2019 6:42

  Jsem patriot a vlastenec. Proto v této době globalismu a budování evropského superstátu kladu největší důraz na dobu české národního obrození. Mými vzory formování českého národa jsou např. Josef Dobrovský, Josef Jungmann, Josef Kajetán Tyl, Karel Hynek Mácha, Božena Němcová, Václav Thám, Karel Jaromír Erben, Jan Evangelista Purkyně, Jan Svatopluk Presl, František Martin Pelcl, Magdalena Dobromila Rettigová, František Palacký a Karel Ignác Thám. Aby se EU opět stala pro občany přitažlivou, musela by se restrukturalizovat – vrátit se k hodnotám, na kterých vznikla – volný pohyb zboží, služeb, kapitálu a občanů. Nikoliv federace, ale v krajním případě jen konfederace respektující princip subsidiarity, tedy politické nezávislosti členských států. Stav současného integračního uskupení Evropské unie je tristní. Jedním z důvodů, proč Češi v referendu hlasovali pro přijetí do EU, byl slib, že nás ochrání před globalizačními riziky. Když přišlo první - migrace, EU žalostně a totálně selhala. Nikde není záruka, že neselže ani v jiných rizicích.
  logaro
  • Re: Česko
   01.10.2019 9:00

   Být patriotem do kritického myšlení nepatří, ale budiž: Z obrozenců byl rozhodně nejlepším ekonomickým teoretikem Havlíček Borovský. Mně mnohem sympatičtější než Bráf, Engliš nebo Preis. To už byli jen exponenti moci.
   Pracovitý Prosecký
   •  
    01.10.2019 9:04

    Jo, a nežijí tu jenom Češi, takže ve výčtu pana Soustružníka máme i krajana, Schumpetera, když už se nehlásíme k Hayekovi z naší širší, rakouské, vlasti.
    Pracovitý Prosecký
    • Pracovitý Prosecký
     01.10.2019 10:41

     Rakousko - Uhersko není moje vlast podobně, jako i jiné říše založené vzájemným podpisem smlouvy či dohodou politiků. To by např. nějaký kolaborantský rusofil mohl podepsat moskevskou smlouvu např. s Ruskem a proto by mělo být Rusko mojí vlastí? Tak to ani omylem!
     logaro
     • Re: Pracovitý Prosecký
      01.10.2019 12:34

      Všechny říše vznikly nějakou smlouvou nebo okupací. I česká říše v letech 600-1000.
      Pracovitý Prosecký
      • Pracovitý Prosecký
       01.10.2019 12:37

       Proto říše nebrat.
       logaro
 • je samozřejmě z doby, která je snad definitivně za námi.
  30.09.2019 20:49

  Když se podívám na hrad, do vlády, a tady dole na Inspektora, tak vůbec nemám pocit, že ta doba je pryč...
  qwer
 •  
  30.09.2019 19:59

  Muj idol je Karl Marx. Pro kazdeho slusneho cloveka by to tak melo byt. Kapitalismus zkolabuje behem pristich 50 let, davam tomu 80%.
  Inspektor Clouseau
  •  
   03.10.2019 17:09

   Tak si od něj alespoň něco přečtěte. Ať víte, co čeho jdete a na jak chabých základech tvrdí některé věci...
   stanislav.hrouzek
   • hrouzek
    03.10.2019 17:14

    To by si měl spíš něco přečíst předseda Evropské komise Juncker, jež dal facku postkomunistickým zemím, když odhaloval sochu Marxe darovanou z Číny. https://echo24.cz/a/SBWLW/facka-postkomunistickym-zemim-juncker-odhaluje-sochu-marxe-darovanou-z-ciny
    logaro
Aktuální komentáře
22.10.2019
5:58Boone: Monetární politika sama nestačí, firmy brzdí špatná infrastruktura
21.10.2019
22:00Wall Street zahujeje týden růstem. Apple opět na rekordu
17:46Nové ekonomické myšlenky potřebujeme jako sůl. Ale z trochu jiné roviny
17:05Evropa roste na vyšší pravděpodobnosti dohody o brexitu, v Praze zářil Avast  
16:59Hlasování v Británii se odkládá, tržní optimismus však podporují zprávy z USA  
16:55Byty v Česku ve druhém čtvrtletí zdražily o desetinu na 60 700 Kč/m2
16:35Čisté příjmy Evropanů jsou letos vyšší o 3,5 procenta
15:22McKinsey: Každé třetí bance hrozí zánik. Proč?
14:22IEA čeká silný růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů
14:00Pictet: Klesá riziko recese, valuace mohou jít nahoru
12:30Týdenní výhled: Brexit – buď dohoda, nebo odložení. Výsledková sezóna v plném proudu, od bank přebírají žezlo IT a průmysl  
11:28Lehce pozitivní vstup do nového týdne. Riziko divokého brexitu kleslo  
10:55Carney: Investice se nyní mohou zvednout, Británie může táhnout globální ekonomiku z útlumu
10:19Havlíček: Bez nových zdrojů nebude mít Česko kde brát elektřinu
9:40FT: Huawei připouští, že ho poškozují americké sankce
9:15Rozbřesk: Čekají nás klíčové brexitové dny, libra nervózně vyčkává
8:57Odklad dohody o brexitu a pokrok v jednáních USA-Čína. Burzy mohou otevřít lehce v plusu  
8:53Křetínského CMI koupila čtyřprocentní podíl v ProSiebenSat.1
8:31MMF: Obchodní spory oslabují ekonomiku, je třeba reformovat WTO
6:02Jak sledováním výsledků zbavit svět krátkozrakosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Biogen Inc (09/19 Q3, Bef-mkt)
Harley-Davidson Inc (09/19 Q3, Bef-mkt)
Hasbro Inc (09/19 Q3, Bef-mkt)
Kimberly-Clark Corp (09/19 Q3, Bef-mkt)
Kuehne + Nagel International AG (09/19 Q3)
Lockheed Martin Corp (09/19 Q3, Bef-mkt)
McDonald's Corp (09/19 Q3, Bef-mkt)
NextEra Energy Inc (09/19 Q3, Bef-mkt)
Novartis AG (09/19 Q3)
Procter & Gamble Co/The (09/19 Q1, Bef-mkt)
Snap Inc (09/19 Q3, Aft-mkt)
Texas Instruments Inc (09/19 Q3, Aft-mkt)
UBS Group AG (09/19 Q3, Bef-mkt)
United Technologies Corp (09/19 Q3, Aft-mkt)
7:15Randstad NV (09/19 Q3)
8:00Husqvarna AB (09/19 Q3)
12:00Centene Corp (09/19 Q3)
13:00United Parcel Service Inc (09/19 Q3)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje starších domů
22:10Chipotle Mexican Grill Inc (09/19 Q3)
22:10Whirlpool Corp (09/19 Q3)