Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Nepoznaní hrdinové ekonomie

Víkendář: Nepoznaní hrdinové ekonomie

08.09.2019 10:10
Autor: Redakce, Patria.cz

Milton Friedman položil základy moderní monetární teorii a politice. Jak ovšem na stránkách VoxEU tvrdí ekonomové Harris Dellas a George Tavlas, podstatnou roli v tom hrál jeho mnohem méně známý kolega Lloyd Mints. Ten s Friedmanem často diskutoval a „jeho názory podle všeho ovlivnily ekonomovu práci v monetární oblasti“.

Současný pohled na monetární politiku se podle Dellase a Tavlase jen málo liší od toho, jak ji vnímal Friedman. Týká se to diskuse o tom, zda má centrální banka sledovat předem stanovená pravidla či flexibilně reagovat na aktuální vývoj. Dále otázky, zda současný mezinárodní finanční systém přispívá ke stabilitě globální ekonomiky, či třeba problému udržování nezaměstnanosti pod její přirozenou úrovní. Historici i sám Friedman hovořili o tom, že jeho práce byla ovlivněna lidmi jako Henry Simons, Frank Knight, Jacob Viner či zmíněný Lloyd Mints. Jenže „míra vlivu tohoto ekonoma je podceňována“.

Mints učil na Chicagu v letech 1919–1953. Ve čtyřicátých letech přitom ekonomové většinou prosazovali flexibilní monetární politiku, která má reagovat na danou situaci. Mints ovšem zastával názor, že lepší jsou jasně stanovená pravidla, která by snížila nejistotu spojenou s flexibilním přístupem. Nejlepší pak podle jeho názoru bylo pravidlo, které by stabilizovalo cenovou úroveň. Takový systém by podle něj byl jednoduchý na pochopení a na vysvětlení veřejnosti a bránil by tomu, aby centrální banka podléhala vlivu politiků.

Ekonom také zvažoval výhody konstantního růstu peněžní nabídky, což se promítlo i do prvních Friedmanových návrhů na zavedení takového systému. Mints kritizoval politiku Fedu uplatňovanou během Velké deprese s tím, že chyba není v konkrétních lidech, ale v tom, že nejsou stanovena jasná pravidla. Konkrétně pak kritizoval to, že „ani rezervní systém ani federální vláda neudělaly žádný podstatný krok, který by zabránil drastickému poklesu množství peněz“. A dodal, že ekonomika navíc v letech 1929–1932 potřebovala, aby peněžní nabídka výrazně vzrostla. Politika sledovaná centrální bankou tak podle jeho názoru depresi jen prohloubila.

Mints ovlivňoval Friedmana a ten zase Mintse. Patrné to bylo například na jeho práci v polovině čtyřicátých let, ve které hovoří o tom, že politika centrální banky působí se zpožděním. To s sebou nese problémy, ovšem jejich podstata nepramení ze zpoždění samotného, ale z toho, že jeho trvání je proměnlivé. Friedman se přitom zabýval stejným tématem a Mints o jeho vlivu sám hovořil.

V roce 1945 Mints tvrdil, že měnové kurzy nejsou ani tak dány konkrétním kurzovým režimem, jako ekonomickým fundamentem dané země. Podle jeho názoru platilo, že pokud je fundament v pořádku, zemi neuškodí systém flexibilních kurzů. Naopak díky němu vznikne likvidní trh, na kterém půjde koupit zajištění proti riziku pohybu měnových kurzů. Spekulace na měnových a dalších trzích pak podle něj musela hrát stabilizující roli, protože v opačném případě by spekulanti soustavně prodělávali a tudíž by z trhu odcházeli. Tento pohled přijal ve svých teoriích i Friedman.

Centrální banka podle Mintse není schopná udržet nezaměstnanost pod její strukturální úrovní. Pokud se o to bude pokoušet, nastane vysoká inflace. Jinak řečeno, produkt a nezaměstnanost nejsou dlouhodobě „pod kontrolou monetárních nástrojů“. Neplatí to ovšem ve vztahu ke stabilitě. Jestliže centrální banka dokáže stabilizovat makroekonomické prostředí, zvyšuje to ekonomický potenciál a zaměstnanost. Friedman pak v roce 1976 hovořil o tom, že v prostředí, kde se nezaměstnanost nachází pod strukturální úrovní, vede expanzivní monetární politika k vysoké inflaci a nestabilitě, která nakonec zvyšuje nezaměstnanost.

Tavlas a jeho kolega tvrdí, že Friedmanova práce přesvědčila řadu ekonomů o tom, že peníze hrají v ekonomice významnou roli. Jenže k tomu přispěli i další a jejich přínos bývá ignorován. Mezi ně patří také Mints, který přestal veřejně působit v roce 1953 a „i když zemřel až v roce 1989, stranil se akademické práce v ekonomii“. Friedman sice uznával, že byl ovlivněn monetární tradicí Chicaga, ale „ze zpětného pohledu takové uznání neodpovídá tomu, jak moc Mints ovlivnil jeho názory“, uzavírá Tavlas.

Zdroj: VoxEU


Čtěte více:

Víkendář: Jaký kurz nastaví ECB pod novým vedením?
03.08.2019 11:44
Mario Draghi se připravuje na svůj odchod z čela ECB a německý Der Spi...
Víkendář: Potřebujeme novou vědní disciplínu. Disciplínu pokroku
04.08.2019 9:13
Slovem „pokrok“ obvykle míníme „kombinaci ekonomických, technologickýc...
Víkendář: Postavili jsme si naleštěnou past. Je z ní cesta ven
24.08.2019 7:37
Meritokracie je podle Wikipedie „postavená na myšlence, že výkonové fa...
Víkendář: Německý ekonomický zázrak možná končí
01.09.2019 10:49
Během vlády německé kancléřky Angely Merkelové došlo k jedinému škobrt...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.06.2024
8:06Víkendář: Mladí lidé volají po socialismu, protože neviděli fungující kapitalismus
14.06.2024
22:02Wall Street dál favorizuje AI tituly: ADBE + 14 %  
17:44Co se děje ve firmách?
17:13Reuters: Rusko v květnu zvýšilo vývoz ropných produktů po moři o deset procent
16:59Výprodeje v Evropě nabírají otáčky, americké techy se snaží vzdorovat  
15:58Perly týdne: Na býčím trhu se platí prémie za příběhy o budoucnosti, na medvědím trhu existuje diskont za současnost
14:32Novinky z Patria Finance: Zvýhodnění investic do DIPu a rozšíření Pravidelných investic
14:14Téma cel na čínská elektroauta rozhýbalo Evropu. Německo chce zastavit ztráty pro všechny
13:13Než otevře Wall Street: Adobe, RH  
12:53Výsledky Adobe: Akcie prudce rostou díky AI a zlepšenému výhledu  
12:13Evropské akcie si mohou zapsat nejhorší týden od ledna. Dolů je stahují obavy z politických turbulencí ve Francii
11:26RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:20Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace
11:05BoJ mluví o vyšších sazbách a podstatném zmenšení QE, ale jenu to nestačí  
10:35Japonská centrální banka úroky nezměnila, hodlá však omezit nákupy dluhopisů
9:23Akcionáři automobilky Tesla schválili rekordní balík odměn pro Elona Muska
9:08Rozbřesk: Aleš Michl nechává pro červen ve hře 50 bps snížení sazeb, koruna pod lehkým tlakem
9:07ČEZ předal nabídky na stavbu až čtyř jaderných bloků v Česku a jejich preferované pořadí. Síkela chce preferovaného uchazeče oznámit v červenci
8:53Apple opět nejhodnotnější společnost světa, nové cílové ceny na pražské banky a futures v zeleném  
6:08Technická analýza: Airbnb se odrazila od 200denního průměru, v létě může profitovat z mistrovství a olympiády  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data