Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zkrachovalá optika centrálního bankovnictví

Zkrachovalá optika centrálního bankovnictví

06.09.2019 5:57

Bývalý ministr financí USA Lawrence H. Summers a ekonomka Anna Stansburyová nedávno vyjádřili pochybnost nad budoucností centrálního bankovnictví. Nadnesli, že je velmi nutné přehodnotit převládající rámec měnové politiky. Souhlasím, píše Roger E. A. Farmer, profesor ekonomie na Warwické univerzitě, emeritní profesor ekonomie na UCLA či ředitel výzkumu v britském Národním ústavu hospodářského výzkumu: 

K revizi „staré keynesiánské ekonomie“ vyzývám už víc než deset let - od článku, který jsem uveřejnil roku 2006, tedy dva roky předtím, než otázky ohledně způsobu uvažování v makroekonomické teorii začaly být vlivem Velké recese v módě. Je mi povzbuzením, že množství výzkumu, které jsem vypracoval, si dál získává podporu veřejnosti.

V současné éře nízkých (a v některých případech záporných) úrokových sazeb se mnozí začínají obávat, že Evropské centrální bance a Federálnímu rezervnímu systému USA „dochází munice“. Když už je měnověpolitická sazba centrální banky nízká, nelze ji v případě krize dál o mnoho snížit. Dalo by se tedy tvrdit, že teď, dokud je nízká nezaměstnanost, by Fed měl sazby zvyšovat, aby si vytvořil dostatečný prostor pro osekávání úrokových sazeb v budoucnu, kdy může být nezaměstnanost vysoká. Přesto zvyšovat úrokové sazby postrádá smysl, pokud by takový postup mohl vyvolat recesi. Otázkou tedy je, zda existuje způsob jak doplnit soudek s prachem, aniž by došlo k výbuchu.

Když Fed nebo ECB zvýší sazby, nová keynesiánská ekonomická teorie předpovídá, že takový vzestup nakonec povede k poklesu inflace a že cestu z bodu A do bodu B bude nevyhnutelně provázet vyšší nezaměstnanost. Můj vlastní výzkum ale naznačuje, že nová keynesiánská ekonomická teorie se mýlí. Vždyť kdyby Fed pomalu zvyšoval krátkodobou sazbu a akciové trhy podpořil zárukou, že bude kupovat široce založený burzovně obchodovaný fond za pevnou cenu, není důvod, proč by zvýšení sazeb mělo zapříčinit vyšší nezaměstnanost.

Přirozená nezaměstnanost – faktum nebo fikce?

Podle zmíněné teorie má nižší úroková sazba vést k vyšším investičním výdajům, čímž rozproudí agregátní poptávku a sníží nezaměstnanost. Nižší nezaměstnanost pak má vyvíjet tlak na růst mezd, což se nakonec promítne do vyšších cen (inflace) prostřednictvím mechanismu obchodní marže. Právě tehdy centrální banka otočí svůj přístup a začne zvyšovat úrokové sazby. Celý tento příběh ale závisí na předpokladu, že existuje jedinečná přirozená míra nezaměstnanosti. Tedy „míra nezaměstnanosti neurychlující inflaci“ (NAIRU) při níž se tempo růstu cen nezvyšuje ani neklesá.

Noví keynesiánci sice přiznávají, že se NAIRU může v průběhu času měnit, ale nedokážou předvídat, jak se bude chovat. Centrální bankéři naopak provádějí interní výpočty NAIRU a ty pak vnášejí do rozhodování o měnověpolitické sazbě. Když je míra nezaměstnanosti pod odhadem současné NAIRU a inflace se stále neprojevuje, věc si jednoduše uzavřou tak, že se NAIRU musela snížit. To není věda; to je víra.

Ve své knize Prosperity for All k této dnešní obdobě věštění z čajových lístků nabízím alternativu. Moje teorie uznává, že míra neurychlující inflaci odpovídá jakékoli míře nezaměstnanosti. Tento názor původně vznesl samotný John Maynard Keynes v Obecné teorii zaměstnanosti, úroku a peněz a ekonomové, kteří na něj navazovali, jej po desetiletí zdůrazňovali. Ve svém výzkumu dokládám, že tento postkeynesiánský názor lze uvést do souladu s konvenční mikroekonomickou teorií za pomoci „nové“ teorie hledání na trhu práce.

Zavádějící optika

Standardní teoretický náhled je plně založen na Phillipsově křivce, která stojí na přetlačovaní mezi inflací a nezaměstnaností. Právě toto prizma určuje, jaký výzkum má přístup do předních ekonomických žurnálů a jaké diskuse probíhají na jednáních o politikách centrálních bank po celém světě. Právě toto prizma formuje způsob, jímž všichni od novinářů přes akademiky po širší veřejnost interpretují měnověpolitická rozhodnutí. Je to ale zavádějící optika, jíž se musíme zbavit, chceme-li zlepšit to, jak spravujeme moderní tržní ekonomiky.

Nestačí ale za tím účelem kritizovat Phillipsovu křivku. Pokud je teorie chybná, je nezbytné nahradit ji něčím lepším a něčím jiným, než návratem ke keynesiánství 50. let, jak dnešní kritici neoklasicistní makroekonomické teorie patrně navrhují. Podle Summerse a Stansburyové by vláda měla „prosazovat poptávku skrze fiskální politiku a další prostředky“ (mé zdůraznění). Souhlasím sice s tím, že až Evropa nebo USA vstoupí do další recese, měnová politika bude bezmocná. Ale nejsem přesvědčen, že správnou reakcí na to jsou vládní výdaje. Můj vlastní výzkum předkládá empirické důkazy, že příčinou recesí jsou krachy na trzích aktiv. Je tudíž lepší stabilizovat ceny aktiv než stavět mosty do vzduchoprázdna.

Moderní tržně založené společnosti osvobodily z žalostné bídy víc lidských bytostí než kterákoli jiná známá forma ekonomické organizace. „Kapitalismus“ však není nějaká monolitická struktura existující v protikladu k „socialismu“. Existuje kontinuum alternativních ekonomických uspořádání, s laissez-faire na jednom pólu a centrálním plánováním na druhém. Naším cílem by mělo být vytvořit instituce, které maximálně využijí výhod trhu jako mechanismu pro koordinaci informací a zároveň zajistí koleje, po nichž má trh jet.

Autor: Roger E. A. Farmer je profesor ekonomie na Warwické univerzitě, emeritní profesor ekonomie na UCLA, ředitel výzkumu v britském Národním ústavu hospodářského výzkumu a autor knih, naposledy Prosperity for All (Prosperita pro všechny).

Copyright: Project Syndicate, 2019.
www.project-syndicate.org


 

Čtěte více:

Investiční implikace (ne)mrtvé Phillipsovy křivky
24.05.2019 18:24
The Economist v roce 2017 poukazoval na to, jak se postupně mění vztah...
FRBSF: Proč je inflace všude tak nízko?
19.07.2019 10:50
Přehřívající se ekonomika nakonec podle tradiční logiky Phillipsovy kř...
Mankiw: Phillipsova křivka stále číhá za rohem
15.08.2019 17:56
Držitel Nobelovy ceny za ekonomii a manžel bývalé šéfky Fedu Janet Yel...

Váš názor
  • Je to blábol na entou
    06.09.2019 8:42

    Krýt měnový systém surovinovými zdroji je nesmysl. Suroviny podléhají výkyvům poptávy a nabídky a tím ohrožují cenovou stabilitu mnohem více než fiat peníze. Jinou věcí je, proč se tolik zabývat nezaměstnaností. Samozřejmě že příliš nízká nezaměstnanost způsobuje inflaci. Původní úlohou centrální banky byla měnová stabilita, ne nízká nezaměstnanost. Rozšiřováním jejích úkolů o protichůdné cíle jsme jí zcela znemožnili racionální práci. A konstatování, že za krizí stojí krachy, skutečně muselo stát hodně peněz a vědeckého úsilí.
    Pracovitý Prosecký
Aktuální komentáře
17.07.2025
9:12Rozbřesk: Jaké Trumpově celní sazbě čelí Česko? A proč je na tom Slovensko nejhůře?
8:53Trump se blíží dohodě s EU, Německo odmítlo rozpočet EU a Coca-Cola přejde na třtinový cukr  
6:16Jsou namístě mírnější odhady přínosů umělé inteligence?
16.07.2025
22:00Wall Street si přes Trumpovo zastrašování Powella připsala další zisky  
18:23Jsou americké akcie drahé, nebo jen nad svým valuačním standardem? To mohou být dvě rozdílné věci
16:55Evropská komise chce výrazně zvýšit sedmiletý rozpočet: z 1,2 na dva biliony eur
16:53Wall Street balancuje kolem včerejšího závěru po slušných datech, výsledcích a varování z technologického sektoru  
16:36Komerční banka, a.s.: Změna členů dozorčí rady KB k 16.7.2025
15:13Výsledky Bank of America: Bankám se daří těžit ze zvýšené volatility na trzích  
14:56Tradeři Goldman Sachs měli žně. Očekávání Wall Street banka nechala daleko za sebou
14:53Morgan Stanley překonala odhady, dařilo se obchodování s akciemi
13:19Naznačují americké indexy korekci?  
13:15Bank of America předčila očekávání, dařilo se tradingu i divizi poskytování úvěrů
12:42Braňo Soták: Nejsou sankce jako sankce, neschopnost ASML potvrdit růst posílá akcie dolů  
12:16Správci fondů posílají hotovost do akce, podle BofA to může být varovný signál
11:38Inflace v Británii v červnu vzrostla na 3,6 procenta, je nejvyšší od února 2024
11:26Akcie automobilky Renault prudce klesají. Firma představila nové vedení a snížila výhled
10:55V příštím roce nemusíme růst, varuje ASML. Akcie padají o 7 %
10:34Bloomberg: Ellison sesadil Zuckerberga z pozice druhého nejbohatšího člověka
10:16Němečtí odborníci navrhují solidární daň pro baby boomery mířící do důchodu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (06/25 Q2, Bef-mkt)
General Electric Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Novartis AG (06/25 Q2, Bef-mkt)
PepsiCo Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
US Bancorp (06/25 Q2, Bef-mkt)
6:30Nordea Bank Abp (06/25 Q2)
7:00ABB Ltd (06/25 Q2)
7:00EQT AB (03/25 Q1)
7:00Volvo Car AB (06/25 Q2)
7:20Volvo AB (06/25 Q2)
7:30Evolution AB (06/25 Q2)
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:00Interactive Brokers Group Inc (06/25 Q2)
22:01Netflix Inc (06/25 Q2)